پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۴۷ | ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
استقبال نمایندگان بخش خصوصی اروپا از همکاری دوباره با ایران
۱۴:۴۷ | ۱۳۹۲/۰۹/۲۵
اجاره خودرو

استقبال نمایندگان بخش خصوصی اروپا از همکاری دوباره با ایران

پرشین خودرو: تشکیل اتاق مشترک ایران و اتحادیه ی اروپا، با هماهنگی و همکاری دیگر اتاق ها، سبب افزایش پیشرفت شرکت های بخش خصوصی در عرصه های مختلف صنعتی می شود.

به گزارش «پرشین خودرو»، در ماه های اخیر و با توجه به سیاست های جدید دولت یازدهم در زمینه ی همکاری با کشورهای صنعتی در اروپا و آمریکا، حضور فعالان اقتصادی خارجی در ایران نیز رشد قابل توجهی داشته است.

در این روزها، روزنامه های زیادی، از نام مقام ها و مسوولان کشورهای صنعتی اروپایی در تیترهای خود استفاده کرده اند و حتی دیدارهای فعالان اقتصادی بیش از پیش رونق گرفته است.

یکی از پر رفت و آمدترین دفاتر فعالان اقتصادی، دفتر مهندس سید علی نقی خاموشی، رئیس هیأت مدیره ی شرکت سرمایه گذاری ایران و سکان دار 26 سال اتاق بازرگانی ایران، است.

به نظر می رسد که سید علینقی خاموشی هنوز با جدیت کامل در راستای اصل 44 قانون اساسی و خصوصی سازی کلان پروژه ها مشغول کار است. رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران در چند هفته ی گذشته میزبان گروه های مختلف اقتصادی از کشورهای صنعتی اروپا بوده و دیروز نیز میزبانی یک گروه مهم اقتصادی از فرانسه را به عهده داشته است.

مهندس خاموشی، در نشست دیروز که با حضور دبیر اول سفارت فرانسه برگزار شد؛ اطلاعاتی در مورد اصل 44 قانون اساسی که در دهه ی اخیر به دستور رهبر معظم انقلاب نوشته و توسط مجلس شورای اسلامی به دولت ابلاغ شد، ارائه کرد.

وی با اشاره به اهمیت این اصل در واگذاری پروژه های کلان دولتی به بخش خصوصی گفت که شرکت سرمایه گذاری ایران با حضور 126 شرکت فعال خصوصی در عرصه های مختلف، به عنوان نخستین هلدینگ در راستای اصل 44 تأسیس شده است.

مهندس خاموشی هدف تمام فعالان اقتصادی و صنعتی کشور را، نقل و انتقال پروژه های کلان دولتی در تمام زمینه ها به بخش خصوصی بیان کرد و گفت که تلاش برای رسیدن به این هدف، از زمان شروع ریاستش در اتاق بازرگانی ایران، شروع شده و به تازگی این تلاش به نتیجه رسیده است.

در این نشست، نماینده ی تیم فرانسوی با اشاره به اینکه نخستین همکاری ایران و فرانسه پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1989 میلادی با حضور آقای مهندس خاموشی، به عنوان رئیس اتاق ایران، انجام شده است، ابراز امیدواری کرد که پس از 24 سال بتوان مجددا این همکاری را با جدیت و سرعت بیشتر، از نو آغاز کرد. این فعال اقتصادی اروپایی، از فرانسه به عنوان سومین کشور سرمایه گذار جهان نام برد و روابط ایران و فرانسه را خاص و عمیق دانست.

او در ادامه از جانب فرانسه به منظور مشارکت با ایران، به عنوان یک محور مرکزی با دیگر کشورهای منطقه به خصوص افغانستان، پاکستان و عراق اعلام آمادگی کرد. نماینده ی گروه فرانسوی از زحمت های مهندس خاموشی در گذشته قدردانی کرد و رسما خواستار حضور خاموشی در همکاری های آینده ی بین دو کشور شد.

مهندس خاموشی نیز حضور این گروه فرانسوی را در ایران یک حرکت مثبت دانست و اعلام آمادگی فرانسه را به منظور همکاری در عرصه های مختلف صنعتی، حضور در پروژه های انرژی از قبیل فازهای پارس جنوب، پروژه های متعدد برق مانند نیروگاه یک هزار مگاواتی ذغال سنگ در طبس، نیروگاه های تولید برق با استفاده از انرژی خورشیدی و آبی در ایران و همسایگان، بسیار مؤثر بیان کرد.

همچنین او از حضور سرمایه گذاران فرانسوی در پروژه های گازی ایران، چه در عرصه ی تولید درجزیره ی کیش و یا انتقال گاز توسط لوله به کشورهای دیگر مثل خط لوله گاز ایران-اروپا، استقبال کرد.

مهندس خاموشی با اشاره به وجود تعداد بالای خودروهای فرانسوی در ایران و پیشرفت مطلوب و قابل توجه قطعه سازان ایرانی در زمینه ی خودروهای پژو و سیتروئن، خواستار همکاری پایاپای بین خودروسازان فرانسوی و قطعه سازان ایرانی شد.

به گزارش موج، رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران و عضو فعال اقتصادی کشور از نماینده ی شرکت "ت- و-ج" فرانسوی که در این نشست حاضر بود، دعوت کرد در ایجاد خط سریع السیر قطار تهران – مشهد با ایران همکاری کند و قول داد شخصاً هماهنگی لازم با مقامات و اخذ گارانتی های لازم برای این کار را انجام دهد.

در پی سخنان مهندس خاموشی، نمایندگان فرانسوی گفتند که در آینده ی بسیار نزدیک با گروهی متخصص در عرصه های بازرگانی و اقتصادی به خصوص انرژی و خودروسازی، به ایران سفر می کنند.

نماینده ی گروه فرانسوی خواست که مهندس خاموشی علاوه بر انجام هماهنگی نشست ها، آنها را برای به نتیجه رسیدن همکاری های بین دو کشور راهنمایی کند.

نمایندگان این گروه فرانسوی، با اشاره به شرایط مساعد فعلی، خواستار یک برنامه ریزی جدید به منظور آسان تر شدن روابط ایران با فرانسه شدند و نقش مهندس خاموشی را به عنوان یک فعال و مدیری با تجربه در عرصه ی اقتصاد و سیاست یک نقطه ی قوت دانستند.

رئیس سابق اتاق بازرگانی قول داد که هماهنگی های اولیه برای تشکیل اتاق مشترک ایران و اتحادیه اروپا که در راستای سرعت بخشیدن به روابط و همکاری ها در دستورکار قرار گرفته است، به زودی محقق شود.

نمایندگان فرانسوی نیز از این اقدام استقبال کردند و آن را نکته ای مثبت برای سرعت دادن به همکاری ایران با تمام کشورهای اتحادیه ی اروپا دانستند.

سید علی تقی خاموشی بار دیگر همکاری میان ایران و فرانسه را یک همکاری عمیق با قدمتی تاریخی دانست و ادامه داد که با توجه به اصل44 قانون اساسی و حمایت رهبر معظم انقلاب و دیگر دستگاه های کشوری، در راستای خصوصی شدن پروژه ها، همکاری های جدید، از مسائل سیاسی و نوسانات آن دور خواهد بود و این نکته مهم و مؤثری در موفقیت و برد دو جانبه خواهد شد.

این عضو فعال اقتصادی در تأیید سخنان نمایندگان گروه فرانسوی، ایران را کشوری محوری در منطقه دانست و خواستار حضور جدی و واقعی دیگر کشورهای صنعتی اروپا شد.

نظر بینندگان
!
!
!