شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۵:۱۸ | ۱۳۹۲/۰۹/۱۲
تولید کنندگان اصلی خودرو جذب بازار پررونق ایران شدند
۱۵:۱۸ | ۱۳۹۲/۰۹/۱۲
اجاره خودرو
در پی توافق هسته ای صورت گرفت؛

تولید کنندگان اصلی خودرو جذب بازار پررونق ایران شدند

پرشین خودرو: خبرگزاری فرانسه از تهران گزارش داد: توافق هسته ای ایران باعث شد تا همه تولید کنندگان اصلی خودرو و قطعات آن در جهان تنها یک هفته بعد از گذشت امضاء این توافق در تهران گردهم آیند با این دورنما که بهره های سرشاری از بازار پر رونق صنایع خودروسازی ایران بیاندوزند.

به گزارش «پرشین خودرو»، خبرگزاری فرانسه در این گزارش آورده است: طبق توافقی که هفته گذشته در ژنو حاصل آمد, فعالیتهای هسته ای ایران محدود شده است اما ضمن آن برخی از تحریمها علیه ایران هم موقتاً برداشته شد ازجمله تحریم صنعت خودرو.

در ژوئن 2013 ریبس جمهور آمریکا طی حکمی هرگونه تجارت با صنعت خودرو سازی ایران اعم از فروش خودروی ساخته شده یا فروش لوازم و قطعات خودرو و یا هر گونه کمک فنی به صنعت خودرو سازی ایران را ممنوع اعلام کرد.

برنامه صنعت خوردوسازی ایران پوشش بازار داخلی و نیز صدور خودرو به کشورهای اطراف است.

این خبرگزاری ادامه می دهد: در این راستا شنبه گذشته کنفرانسی با عنوان کنفرانس بین المللی صنعت خودرو در تهران برگزار شد که در نوع خود اولین گردهمایی در ایران بشمار می رود.

طبق اعلام برگزار کنندگان کنفرانس در این اجلاس بیش از 150 شرکت خودروسازی و سازنده لوازم یدکی خودرو از سراسر جهان حضور داشتند.

به گزارش ایرنا، هدف از برگزاری کنفرانس بازگرداندن وضع عادی به صنعت خودرو که یکی از شکوفا ترین صنایع در ایران است اعلام شد. این صنعت از یک سال پیش در اثر تحریمها دستخوش رکود شده است.

ˈمحمد رضا نعمت زاده وزیر صنایع ایران اظهار امیدواری کرد که تا پایان دسامبر تحریم صنعت خودرو از میان برداشته شود .

نعمت زاده در مصاحبه ای با این خبرگزاری خواستار توسعه همکاریهای میان ایران با خودروسازان جهان از جمله شرکتهای فرانسوی پژو و رنو شد که تجربه ای قدیمی در همکاری با ایران دارند.

در حاشیه این کنفرانس پاتریک بلن رئیس سازمان بین المللی تولید کنندگان اتومبیل در سخنانی گفت : ایران در سال 2011 یازدهمین بازار جهانی و سیزدهمین تولید کننده خودرو در جهان بوده و دارای پتانسیلی قوی است که از سال 2012 بلااستفاده مانده است.

بلن به خبرگزاری فرانسه توضیح داد: همه شرکای صنعت خودروی ایران در این کنفرانس شرکت دارند و دلیلی برای نیامدن وجود ندارد.

وی توضیح می دهد: ایران تصمیم دارد از سال 2014 سالانه 6/1 میلیون خودرو در سال تولید کند و این رقم را به 2 میلیون خودرو در سال برساند.

وی این نکته را نیز یادآور شد: در حال حاضر نرخ سرانه تولید خودرو در ایران 89 خودرو برای هر هزار نفر است.این رقم حتی از آمار کشور پرجمعیت چین هم کمتر است ضمن آنکه قابل توجه است که درامد سرانه ایران حدود 12500 دلار است.

