جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸
پرشین خودرو
۱۱:۳۵ | ۱۳۹۰/۰۱/۰۱
فراز و نشیب بازار خودرو در سال 89
۱۱:۳۵ | ۱۳۹۰/۰۱/۰۱
اجاره خودرو

فراز و نشیب بازار خودرو در سال 89

پرشین خودرو: بازار خودرو در سال گذشته بر خلاف سال‌های قبل باثبات‌تر بود و ركود مانع از نوسان شدید قیمت خودرو در این بازار شد.

به گزارش «پرشین خودرو»، صرف نظر از خودرو پرحاشیه تندر 90، ریو و زانتیا بازار سایر خودروها آرام و باثبات بود و تغییر قیمت چندانی در بازار این خودروها مشاهده نشد.

اگرچه در سال‌های قبل به دلیل بالا بودن حجم تقاضا و فعالیت گسترده دلالان و واسطه‌ها شاهد نوسانات چشمگیر قیمت خودرو در بازار بودیم به طوری كه بهای اکثر خودروها افزایش چشمگیر قیمت را تجریه كرده بود، اما سال قبل بازار وضعیت باثبات‌تر و آرام‌تری را پشت سر گذاشت و ركود طولانی و سنگین بازار مانع از آن شد تا دلالان و سودجویان از فرصت استفاده كرده و با افزایش افسارگسیخته قیمت بازار را به آشفتگی برسانند.

در سال قبل قیمت پراید بنزین‌سوز تقریبا ثابت بود. پراید در سال گذشته به قیمتی معادل هفت میلیون و 700 هزار تومان خرید و فروش ‌شد.

همچنین خانواده سمند در سال قبل روزهای آرام و بی سر و صدایی را پشت سر گذاشتند. در سال 89 سمند معمولی به قیمتی حدود 13 میلیون و 500 هزار تومان به فروش رفت. سمند LX نیز حدود 15 میلیون تومان معامله شد. همچنین بهای سمند سورن حدود 16 میلیون و 600 هزار تومان بود.

قیمت پژو405 بنزین‌سوز نیز در سال قبل حدود 13 میلیون و 150 هزار تومان بود.

همچنین در سال گذشته پژو 206 تیپ 2 قیمتی حدود 14 میلیون و 50 هزار تومان داشت. پژو پارس معمولی نیز در سال سپری شده با قیمتی معادل 17 میلیون و 150 هزار تومان به فروش رفت. این در حالی است كه قیمت مدل دوگانه‌سوز این خودرو حدود 18 میلیون تومان بود.

گرانی ماکسیما، زانتیا، تندر و ریو

ریو از معدود خودروهایی بود كه در سال قبل افزایش 600 هزار تومانی قیمت را تجربه كرد. ریو كه در اواخر سال قبل به بهایی حدود 14 میلیون و 300 هزار تومان عرضه می‌شد در اوایل سال قیمتی حدود 13 میلیون و 700 هزار تومان داشت. کاهش تولید و ایجاد وقفه در واردات قطعات ریو از سوی کارشناسان مهمترین دلایل گرانی این خودرو در سال 89 مطرح بودند.

بر اساس این گزارش، خودرو زانتیا به دلیل خداحافظی با خط تولید سایپا از دیگر خودروهایی بود که در سال قبل بیشترین افزایش قیمت را به نام خود ثبت کرد.

در حالی كه قیمت زانتیا در اوایل سال گذشته 27 میلیون و 200 هزار تومان بود، این خودرو در روزهای پایانی سال قبل حدود 30 میلیون و 500 هزار تومان قیمت‌گذاری شد كه این ارقام از افزایش سه میلیون و 300 هزار تومانی قیمت این خودرو حكایت دارد.

می‌توان گفت تندر 90 جزو آن دسته از خودروهایی بود كه در سال قبل بیشترین نوسان قیمت را پشت سر گذاشت. افزایش و کاهش مقطعی قیمت دلیل این امر بود. به اعتقاد کارشناسان افزایش چشمگیر بهای این خودرو به دلیل کاهش تولید و مشکلات مربوط به شماره‌گذاری آن مربوط بود.

در سال قبل قیمت تندر 90 مدل E1 این خودرو حدود یك میلیون تومان افزایش یافت و از 12.5 به 13.5 میلیون تومان رسید. تندر 90 مدل E2 نیز كه در ابتدای سال قبل با قیمتی حدود 15 میلیون و 200 هزار تومان عرضه می‌شد در واپسین روزهای سال 89 قیمت خود را بالا كشید تا به بهایی حدود 15 میلیون و 800 هزار تومان به فروش برسد.

از دیگر خودروهایی که در سال قبل با افزایش قیمت روبرو شدند خودرو ماکسیما بود که رشد قیمتی حدود 700 هزار تومان را تجربه کرد و بهای خود را از 39 میلیون و 300 هزار تومان به 40 میلیون تومان رساند.

نظر بینندگان
!
!
!