دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸
پرشین خودرو
۰۸:۵۴ | ۱۳۹۲/۱۰/۲۲
نمایندگان مجلس به دنبال پشت پرده افزایش تولید خودرو
۰۸:۵۴ | ۱۳۹۲/۱۰/۲۲
اجاره خودرو
روند نزولی تولید متوقف شد

نمایندگان مجلس به دنبال پشت پرده افزایش تولید خودرو

پرشین خودرو: آمار تولید انواع خودرو در آذرماه سال‌جاری نشان‌دهنده آن‌است که روند نزولی تولید در این ماه متوقف شده است، این در شرایطی است که با توجه به ادعای خودروسازان، دولت نه تنها کمک مالی به تولیدکنندگان نکرد بلکه مانع از افزایش قیمت خودرو تا پایان سال‌جاری نیز شد.

به گزارش «پرشین خودرو»، در این بین برخی از دست‌اندرکاران صنعت خودرو عنوان می‌کنند که خودروسازان در راستای حل مشکلات نقدینگی خود اقدام به فروش برخی از دارایی‌های خود کردند و از سوی دیگر پرداخت بخشی از بدهی خود به قطعه سازان را نیز برای تامین قطعه در خطوط تولید در دستور کار قرار دادند.

بر این اساس وزارتخانه صنعت و معدن و تجارت اگر چه تلاش فراوانی برای تامین بخشی از نقدینگی خودروسازان که عنوان می‌شود به واسطه نرخ ارز، تحریم و هدفمندی یارانه‌ها با کمبودهایی روبه‌رو هستند، انجام داد اما مذاکره با بانک مرکزی تا به امروز به بن بست خورده است.

با این شرایط خودروسازان به افزایش قیمت خودرو دل بسته بودند که به دلیل نارضایتی عمومی این اقدام نیز منتفی شد.در هر صورت بسیاری از کارشناسان و دست‌اندرکاران خودرو پیش‌بینی می‌کنند که گره کور این صنعت به این زودی باز نخواهد شد چرا که از یک سو با در نظر گرفتن کیفیت خودرو افزایش سه باره قیمت برای مشتریان توجیه نخواهد داشت و از سوی دیگر دولت نمی‌تواند با توجه به تعداد شاغلان شرکت‌های تولیدی و همچنین انحصار این شرکت‌ها در تامین خودرو کشور این صنعت را به حال خود رها کند.

به همین دلیل مشکلات شرکت‌های خودروسازی به گره کوری تبدیل شده که تا به امروز مسیر مشخصی برای حل بحران‌های آن تبین نشده است. در هر صورت خودروسازان در کارنامه ماه گذشته خود به یمن فروش دارایی‌ها توانستند، رشد تولید را رقم بزنند این در حالی است که برخی از نمایندگان کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خواستار حضور وزیر صنعت ومعدن در این کمیسیون هستند تا از وی پرسش کنند که پشت افزایش تولید خودرو چه اتفاقاتی در حال وقوع است که با وجود عدم حمایت‌های دولتی ورق به سوی رشد تولید برگشته است. برخی از نمایندگان حتی احتکار خودرو از سوی خودروسازان را مطرح می‌کنند و رشد تولید را به این موضوع ربط می‌دهند.

در هر حال آذرماه امسال را باید نقطه عطفی در کارنامه خودروسازان بخوانیم؛ چرا که امید زیادی به تداوم آن وجود دارد این در شرایطی است که تولید کنندگان عنوان می‌کنند در صورت عدم حمایت‌های دولتی یا اخذ تسهیلات این روند تداوم نخواهد یافت.

تولید خودرو به روایت آمار

اما به سراغ آمار تولید خودرو در آذرماه برویم، آماری که روزنه ای از امید در میان تولیدکنندگان و مشتریان به‌وجود آورده است. بر این اساس در ماه پایانی پاییز امسال مجموعا 66 هزار خودرو سواری متعلق به بخش خصوصی و نیمه دولتی کشور تولید شده که 36 هزار دستگاه آن متعلق به ایران خودرو و 26 هزار دستگاه دیگر را سایپا به بازار عرضه کرده است. طبق این آمار تولید خودرو در ماه مذكور نسبت به مدت مشابه دو سال گذشته از رشد 8 درصدی برخوردار شده است.

اما در آماری که وزارتخانه صنعت و معدن و تجارت تهیه کرده آمار تجمعی تا پایان آذرماه حکایت از آن دارد که تولید خودروهای سواری نسبت به مدت مشابه سال‌های 90 و 91 با کاهش27درصدی همراه بوده است.

در همین حال ایران خودرو تا پایان امسال تعداد 204 هزار دستگاه خودرو به بازار عرضه کرده و سایپا نیز تعداد 197 هزار دستگاه خودرو تولید کرده است. هر دو شرکت مذکور هر چند در آمار تجمعی تا پایان آذرماه با رشد منفی روبه‌رو بودند، اما در این ماه رشد نسبتا کمی را تجربه کردند. با این حال ایران خودرو نسبت به دو سال گذشته در آمار تجمعی با افت 23 درصدی و سایپا نیز با افت 29 درصدی در تولید روبه‌رو بودند.

