سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۵:۰۳ | ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
از بوسان تا کاشان+ تصاویر
۱۵:۰۳ | ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
اجاره خودرو
تجربه رانندگی با رنو کولیوس

از بوسان تا کاشان+ تصاویر

پرشین خودرو: اگر تا پیش از این شهر کاشان به واسطه گلاب و عرقیات معروف و منحصر به فرد و یا صنایع نساجی و فرش خود شناخته می شد، اما در سالهای اخیر صنعت خودرو با ساختار اجتماعی و اقتصادی این شهر درآمیخته و فضای متفاوتی را برای مردمان این دیار رقم زده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، سایپا کاشان امروز به عنوان یکی از قطب های تولید خودرو در کشور به فعالیت خود ادامه می دهد و فضای متفاوتی را در فضای صنعت و اقتصاد این شهر رقم زده است. هر چند مجموعه صنعت خودرو کشور طی سالهای اخیر شرایط سخت و شکننده ای را پشت سرگذاشته است، اما کاشی ها امیدوارند که پس از بازگشت دوباره رونق به صنعت خودرو ایران، نبوغ صنعتی این خطه شکوفاتر شود.

گرچه پیش از این بارها تجربه سفر به شهر کاشان تحقق یافته بود، اما بیراه نیست اگر به این موضوع اشاره کنیم که تجدید هر سفر تجربه متفاوتی را رقم می زند. این بار به بهانه معرفی و تجربه رانندگی با خودرو رنو کولیوس فرصت سفر به این دیار فراهم شد. هرچند خودرونویسان مطبوعات و رسانه های کشور به بهانه رصد خودرو رنو کولیوس در این سفر گرد هم آمده بودند، اما فرصت رصد اجرام آسمانی و صور فلکی در رصدخانه نیاسر نیز فراهم شد تا تجربه متفاوتی برای آنها رقم بخورد.

با این حال شرکت پارس خودرو که پیش از این تجربه تست بلند مدت تندر90 و نیسان تیانا را برای خودرونویسان فراهم کرده بود این بار برنامه ویژه ای را برای خودرو رنو کولیوس تدارک دیده بود. به همین منظور دومین دوره کلاس های تخصصی حوزه خودرو را در محل شرکت سایپاکاشان استارت زد.

نکته قابل تامل در برگزاری این کلاس های آموزشی، حضور ناگهانی مدیر ارتباطات گروه خودروسازی سایپا در هنگام برگزاری این کلاس ها بود که نشان می داد که مدیران رده بالای شرکت مادر(سایپا)هم به کیفیت تولیدات پارس خودرو و برنامه های مرتبط با آن اهمیت می دهند.

خداحافظی پارس خودرو با پوسته گرایی

فرهاد میرزایی مدیر راه تولید پارس خودرو، به عنوان اولین سخنران در این دوره آموزشی سخنان و مطالب خود را اینگونه آغاز کرد، پارس خودرو افزون بر 10 سال است که از پوسته خودش جدا شده و در افق راه تولید به دنبال کسب سیستم تولید منحصر به فرد است.

وی گفت: شرکت های بزرگ خودروسازی مانند تویوتا، فورد، رنو و ... به منظور دستیابی به اهداف اصلی در زمینه های کیفیت، هزینه و زمان و ... بنا بر تجربیات به دست آمده اقدام به ایجاد و استقرار سیستم های مدیریت ویژه خود کرده اند.

میرزایی با اشاره به شرکای تجاری پارس خودرو شامل رنو و نیسان، متوسط سیستم تولید یک خودرو در نیسان را 19.2 ساعت و این رقم برای رنو را 25.9 ساعت دانست و اضافه کرد: همین سیستم بهره ور تولید نیسان عاملی برای ادغام این دو شرکت و به دنبال آن تهیه و تدوین "استراتژی های ایجاد موتور و گیربکس مشترک" و "پلت فرم مشترک" شد.

