شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۲۰ | ۱۳۹۲/۱۰/۰۵
افزایش مشروط قیمت خودرو
۱۱:۲۰ | ۱۳۹۲/۱۰/۰۵
اجاره خودرو

افزایش مشروط قیمت خودرو

پرشین خودرو: در روزهای اخیر بحث افزایش قیمت خودروهای داخلی دوباره داغ شده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، عوامل مختلفی در تعیین قیمت خودرو دخیل هستند. وقتی حرف از افزایش قیمت به میان می آید باید این عوامل در كنار هم دیده شود. یكی از مهم ترین این عوامل تیراژ خودرو است.

آمارهای جهانی نشان می دهد سهم ما از بازار جهانی خودرو اندك است. براساس آمار منتشر شده در سال 2011 ایران حدود یك‌میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو تولید كرده و این آمار در سال‌های اخیر به حدود 700 هزار دستگاه كاهش یافته است. وقتی تیراژ كاهش پیدا می كند قیمت تمام شده افزایش می یابد.

بنابراین در كنار فشارهایی كه برای افزایش قیمت وجود دارد باید به مسئله افزایش تیراژ و ارائه پلتفرم‌های جدید هم توجه شود. قانون ارتقای سطح كیفیت خودروها هم در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است و با توجه به جمیع این عوامل نمی شود پذیرفت كه به‌صورت یكجانبه قیمت ها افزایش پیدا كند بدون اینكه شاهد افزایش كیفیت و تغییر و تحولات محسوسی در این حوزه باشیم.

در حال حاضر كیفیت خودروهای تولید داخل از نظر طراحی و مصرف سوخت و استحكام و ... پایین است. به‌عنوان مثال خودرو سمند حدود 10 سال است با همین شكل و قیافه فعلی تولید می‌شود. مصرف سوخت خودروهای تولیدی ما حدود 10 لیتر در 100 كیلومتر است در حالی كه مصرف خودروهای در این كلاس در كشورهای دیگر حدود 5 لیتر است. ما انتظار داریم وزارت صنعت، معدن و تجارت و خود خودروسازان در كنار افزایش قیمت خودرو به این موارد هم توجه كنند.

تهران امروز نوشت: این افزایش قیمت اگر همراه با افزایش كیفیت نباشد نه به‌نفع مردم و نه در درازمدت به نفع خود خودروسازان است. خودروهای داخلی باید به سطحی از كیفیت برسند كه با رقبای خارجی قابل رقابت باشند. صنعت خودرو باید به فكر اصلاح و تغییر استراتژی های خود باشد. به‌عنوان مثال شركت هیوندای به مرز ورشكستی هم رسید وقتی دوباره تقاضای وام كرد گفتند كه این شركت ورشكسته است. مدیران آن اعلام كردند كه استراتژی شركت عوض شده و ما شاهد هستیم كه تغییر برنامه‌ها چقدر موثر بوده و این شركت در حال حاضر یك شركت موفق است.

صنعت خودرو نباید از مواجه شدن با واقعیت های بازار هراس داشته باشد. باید با برنامه‌ریزی درست در مسیر رشد، هدایت شود. تا جایی كه تیراژ به حدی برسد كه شركت ها از طریق فروش بیشتر بتوانند سود ببرند. اینكه ما بخواهیم زیان های گذشته را با افزایش قیمت صوری بدون ارتقای كیفیت جبران كنیم نتیجه مثبتی در برنخواهد داشت. خودروسازان ما باید به فكر افزایش صادرات باشند.

با توجه به افزایش قیمت ارز، افزایش صادرات می تواند به آنها در خصوص جبران زیان های شان كمك كند. همه جوانب و پتانسیل های صنعت باید خوب دیده شود و برنامه ریزی های طوری باشد كه مردم به خرید خودروهای داخلی ترغیب شوند. حمایت از یك صنعت با حربه افزایش قیمت و كشیدن دیوار تعرفه واردات راهكار خوبی برای رشد و توسعه نیست.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!