دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
پرشین خودرو
ایدرو باید به اساسنامه خود بازگردد
۱۱:۱۰ | ۱۳۹۲/۰۷/۲۸
اجاره خودرو
نعمت زاده:

ایدرو باید به اساسنامه خود بازگردد

پرشین خودرو: مجمع عمومی سالانه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت به عنوان رئیس مجمع برگزار شد.

به گزارش «پرشین خودرو»، در این مجمع محمدرضا نعمت‌زاده گفت: سازمان گسترش باید به اساسنامه خود بازگردد و قوانین بازدارنده از مسیر فعالیت این سازمان برداشته شوند که به همین منظور لازم است این سازمان سناریوهایی را برای تصویب و بازگشت به اساسنامه خود تهیه و ارائه کند.

وی افزود: در بحث پیمانکاری و توسعه فازهای پارس جنوبی امور باید سامان بیابد زیرا که کار بزرگ و جدیدی انجام شده و در اثر موانعی همچون تغییر و تحولات ارزی مشکلاتی ایجاد شده است.

همچنین شافعی، رییس هیات عامل ایدرو نیز با ارائه گزارش تفصیلی از فعالیت‌ها و اقدامات ایدرو در سال گذشته اظهار کرد: در سال گذشته در حوزه صنایع نوین 47 پروژه با سرمایه‌گذاری 355 میلیارد ریال تحت عنوان پروژه‌های نوآوری و SBDC با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی به اجرا درآمد.

وی افزود: در همین مدت 29 ایده نوآوری و 22 ایده SBDC بررسی و تعدادی با حجم سرمایه‌گذاری 40.8 میلیارد ریال تصویب و عقد قرارداد صورت گرفت که بعضی از این طرح‌ها از پیشرفت قابل ملاحظه‌ای برخوردارند.

رییس هیات عامل ایدرو با ذکر عناوین برخی از مهمترین طرح‌های در حال اجرا در این حوزه گفت: طرح تولید ممبران یا غشای اسمز معکوس برای شیرین‌سازی آب، طرح ساخت توربین چهار مگاوات، طرح بهسازی نمونه اتوبوس هیبریدی، طرح تولید آنتی بادی منوکلونال ضدسرطان، طرح تولید GTL، ربات انسان نما، کاتالیست‌های پرمصرف صنایع نفت و گاز و طراحی و ساخت سامانه هوشمند خودرویی، از جمله طرح‌های نوآوری و SBDC هستند که با حمایت ایدرو در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور در دست اجرا هستند.

شافعی همچنین در حوزه تجاری‌سازی طرح‌های صنایع پیشرفته بیان کرد: در این حوزه 50 طرح سرمایه‌گذاری در سال گذشته شناسایی و مطالعه شد و در خصوص 29 طرح مطالعات امکان‌سنجی صورت گرفت که عملیات اجرایی 9 طرح با حجم سرمایه‌گذاری 7096 میلیارد ریال آغاز شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: علاوه بر طرح‌های یادشده، پنج طرح صنایع پیشرفته با اعتبار 3042 میلیارد ریال از جمله طرح تولید حلال‌های شیمیایی، الیاف پیشرفته، بیوایمپلنت‌ها و دایکست منیزیم در ایدرو در دست اجرا است.

وی گفت: در سال گذشته 23 پروژه کارآفرینی با اعتبار 95.6 میلیارد ریال توسط شرکت گسترش کارآفرینی از شرکت‌های تابعه ایدرو مورد حمایت قرار گرفته است.

در ادامه رییس هیات عامل ایدرو به فعالیت‌های سازمان در حوزه سرمایه‌گذاری صنعتی اشاره کرد و گفت: سال گذشته در راستای توسعه مناطق محروم با مشارکت بخش غیردولتی بیش از 100 طرح صنعتی شناسایی و مطالعه شد و 41 طرح مورد امکان‌سنجی قرار گرفت که در نهایت 11 طرح تصویب و اجرای نیمی از آنها با استفاده از منابع سازمان آغاز شده است. همچنین نظارت و مدیریت بر ساخت 5400 واحد مسکن صنعتی در پرند و نیز احداث سه باب مدرسه در مناطق زلزله‌زده آذربایجان شرقی، از فعالیت‌های ایدرو در این حوزه بوده است.

شافعی در ادامه گزارش خود با بیان فعالیت‌های ایدرو در حوزه پیمانکاری عمومی گفت: طرح توسعه فاز 17 و 18 پارس جنوبی با 87.6 درصد پیشرفت که 11.1 درصد آن در سال گذشته محقق شده است. همچنین طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی به رهبری ایدرو توسط کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های ایرانی در دست اجرا است که 46.99 درصد پیشرفت داشته و 12.2 درصد آن در سال 91 محقق شده است.

وی در زمینه نوسازی و بهسازی صنایع توسط ایدرو نیز اظهار کرد: هشت پروژه نوسازی به ارزش 597.8 میلیون دلار و 740 میلیارد ریال در شرکت‌های کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، نساجی قائمشهر، بافت بلوچ و قند یاسوج توسط ایدرو به اجرا درآمده است.

رییس هیات عامل ایدرو در بخش صنایع زیربنایی به تولید انواع الکتروموتور، ماشین ابزار و مقاطع فولادی اشاره کرد و افزود: در این بخش سال گذشته ساخت شناور کانتینربر اقیانوس پیمای "ایران شهرکرد" به اتمام رسیده و شناور ایران کاشان و نیز نفتکش "ایران فهیم" همچنان در دست ساخت است. ساخت و تکمیل 70 شناور کوچک، ساخت چهار جکت، اتمام سرپایه‌های سکوهای فاز 16 پارس جنوبی و ساخت حوض خشک ساخت و تعمیر کشتی از مهمترین اقدامات این حوزه در سال گذشته بوده است.

در پایان این مجمع، صورت‌های مالی ایدرو مربوط به سال مالی منتهی به 30 اسفند 1391 بررسی و مورد تایید اعضای مجمع قرار گرفت.

برچسب ها:
ایدرو
نظر بینندگان
!
!
!