مدیر راه تولید پارس خودرو، از پیاده سازی مدل تولید رنو در این شرکت خودروسازی خبر دادو در خصوص آن اینگونه توضیح داد که دو سال زمان برای درک و توسعه مفاهیم پایه این مدل نیاز بود و یک سال باید شرایط را مطابق با این مدل بهبود می دادیم و در نهایت پس از سه سال شاهد اجرای این مدل در خطوط تولید هستیم.

وی نام مدل فعلی تولید پارس خودرو را مدل اس.پی.آر ایران نامید و ادامه داد: در سال 1389 با آنالیز تهدیدهای خارجی جلساتی به همین منظور با ایران خودرو، رنو و رنوپارس برگزار شد و براساس آن مدل SPR ایران ایجاد و یک سند چشم انداز تا سال 1394 برای آن تعریف کردیم و تا پیش از این تحریم ها تمامی برنامه های این مدل پیاده و اجرا شد.

میرزایی همچنین از همکاری پارس خودرو با ایران خودرو در تعریف سیستم ها و استفاده از توان مشترک خبر داد.

فرهنگ «خودرو داشتن» نیازمند توجه

در ادامه این دوره، محمد حسین گلابی مدیر کیفیت پارس خودرو، در سخنان خود خواستار ارتقای سطح فرهنگی برای داشتن خودرو از سوی مصرف کنندگان شد و با توجه به اینکه فرهنگ مردم در این بخش نسبت به قبل رشد چشمگیری داشته است، بیان کرد: هنوز در موضوع خودرو داشتن و تصورات مردم از داشتن خودرو با ضعف هایی روبرو هستیم.

وی با اشاره به تصورات اشتباهی برخی مشتریان، افزود: ارزش گذاری جامعه نسبت به رنگ خودرو در مقایسه با سیستم های فنی و موضوعات تکنیکال بسیار متفاوت است و همین موضوعات موجب می شود تا بسیاری از فعالیت هایی که در زمینه کیفیت تولیدات انجام می شود از سوی مردم دیده نشود.

مدیر کیفیت پارس خودرو خواستار گسترش فعالیت های فرهنگی در خصوص آشنایی بیشتر مردم با مقوله کیفیت در صنعت خودروسازی و توجه مناسب برای حرکت چشمگیر خودروسازان در این زمینه شد.

وی اظهار کرد: فعالیت و عملکرد پارس خودرو همانند گذشته نیست که یک واحد کار تولید خودرو را انجام دهد و واحدی دیگر به مسائل کیفیت بپردازد و واحدهای دیگر هر کدام کاری انجام دهند و باید بگویم که مسائل کیفی و کیفیت جزء اصلی تمام واحدهای این شرکت شده است.

گلابی یکی از مهمترین ماموریت های این شرکت خودروسازی را تحویل محصول بدون عیب به مشتری دانست.

اتهام اصلی پارس خودرو چیست؟

اما ابراهیم عیوض زاده مدیر ارزشیابی و کیفیت پارس خودرو، در این دوره آموزشی با بیان اینکه استاندارد AVES استاندارد مشترک ارزشیابی شرکت های رنو و نیسان است، متذکر شد: از سال 1981 استاندارد «وِس»(VES) در نیسان پیاده شد و از سال 1984 این استاندارد در شرکت پارس خودرو اجرایی شده است.

وی با توجه به ادغام رنو و نیسان در سال 2001 از اجرای همزمان استاندارد اَوِس(AVES) در پارس خودرو خبر داد و گفت: این استاندارد شامل 370 عنوان است که در 18 گروه ایرادی شامل استاتیک و دینامیک طبقه بندی می شود.

مدیر ارزشیابی و کیفیت پارس خودرو در پاسخ به این موضوع که مهمترین ایرادات کیفی محصولات تولیدی در این شرکت که از سوی ISQI اعلام می شود به چه دلیلی رخ می دهد؟ گفت: هم در گروه تولیدات نیسان و هم رنو بیشتر موارد به ایرادات ثانوی و به دلیل ماندگاری خودرو در کارخانه بر می گردد.

