چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۵۳ | ۱۳۹۲/۱۰/۱۳
بلاتکلیفی سهمیه ویژه سوخت جانبازان
۱۰:۵۳ | ۱۳۹۲/۱۰/۱۳
اجاره خودرو

بلاتکلیفی سهمیه ویژه سوخت جانبازان

پرشین خودرو: پاسکاری وظیفه تعیین تکلیف سهمیه ویژه سوخت جانبازان و معلولان بین ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و دفتر ریاست جمهوری و بی تفاوتی نهادهای حمایتی موجب اجرایی نشدن این مصوبه دولت دهم شد.

به گزارش «پرشین خودرو»، در ماه‌های پایانی سال گذشته در حالی که پس از گذشت بیش از 2 سال از آغاز اجرای فاز اول هدفمندی یارانه ها هنوز وضعیت سوخت جانبازان و معلولان شفاف نشده بود، رئیس جمهور وقت دستوری ویژه برای بررسی این موضوع صادر کرد.

پیرو دستور ویژه ریاست جمهوری و پس از گذر از مراحل بررسی نهادهای مربوطه، تخصیص 200 هزار لیتر سهمیه بنزین ویژه برای جانبازان و 50 هزار لیتر سهمیه بنزین ویژه برای معلولان به صورت روزانه به تصویب رسید.

درحالی که قرار بود از ابتدای خردادماه تخصیص این سهمیه صورت گیرد به نظر می رسد شارژ سهمیه ویژه در کارت‌های سوخت معلولان و جانبازان پشت سیستم بروکراسی اداری معطل مانده است.

تعیین نحوه تخصیص این سهمیه ویژه نکته اصلی در جریان مصوبات اداری و جلسات نهادهای مسئول در این زمینه بود به طوری که با نهایی نشدن این سناریو، تخصیص سهیمه ویژه سوخت جانبازان و معلولان به تیرماه نیز نرسید.

دو سناریوی پیش بینی شده برای تخصیص سهمیه ویژه سوخت معلولان و جانبازان بدین صورت بود که یا کارت‌های ویژه‌ای برای استفاده از این سهمیه در اختیار آنها قرار می‌گیرد و یا این سهمیه به‌صورت جبران مابه التفاوت هزینه سوخت اعمال می‌شود.

هفته پایانی تیرماه، معاون وقت ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور از نهایی شدن سناریوی تخصیص سهمیه ویژه سوخت جانبازان و معلولان خبر داد.

علی ربیعی در این خصوص به خبرنگار تسنیم گفت: با توجه به اینکه تمایل خود جانبازان و معلولان نیز برای تخصیص سهمیه به صورت پرداخت نقدی بود و از طرفی دیگر سهمیه ها در موارد مختلف متغیر است، قرار بر این شد تا سهمیه ویژه سوخت جانبازان و معلولان به صورت پرداخت نقدی اعمال شود.

معاون وقت ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت کشور تصریح کرد: رایزنی ها و جلسات در این زمینه ادامه دارد و اینکه چه زمانی این پرداخت نقدی به صورت یارانه ویژه به جانبازان و معلولان پرداخت شود، هنوز نهایی نشده است.

ربیعی پایان مرداد در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم در خصوص تعیین تکلیف این سهمیه گفت: نامه‌ای برای رئیس‌جمهور ارسال کرده‌ایم تا ایشان نظر خود را در خصوص نوع پرداخت سهمیه ویژه سوخت به جانبازان و معلولان اعلام کنند.

اما هیچ جوابی از سوی دفتر ریاست جمهوری به نامه ارسالی از ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور مبنی بر تعیین تکلیف منابع پرداخت نقدی سهمیه ویژه سوخت جانبازان و معلولان نیامد.

سید مجتبی شفیعی، رئیس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت کشور در این باره گفت: در روزهای پایانی دولت گذشته، با جمع بندی تمامی نظرات، نامه ای به دولت ارسال شد اما با قرار گرفتن در روزهای تغییر دولت، این نامه به نتیجه ای نرسید.

شفیعی ابتدای هفته گذشته سی ام آذر، در گفت وگو با خبرنگار تسنیم تصریح کرد: در هفته جاری با حضور مسئولان وزارت نفت، بنیاد شهید و امور ایثارگران و سازمان بهزیستی جلسه ای تشکیل خواهیم داد و نتیجه آن را برای تصمیم گیری نهایی به دولت ارسال می کنیم.

اما 10 روز گذشت و در این مدت هیچ جلسه ای به منظور تعیین تکلیف سهمیه ویژه سوخت جانبازان و معلولان برگزار نشده است.

حسین هاشمی، معاون ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور از برگزاری این جلسه و دلایل لغو آن اظهار بی اطلاعی می کند اما یک مقام آگاه در این نهاد مسئول، بی توجهی وزارت نفت به تعیین تکلیف سهمیه سوخت جانبازان و معلولان را دلیل لغو این جلسه دانست و گفت: شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران به عنوان بخش مسئول در وزارت نفت، اجرای این مصوبه دولت گذشته را برعهده دارد و تشکیل جلسات تعیین تکلیف آن نیز باید از سوی این نهاد انجام گیرد.

آنچه مشخص است پاسکاری وظیفه تعیین تکلیف سهمیه ویژه سوخت جانبازان و معلولان بین ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و دفتر ریاست جمهوری از یک سو و بی تفاوتی نهادهایی چون بنیاد شهید و امور ایثارگران و سازمان بهزیستی به عنوان متولیان رسیدگی به مطالبات جانبازان و معلولان از سوی دیگر موجب شده این مصوبه دولت دهم تا امروز به اجرا نرسد.

به گزارش تسنیم،جانبازان و معلولان به علت شرایط خاص جسمی امکان استفاده از وسایل نقلیه عمومی را ندارند و همچنین به دلیل نیاز بسیاری از آنها به مراجعات پی در پی به مراکز درمانی، تردد آنها با وسایل نقلیه شخصی، هزینه مصرف سوخت را در سبد هزینه ای زندگی شان بالا برده است که در دولت دهم به منظور کمک به این اقشار آسیب پذیر جامعه، تخصیص سهمیه ویژه سوخت به تصویب رسید.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!