جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۰۵ | ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
ایران عامل بحران صنعت خودرو آمریکا
۱۰:۰۵ | ۱۳۹۲/۰۷/۲۲
اجاره خودرو

ایران عامل بحران صنعت خودرو آمریکا

پرشین خودرو: پایگاه اینترنتی اوتو نیوز طی گزارشی از اثر انقلاب ایران بر صنعت خودروسازی آمریکا نوشت: شوک نفتی ناشی از پیروزی انقلاب ایران باعث بروز بحران در صنعت خودروسازی آمریکا شد.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از تسنیم، فروش خودروهای آمریکایی در سال 1979 میلادی کاهش یافت این در حالی بود که فروش خودروهای داخلی در آمریکا در 10 روز ابتدایی این سال 23 درصد افزایش یافته بود.

در 16 ژانویه 1979، شاه ایران سرنگون شد و آیت الله خمینی قدرت را در این کشور به دست گرفت. وی میزان تولید نفت ایران را کاهش داد و صادرات نفت این کشور به آمریکا کاهش پیدا کرد. متعاقبا قیمت بنزین در آمریکا افزایش یافت و اقتصاد این کشور وارد دوره رکود شد. تهدید کمبود بنزین و سهمیه بندی سوخت موجب ایجاد صف های طولانی در جایگاه های عرضه سوخت شد. اقتصاد آمریکا قبلا در سال های 1973و 1974 نیز این وضعیت را تجربه کرده بود.

این دوره رکود موجب دو رقمی شدن نرخ تورم در آمریکا شد و نرخ بهره در این کشور را تا 20 درصد بالا برد. اعتماد مصرف کننده به شدت کاهش یافت. این وضعیت منجر به بروز بحران در صنعت خودروسازی آمریکا شد.

بحران نفتی در نهایت خودروسازان آمریکایی را ناگزیر ساخت تا مشکلات کیفیت و مصرف سوخت خود را حل کنند. در عمل یک شبه تقاضا برای خودروهای با مصرف بالای سوخت به خودروهای با مصرف سوخت پایین که عمدتا ساخت ژاپن بودند منتقل شد.

زمانی که تجار در فوریه 1979 در لاس وگاس برای نشست سالانه اتحادیه فروشندگان خودروهای داخلی دور هم جمع شدند، تازه ابتدای بحران رکود بود. آنها هنوز با تمام تبعات بحران مواجه نشده بودند. یک سال بعد، در نشست سالانه 1980 در نیو اورلئانز، کمبود انرژی، کسادی بازار، تورم بالا و مشکلات پولی بر مباحث نشست سایه افکنده بود.

هر چه زیان خودروسازان آمریکایی بیشتر می شد، سود خودروسازان ژاپنی افزایش می یافت. شرکت های تویوتا، هوندا و داتسون خودروهایی کوچک با میزان مصرف سوخت پایین تولید می کردند.

جنرال موتورز، فورد و کرایسلر به دلیل عدم همراهی در تولید خودروهای کوچکتر و یا مصرف پایین تر آماج انتقادات قرار گرفتند. متخصصان معتقد بودند که خودروسازان آمریکایی باید از بحران 74-1973، یعنی زمانی که کارتل های عرب تولید کننده نفت فروش انرژی به آمریکا را متوقف کردند و اولین بحران نفتی دهه 1970 را به وجود آوردند، درس می گرفتند.

خودروسازان آمریکایی در اوایل و اواسط دهه 1980 شروع به کوچک کردن خودروهای تولیدی خود کردند.

رابرت کیسی، تاریخ دان صنعت خودرو و متصدی موزه هنری فورد در دیربورن میشیگان گفت، ماجرای حوادث سال 1979 چیزی بیش از اقتصاد انرژی بود.

از پایان جنگ جهانی دوم تا دهه 1970 صنعت خودروسازی آمریکا روندی رو به رشد را تجربه کرد. کیسی افزود، صنعت خودروسازی دستمزدهای خوبی پرداخت می کرد و آنچه را که می خواست تولید می کرد. نگرانی ای هم از جهت کیفیت نداشت.

وی ادامه داد، اما بحران نفتی، مشکلات کیفیت و میزان مصرف بالای بنزین این خودروها را مطرح نمود. مردمی که به سوی خودروهای ژاپنی متمایل شده بودند، متوجه شدند که کیفیت این خودروها بالاتر است

کارخانه فورد در فاصله سال های 1980 تا 1982 حدود 3.2 میلیارد دلار متضرر شد و تا حد زیادی شهرت قبلی خود را از دست داد. فورد در 1980 میزان تولید سالانه خود را یک میلیون دستگاه کاهش داد و 60 هزار نفر از کارکنان خود را اخراج نمود.

این شرکت آمریکایی با مطالعه عملکرد شرکت های ژاپنی متوجه شد که این شرکت ها مسئولیت پذیری بیشتری دارند و خود را ملزم به حل مشکل محصولات خود می دانند.

شرکت جنرال موتورز نیز در این دوره با مشکلات مشابهی مواجه بود . اما این شرکت بزرگتر و قدرتمندتر از فورد و کرایسلر بود و بهتر می توانست شرایط را مدیریت کند. جنرال موتورز در سال های 1980 و 1981 حدود 200 هزار نفر از کارکنان خود را اخراج کرد و تعدادی از پروژه های جدید خود را متوقف نمود.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
آمر یکا
نظر بینندگان
آ
vote
۰
vote
۱۳۹۲/۰۸/۱۱
افت و رکود خودروهای آمریکایی ربطی به این مسائل عنوان شده ندارد ضعف طراحی خودروهای آمریکایی از سال 1980 الی 1988 باعث این رکود بود که سازندگانش جرات طرحهای بروز را نداشتند و بالاخره فورد در سال 1987 با تولید ماستنگ و تاروس و فروش موفق این جرات را بازگرداند ...........
!
!
!