به گفته وی، هر وقت فرآیند تولید از مسیر خودش خارج می شود و مشکلات ثانوی مانند ماندگاری خودرو به دلیل تامین برخی قطعات و ... پیش می آید شاهد برخی ایرادات کیفی در تولیدات هستیم که البته باید گفت تاکنون این ایرادات در خودروها نیز بسیار اندک و ناچیز بوه است.

«کولیوس» حاصل هنر فرانسه و ژاپن

امیر حسن مومن کارشناس تحقیقات پارس خودرو به عنوان آخرین استاد در این کلاس های تخصصی وظیفه ارائه مطالب مرتبط با توسعه دانش خودرو و در نهایت معرفی محصول پارس خودرو یعنی کولیوس را داشت.

وی خودروی کولیوس را اولین خودروی موفق رنو پس از اتحاد این شرکت با کمپانی نیسان برای حضور در بازار رو به رشد، گسترده، پر رقابت و بسیار پر سود خودروهای 4×4 دانست.

به گفته مومن، این خودرو در سگمنت جی(J-Segment) یا کلاس کراس اورهای جمع و جور CUV(Compact Crossover SUV) قرار دارد و تبلور ترکیب نتایج بیش از 20 سال تلاش رنو در کلاس خودروهای 4×4 ، با پلتفرم موفق C رنو – نیسان و بکارگیری Powertrain(مجموعه موتور و سیستم انتقال نیرو) و شاسی (مجموعه سیستم تعلیق ، فرمان و ترمز) پر قدرت نیسان است.

این مقام مسئول متذکر شد: پلت فرم، Powertrain و شاسی مذکور قبلا امتحان خود را در محصولات 4×4 حرفه ای نیسان مانند نیسان X-Trail با موفقیت کامل پس داده است.

کارشناس تحقیقات پارس خودرو ادامه داد: کولیوس برای اولین بار در نمایشگاه پاریس 2006 به نمایش گذاشته شد و مدل 2014 این محصول حاصل فاز چهارم تغییرات و فیس لیفت است که ظاهری مدرن و چشم نواز دارد و با این حال سخت و نیرومند است.

وی تصریح کرد: موتور این خودرو QR25 است که پیش تر در محصولات مختلف نیسان از جمله نیسان X-TRIEL و قشقائی مورد استفاده قرار گرفته و به لحاظ کارایی و اطمینان آزمون خود را پس داده است.

مومن افزود: گیربکس اتوماتیک پیشرفته کولیوس که از نوع متغییر پیوسته(CVT) همراه با حالت شش سرعته دستی است، با شتاب گیری پیوسته و عالی با دارا بودن نسبت دنده های گسترده تر(20 درصد بازه بالاتر بین کمترین و بیشترین ضریب انتقال نیرو، نسبت به گیربکس های هشت سرعته اتوماتیک) یک مصرف سوخت اقتصادی را به شما ارائه می دهد.

این کارشناس بخش تحقیقات پارس خودرو، سیستم انتقال قدرت سه حالته (All Mode 4x4-i system) کولیوس را دارای تکنولوژی انحصاری (torque vectoring all-wheel drive) کمپانی نیسان استاین سیستم که 4×4 هوشمند (4x4-Intelligence) نامیده می شود معرفی کرد.

وی بیان کرد: این سیستم حاصل پیمودن راهی طولانی(بیش از نیم قرن) در روند تکامل سیستم های انتقال قدرت به چهار چرخ 4×4 و نتایج کسب شده توسط نیسان طی سال های متمادی حضور در مسابقات Off road و سخت ترین آزمون ها و بر آمده از ترکیب موفق مزایای سیستم های مکانیکی با آسایش بکارگیری سیستم های پیشرفته الکترونیکی است، به طوریکه کولیوس در حین دارا بودن قابلیت استفاده روزانه، در صورت نیاز و در شرایط سخت، یک 4×4 واقعی(True Off road) است.

