چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۰۹:۳۳ | ۱۳۹۲/۰۹/۲۷
بهره‌وری ناوگان باری چقدر است؟
۰۹:۳۳ | ۱۳۹۲/۰۹/۲۷
اجاره خودرو

بهره‌وری ناوگان باری چقدر است؟

پرشین خودرو: رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با اشاره به ۳ اولویت کاری این سازمان، گفت: هم‌اکنون ۳۸۰ هزار کامیون شناسنامه‌دار سالانه حدود ۷۰ هزار کیلومتر کالا را با بارنامه و بدون بارنامه حمل می‌کنند که یک‌چهارم کشورهای توسعه یافته است.

به گزارش «پرشین خودرو»، داوود کشاورزیان شب گذشته در مراسم گرامیداشت هفته حمل و نقل و راهداری اظهار کرد: در حال حاضر 200 هزار کیلومتر راه داریم که بخشی از آن توسط سازنده‌ها از طریق اخذ عوارض نگهداری می‌شود و بقیه راه‌ها از طریق ارتباطات دولتی تامین و نگهداری می‌شوند. برای نگهداری مطلوب این میزان راه باید سالانه 3 تا 4 درصد ارزش راه‌ها هزینه شود. یعنی تقریبا عددی حدود 5 هزار میلیارد تومان برای این کار نیاز داریم.

وی با اشاره به اینکه علی‌رغم افزایش قیمت قیر در سال‌های اخیر اعتبارات راهداری قابل قبول نبوده است، گفت: در بودجه سال 93 اعتبارات راهداری افزایش خوبی داشت که امیدواریم در زمان تصویب نمایندگان مجلس مساعدت لازم را داشته باشد.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با اشاره به‌ اینکه اولین محور اعتبار مورد نیاز ایمنی تردد و حمل و نقل است، اظهار کرد: در 8 سال گذشته میزان تلفات جاده‌ای کاهش یافته با وجود آنکه تعداد وسایل نقلیه افزایش یافته است اما به هر حال رقم تلفات ناشی از تصادفات رانندگی بالاست.

به گزارش تسنیم، کشاورزیان ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود 13 تا 14 هزار نفر تلفات جانی ناشی از سوانح رانندگی در جاده‌های برون‌شهری داشته باشیم که با احتساب تلفات درون جاده‌ای تا پایان سال بین 18 تا 19 هزار نفر کشته می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه از انجمن‌های صنفی حمل و نقل انتظار می‌رود ضمن دفاع از منافع خود به ارتقاء فرهنگ رانندگی و ایمنی ترددها توجه کنند، گفت: امیدواریم شاهد رفتارهای پرخطر، سرعت بالا و رفتارهای خطرآفرین در جاده‌های کشور نباشیم. براین اساس شرکت‌ها موظف هستند زمانی که صورت وضعیت را صادر می‌کنند نسبت به ایمنی وسایل نقلیه دقت کافی را داشته باشند.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با تاکید بر اینکه معاونت فنی شرکت‌های حمل و نقلی باید این وظیفه را به نحو مطلوب انجام دهند، گفت: دیگر قابل پذیرش نیست که بگویند مثلا عامل تصادف اتوبان تهران - قم دو پوسته شدن لاستیک بوده است.

کشاورزیان با اشاره به اینکه موظفیم از فناوری‌های روز برای نظارت و کنترل رفتار پرخطر رانندگان استفاده کنیم، افزود: براساس قوانین، سود بخش خصوصی از محل سرمایه‌گذاری در نصب سیستم‌های نظارت و کنترل در جاده‌های کشور از محل جریمه‌ها برگشت داده می‌شود چنانچه رفتار مردم به گونه‌ای بود که جریمه نشوند ما موظفیم حداقل سود مورد نظر سرمایه‌گذاران را تامین کنیم.

وی با اشاره به اینکه نوسازی ناوگان در دستور کار قرار دارد، اظهار کرد: در بخش بار بیش از بخش مسافری فرسودگی داریم که به دلیل افزایش نرخ ارز و رشد قیمت‌ها روند نوسازی ناوگان باری را با کندی مواجه کرده است. به تنهایی نمی‌توانیم برای به حرکت درآوردن چرخه نوسازی ناوگان اقدام کنیم. از این رو به کمک دولت و سایر مسئولان نیز نیاز داریم.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: نگاه ما به نوسازی باید از منظر مصرف سوخت و آلایندگی باشد در حال حاضر کامیون‌های فرسوده دو برابر کامیون‌های نسل جدید سوخت مصرف می‌کنند.

کشاورزیان ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر 10 درصد خودروهای عمومی کشور معادل 30 تا 40 درصد کل خودروها سوخت مصرف می‌کنند.

وی در پایان با اشاره به اینکه افزایش بهره‌وری ناوگان یکی دیگر از اولویت‌های کاری ما است اظهار کرد: هم‌اکنون 380 هزار کامیون شناسنامه‌دار سالانه حدود 70 هزار کیلومتر کالا را با بارنامه و بدون بارنامه حمل می‌کنند. این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته تا 4 برابر بیشتر یعنی 280 هزار کیلومتر کالا جابه‌جا می‌شود این مساله نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری‌های خوبی در بخش حمل و نقل صورت گرفته اما بهره‌وری مناسبی از آن انجام نمی‌شود.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!