ˈژیل نورمان مدیر عملیات کارخانه رنو در امور آسیا و اقیانوسیه هم خاورمیانه را بازار آینده برای همه سازندگان خودرو اعلام کرد و خاطر نشان ساخت: در این منطقه 50 درصد خودروهای فرانسوی که رقمشان به 20 میلیون دستگاه خودرو می رسد بیش از 25 سال قدمت دارند.

وی یادآور شد که تحریمها بر بازار فروش رنو هم بشدت تاثیر گذار بوده است.

رنو که از سال 2004 در ایران حضور دارد در سال 2012 بیش از نیمی از فروش بازار خودرو در ایران را به خود اختصاص داد یعنی معادل 100 هزار دستگاه خودرو این شرکت 10 درصد بازار خودرو در ایران را در دست دارد.

اما این بازار فروش در پایان سال 2013 تا 30 هزار دستگاه کاهش یافت. پژو هم به نوبه خود بهار سال 2012 بازار خودروی ایران را که دومین بازار بزرگ این اتومبیل در جهان است، ترک کرد.

پژو در سال 2011تعداد 458 هزار دستگاه خودرو در ایران فروخت و خروجش از ایران باعث شد این کارخانه بین سالهای 2011 تا 2012 مبلغ 100 میلیون یورو از دست بدهد.

در همین وادی ساسان قربانی رئیس اداره لوازم و قعطات خودرو و ترتیب دهنده کنفرانس فوق در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد: دولت با صراحت تمام از سرمایه گذاری خارجی در کشور حمایت می کند و در این ارتباط نشستهای مفیدی با شرکتهای خارجی داشته ایم و در آینده به توافقهایی دست خواهیم یافت.

یکی از مسئولان کارخانه پژو هم به خبرگزاری فرانسه اعلام کرده است که این کارخانه تماسهایی با شریک بزرگ ایرانی خود ایران خودرو داشته و مذاکرات خوبی هم میان طرفین انجام شده است.

خبرگزاری فرانسه تصریح می کند: اما همه شرکت کنندگان در کنفرانس در عین حال بر اهمیت این موضوع تاکید دارند تا زمانی که تحریم بانکی ایران در اسرع وقت برداشته نشود رونق اقتصادی در ایران امکان پذیر نخواهد بود.

پاتریک بلن می گوید: شتاب در به جریان انداختن کارها بشدت حائز اهمیت است، ایران باید راههایی را برای تامین اعتبار در داخل و در سطح بین المللی با هر کشوری که ممکن باشد، بیابد.

نورمان تاکید می کند: باید کلیه مفاد توافقنامه هسته ای ایران به روشنی و شفافیت کامل مشخص شود. انتظار می رود این کار در ژانویه 2014 انجام گیرد.

نورمان که در سطحی وسیع کارش را با ایران آغاز کرده است می گوید که: اینک نوبت به اجرای یک سیاست واقع بینانه است منتها ضمن رعایت تحریمهای بین المللی.

این خودروساز فرانسوی خاطر نشان می شود که تا قبل از تحریمها حضور شبکه خودروسازان فرانسوی در ایران بسیار گسترده و چشمگیر بود.

ˈآرنو دیوید بوره گار نایب رئیس فدراسیون صنایع و قطعات خودروˈی فرانسه هم اظهار داشته است: واقعاً حیف است این فرصت مغتنم از دست برود.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
مهران
vote
۲
vote
۱۳۹۲/۰۹/۱۵
بله دوستان عزیز ما تو کل دنیا فقط دو خودرو ساز بزرگ داریم یکی پژو فرانسه یکی هم رنوی فرانسه دیگه خودروسازی وجود ندارد که ما بتوانیم از انها بهره ببریم اصلا مردم ما عاشق اینها هستند که بهشون تحمیل میشه !
اسکندر
vote
۴
vote
۱۳۹۲/۰۹/۱۲
"..ضمن آنکه قابل توجه است که درامد سرانه ایران حدود 12500 دلار است!!" این یعنی بطور متوسط هر ایرانی حداقل 35 میلیون تومان درامد سالیانه دارد؟! شوخیش هم قشنگ نیست...
!
!
!