وی در ادامه متذکر شد: مطابق نتایج تست های تصادف (Crash Test) انجام پذیرفته در موسسه معتبر (Euro Ncap) خودروی کولیوس دارای بالاترین امتیاز ایمنی، یعنی 5 ستاره ایمنی از این شرکت است. خودروی کولیوس علاوه بر طراحی حساب شده استاتیکی و دینامیکی سازه خودرو، بصورت استاندارد دارای ایربگ های راننده و سرنشین جلو، ایربگ های جانبی و ایربگ پرده ای و کمربندهای مجهز به پیش کشنده همراه با محدود کننده کشش(Seatbelts with pretensioners& load limiters) و پشت سری های فعال (Head Restraints) برای تمامی سرنشینان است.

به گفته مومن، این خودرو دارای سیستم تشخیص هوشمندانه شرایط مختلف رانندگی بوده و در صورت فعال شدن از طریق اطلاعات کسب شده از سنسورهای متعدد مشخص کننده وضعیت خودرو، شتاب طولی و جانبی خودرو، سرعت خودرو، و شتاب و سرعت زاویه ای هر کدام از چرخ ها و آنالیز آن توسط پردازنده های اختصاصی و جدا از پردازنده مرکزی خودرو (ECU) نیروی متناسب و مورد نیاز هر چرخ را به آن انتقال می دهد.

کارشناس تحقیقات پارس خودرو در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: منظور و مقصد نهایی مسیر و برآیند و حاصل همکاری دو کمپانی بزرگ رنو و نیسان منجر به خلق خودرویی شده است که پیوند طراحی چشم نواز و با اعتماد به نفس بالای آن و کیفیت شایان ذکر اروپایی آن در طراحی خارج، داخل و کلیت خودرو از سویی و تکنولوژی بکار رفته و مهندسی بالا و دقت نظر خاص ژاپنی آن از سوی دیگر در گوشه گوشه خودرو و تمام جزئیات آن مشهود است.

تجربه رانندگی با کولیوس

با توجه به این که تنها یک نمونه از این خودرو که از روسیه وارد شده برای انجام این بررسی در نظر گرفته شده بود، هر یک از خبرنگاران به نوبت با آن دوری در پیست زده و کولیوس را به نفر بعدی تحویل دادند. هر چند طول کوتاه پیست امکان بررسی دقیق و موشکافانه را از ما سلب می‌کرد، اما وجود انواع رمپ، دست‌انداز و پیچ برای انجام این کار به یاری ما آمد.

بررسی را با نشستن روی صندلی عقب این خودرو آغاز می‌کنیم. فضای ردیف دوم برای سه سرنشین بزرگسال کاملا کافی و مناسب به نظر می‌رسد. شاید در پیچ‌های تند و سریع برای حفظ تعادل خود نیاز داشته باشید از دستگیره‌‌ها استفاده کنید، اما در شرایط طبیعی صندلی‌های کولیوس به راحتی شما را در بر می‌گیرند. از نکات دیگری که باید به آن اشاره کرد ضرباتی است که توسط سیستم تعلیق کولیوس جذب شده و به نرمی به سرنشینان انتقال داده می‌شود.

اولین نکته هنگام راندن این خودرو این است که یک مشغولیت ذهنی به کلی برای شما برطرف شده است. ترمز پارک این خودرو که از نوع الکترونیکی تعبیه شده است به صورت اتوماتیک فعال و غیرفعال می شود. این نکته موجب شده زمانی که شما غیرفعال کردن این سیستم را فراموش می‌کنید آسیبی به خودرو وارد نشود. از خودرویی در کلاس و ابعاد کولیوس انتظاری نمی رود که سریع باشد، اما اختلاف زمان درج شده در کاتالوگ این خودرو و زمان دستیابی به سرعت 100 کیلومتر می تواند که نارضایتی برای شما به همراه داشته باشد. با این حال قابلیت های حرکتی این خودرو که آن‌ را از نیسان X-Trail به عاریه گرفته موجب می شود این مساله را به دست فراموشی بسپارید.

