دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
پرشین خودرو
صنعت خودروسازی با کمرنگ شدن نقش دولت توسعه می یابد
۱۱:۳۵ | ۱۳۹۲/۱۰/۱۴
اجاره خودرو
مدیر فروش و خدمات پس از فروش رامک خودرو:

صنعت خودروسازی با کمرنگ شدن نقش دولت توسعه می یابد

پرشین خودرو: بر اساس پیش بینی های صورت گرفته قرار است در سال 2014 تولید خودروهای سانگ یانگ در ایران آغاز شود.

به گزارش «پرشین خودرو»، سید احسان الدین غفوریان، مدیر فروش و خدمات پس از فروش رامک خودرو، با بیان این مطلب گفت: افزون بر 85 درصد امکانات برای تولید خودرو از سوی این شرکت داخلی آماده شده است و هم اکنون نیازمند ساز و کارهای لازم برای تسریع در این موضوع هستیم.

وی با اشاره به تغییر مدیر اجرایی فروش و خدمات پس از فروش سانگ یانگ از حضور یک هفته ای این مقام ارشد خودروساز کره ای در ایران خبر داد و اضافه کرد: بر اساس استراتژی سانگ یانگ تا سال 2020 کاملا مشخص است که چه خودروهای جدید و چه فیس لیفت هایی عرضه خواهد شد.

به گفته ی مدیر فروش و خدمات پس از فروش رامک خودرو، سانگ یانگ بر اساس زمان بندی خود نسبت به عرضه ی رکستون دابلیو، نیو اکتیون، کوراندو سی و رودیوس اقدام کرده است و برمبنای همین استراتژی نسل جدید رکستون در اوایل سال 2016 میلادی به بازار عرضه خواهد شد.

وی همچنین از برنامه سانگ یانگ برای حضور در بازار مینی اس.یو.وی خبر داد و افزود: این شرکت خودروساز کره ای با تأکید بر تولید خودروهای خاص و شاسی بلند تصمیم دارد تا محصول جدیدی در سگمنت مینی اس.یو.وی که به XIV معروف شده است را تا سال 2015 به بازار جهانی عرضه کند.

غفوریان، با بیان اینکه سانگ یانگ تنها شرکت معتبر و قدیمی کره بود که در دوران تحریم بیشترین همکاری را با ایران داشت، یادآور شد: متأسفانه باید بگویم که برخی قوانین سخت گیرانه داخلی بیشتر از تحریم در دوران ایجاد روابط غیر تجاری، تولیدکنندگان و فعالان را با مشکلات مواجه کرده بود و بسیاری از برنامه ریزی ها برای تولید و انتقال تکنولوژی یا کنسل شد و یا به زمان دیگری موکول شد.

به گزارش موج، وی بازار خودروهای شاسی بلند را یک بازار قابل توسعه و رشد در ایران دانست و تصریح کرد: در سال گذشته حدود 40 هزار خودرو در سگمنت های مختلف وارد کشور شده که بین 25 تا 27 هزار دستگاه از این تعداد محصولات شاسی بلند بوده است.

مدیر فروش و خدمات پس از فروش رامک خودرو سهم این شرکت از بازار خودروهای شاسی بلند در کشور را هشت تا 8.5 درصد اعلام و اضافه کرد: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته به دنبال افزایش این سهم بازار به دو تا سه برابر فعلی برای سال آینده هستیم.

غفوریان در ادامه صنعت خودروسازی را به قدری گسترده و دارای مهندسی عمومی دانست که کسی به تنهایی جرأت ندارد، ادعا کند که در این حوزه به دانش کافی دست یافته ایم بطوریکه مدیر عامل سابق ایران خودرو(منوچهر منطقی) یکی از آروزهای خود را حضور در شرکت تویوتا و آشنایی بیشتر با این صنعت اعلام می کند.

وی با تأکید بر اینکه خودروسازی بدون قطعه سازی یعنی وجود دانش تولید قطعات میسر نیست، اذعان داشت: در حال حاضر ترکیه به عنوان یک برند مستقل خودروسازی در دنیا شناخته نمی شود، اما؛ همگان به عنوان یک قطعه ساز خودرو از این کشور یاد می کنند.

مدیر فروش رامک خودرو با توجه به اینکه افزون بر 70 تا 80 درصد قطعات خودرو در داخل ترکیه ساخته می شود، گفت: بخش عمده ای از صنعت قطعه سازی داخلی به دلیل قدمت ماشین آلات و تجهیزات دچار عقب ماندگی است، اما؛ در حوزه ی دانش فنی تولید به دلیل وجود نیروی انسانی کمبودی نداریم و نیازمند اندکی همت و حمایت به منظور بروز آوری تجهیزات همزمان با استفاده از نیروهای داخلی هستیم.

غفوریان همچنین به ضعف قطعه سازان داخلی در صادرات قطعات اشاره و تأکید کرد: هم اکنون دخل و خرج بسیاری از قطعه سازان به خودروسازان داخلی وابسته شده و این موضوع خیلی خطرناک است؛ زیرا در برخی قطعات، کیفیت فدای معاملات می شود.

وی در ادامه تصریح کرد: تا زمانی که خودروسازان در جهت خصوصی سازی واقعی حرکت نکنند و نقش دولت در اداره ی آنها کمرنگ نشود، صنعت خودروسازی به جایگاه مطلوبی نخواهد رسید.

به گفته ی مدیر فروش و خدمات پس از فروش رامک خودرو، چینی ها دارای تجارب خوبی در خصوصی سازی خودروسازان خود هستند، بطوریکه در این شرکت ها نقش سهامدار و مدیریت شرکت ها از یکدیگر جدای شده و قرار نیست دولت به عنوان سهامدار، مدیر عامل را انتخاب و در تصمیمات وی دخالت کند و مدیر عامل نیز خواسته سهامدار را بر توجیه اقتصادی ارجح بداند.

غفوریان تأکید کرد: حداقل چهار تا پنج سال باید به مدیران شرکت های خودروسازی فرصت داد تا مدیریت خود را با ساز و کارهایی مستقل پیاده کنند؛ زیرا هرگونه دخالت در سیاستگزاری های بلند مدت، روند حرکتی را دچار چالش و اشکال خواهد کرد.

وی همچنین با بیان اینکه باید مزیت های نسبی حوزه تولید در ایران را شناسایی و بر مبنای آن برای بخش صنعت کشور برنامه ریزی کرد و استراتژی نوشت، اضافه کرد: ما نمی توانیم که تمام نیاز صنعت خودروسازی کشور را در داخل به تولید برسانیم و باید بر مبنای یک مزیت تولیدی صنعت خودرو را به حرکت رو به جلو تشویق کنیم، به عنوان نمونه چینی ها در یک برنامه هدفمند برخی از برندهای خوب و خوشنام دنیا مانند ام.جی، روور، ولوو، ساب و هامر و... را خریداری کردند و با این کار در گام نخستین به صنعت خودرویشان اعتبار بخشیدند.

این مدیر فروش و خدمات پس از فروش صنعت خودروسازی ایران در پایان با اشاره به اینکه صنعت خودرو ایران قابل رشد است و البته نباید مشکلات بر سر راه این توسعه را نادیده بگیریم، خاطر نشان کرد: صنعت خودرو به دلیل اینکه جزء سه صنعت برتر جهان بوه و زیر تأثیر سیاست قرار دارد و به منظور توسعه ی آن باید تا آنجا که می توانیم محیط آرام و با ثبات سیاسی در فضای کشور ایجاد شود.

برچسب ها:
صنعتخودروسازی
نظر بینندگان
!
!
!