انتخاب حالت AWD که نیرو را به صورت هوشمند بین چهار چرخ تقسیم می‌کند در کنار سیستم‌هایی نظیر ESP موجب شده منحرف کردن کولیوس از مسیر به کاری ناممکن تبدیل شود. تعادل بالای این خودرو حتی در سرعت‌های بالا و پیچ‌های تند شما را به داشتن این خودرو علاقه مند خواهد کرد. در عبور از دست اندازها و مسیرهای ناهموار کوچکترین صدایی از بر هم خوردن قطعات کولیوس به گوش نمی‌خورد که نشان از کیفیت بالای متریال و مونتاژ این خودرو دارد.

وجود سیستم HAC در این خودرو موجب می‌شود در مسیرهای شیبدار شروع مجدد حرکت بدون برگشتن به سمت عقب انجام شود. برای فعال شدن این سیستم باید با فشردن کامل ترمز خودرو را متوقف کنید. وجود سیستم HDC در این خودرو نیز موجب می‌شود حرکت در سرپایینی کنترل شود. این سیستم سرعت خودرو را تا 7 کیلومتر محدود می‌کند که البته در نمونه مورد آزمایش این سیستم عمل نمی‌کرد.

کولیوس واقعا هوشمندانه و کاربردی طراحی شده است. این یک شعار تبلیغاتی نیست، شما واقعا از دیدن برخی نکات کاربردی در این خودرو لذت می‌برید. وجود یک صفحه رابط بین درپایینی و فضای بار که قرار دادن اجسام سنگین را سهولت می‌بخشد یکی از این موارد است. اهرم‌های خواباندن صندلی ها به جای ردیف دوم از محفظه بار در دسترس هستند. برای خواباندن صندلی‌ها کافی است این اهرم‌ها رانگه دارید تا صندلی‌ها به آرامی تا شوند. این سیستم با جلوگیری از بسته شدن ناگهانی صندلی‌ها می‌تواند در افزایش عمر قطعات و کاهش استهلاک تاثیر به سزایی داشته باشد.

جدی‌ترین رقیب این خودرو در بازار ایران را می توان تویوتا RAV4 دانست که قیمتی بالاتر از کولیوس دارد. هر چند که وجود رقبای کره‌ای نیز می‌تواند بر بازار این شاسی بلند 162 میلیونی تاثیرگذار باشد. با این همه رنو کولیوس مسیر طولانی بوسان کره جنوبی تا ایران را طی می کند تا در بازار شاسی بلندهای ایران عرض اندام کند. هرچند که به نظر می رسد به واسطه اشتهار پارس خودرو در زمینه تولید خودروهای لوکس و با کیفیت و همچنین شبکه گسترده فروش و خدمات پس از فروش سایپا مسیر آسان تری را طی کند.

- احمد بروغنی، حسین مزاریان، محمدعلی ملاعبداللهی

اجاره ماشین عروس
عکس های مرتبط
نظر بینندگان
علی
vote
۳
vote
۱۳۹۳/۱۰/۰۴
باید از پارس خودرو تشکر کرد کولیوس قابل مقایسه با خودرو های کره ای نیست کیفیت نرمی بدون صدا گیربکس و موتور نیسان و فرمان برقی ترمز عالی و......
محمد
vote
۲
vote
۱۳۹۲/۰۸/۱۳
تورو خدا دست از این تبلغات برا این شرکتهای پرمدعا بردارین اینها بیش از 50 میلیون سود از واردات هریک از خودروها میبرن این خودرو که نیاز به تست نداره
!
!
!