هم اکنون برخی از شرکت‌ها سایت فروش خود را بسته‌اند تا بتوانند خودروهای ثبت‌نامی را تحویل دهند این در شرایطی است که برخی مشتریانی که از موعد تحویل خودرو آنها گذشته، نسبت به عدم تحویل خودرو ثبت نامی در موعد مقرر انتقاداتی را متوجه شرکت‌های خودروساز کرده‌اند.

اما به سراغ تعداد خودروهای تولیدی خودروسازان برویم. شرکت ایران خودرو مرکزی در آذرماه امسال حدود چهار هزار پژو 206 معمولی تولید کرده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که حدود 222 دستگاه بوده از رشد نسبتا مطلوبی برخوردار شده است همچنین آمار تجمعی تا آذرماه گویای آن است که تعداد 23 هزار دستگاه خودروی 206 در ایران خودرو مرکز تولید شده است.

همچنین طی دو سال گذشته تولید خودروهای 206 اتوماتیک و دوگانه سوز متوقف بوده و تنها این خودرو با تیپ معمولی به تولید رسیده است. پس از توقف فعالیت شرکت پژو در ایران تولید 206 در ایران با افت شدیدی همراه شد، این در حالی است که ایران خودرو با عرضه 206 ایرانی به نوعی این خودرو را جایگزین 206 پیشین کرد.

این شرکت با داخلی سازی برخی از قطعات خودروی مذکور به تولید این خودروی پرمشتری ایران ادامه داد.اما دو خودروی پژو 405 و پژو پارس را می‌توان دو خودرویی نامید که منجر به رشد آمار تولید شرکت ایران خودرو شده‌اند.در آذرماه مجموعا 5 هزار دستگاه پژو 405 و حدود 5 هزار و 500 دستگاه پژو پارس در این شرکت تولید شده است. به این ترتیب تا پایان آذرماه تعداد 29 هزار دستگاه 405 و 28 هزار دستگاه پژو پارس به بازار عرضه شده است. اما تولید تندر-90 در این شرکت کمتر از دیگر شرکت رقیب است به‌طوری‌که در این ماه تنها 380 دستگاه از این خودروی فرانسوی تولید شده که به این ترتیب تا پایان امسال مجموع تندرهای تولیدی این شرکت به 3 هزار و 500 دستگاه می‌رسد.

به گزارش دنیای اقتصاد، سمند این خودرو ملی ایران خودرو نیز در دو نوع معمولی و دوگانه سوز تا آذرماه امسال به تولید خود ادامه داده است.به‌طوری‌که تا پایان این ماه تعداد 8 هزار دستگاه سمند تولید و تجمعی نیز تا آخرین ماه پاییز 41 هزار دستگاه بوده است.اما طبق آمار وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت در سال جاری پژو 207 هیچ تولیدی نداشته و خودروی دنا نیز به تعداد 6 دستگاه تولید داشته است.رانا دیگر خودروی ملی ایران خودرو نیز در آذرماه به تعداد 4 هزار دستگاه به بازار عرضه شده و تا پایان این ماه نیز رکورد 21 هزار دستگاهی داشته است این خودرو در سال 92 بیشترین تولید را نسبت به دو سال گذشته از آن خود کرده است.

اما در دیگر شرکت‌های ایران خودرو همچون ایران خودرو خراسان، مازندران و فارس تولید خودروهایی همچون پژو 405 و یا پژو‌پارس ادامه داشته این در حالی است که گرند ویتارا سوزوکی که در ایران خودرو خراسان تولید می‌شود در آذرماه تنها 19 دستگاه تولید داشته و تا پایان این ماه نیز بطور تجمعی 493 دستگاه از خطوط تولیدی این شرکت خارج شده است.

اما به سراغ پارس خودرو برویم شر کتی که در آذرماه با افت 50 درصدی نسبت به دو سال گذشته مواجه بوده است.

با توجه به آمار ارائه شده، تولید تندر در این شرکت نسبت به ایران خودرو از اوضاع بهتری برخوردار است به‌طوری‌که در آذرماه تعداد 902 دستگاه از خودروی یاد شده به بازار عرضه شده است همچنین آمار تجمعی تا آذرماه نیز گویای این است که 11 هزار تندر در پارس خودرو تولید شد که البته نسبت به دوسال گذشته با افتی قابل توجه همراه بوده است.

اما تولید مگان نیزدر این شرکت از اوضاع خوبی برخوردار نیست؛ چرا که با افت 88 درصدی نسبت به دو سال 91 و 92 روبه‌رو بوده است.در آذرماه تنها 900 دستگاه از این خودرو به بازار عرضه شده است که با توجه به معوقات این شرکت به نظر می‌رسد این تعداد تولید نیز به مشتریانی که از مدت‌ها پیش اقدام به ثبت نام مگان کرده بودند تعلق گیرد.همچنین از ابتدای سال تا آخرین ماه پاییز تعداد یک هزار و 273 دستگاه مگان تولید شده است.

اما تولید دو خودرو تینا و قشقایی نیز در این شرکت به پایین ترین سطح خود رسیده به‌طوری‌که تینا تنها 12 دستگاه و قشقایی نیز به همین تعداد تولید داشته‌اند. پارس خودرو از از ابتدای امسال تا آذرماه تعداد 708 دستگاه تینا تولید کرده است.اما تولید خودروهای پراید در این شرکت بیشتر از باقی خودروها بوده است به‌طوری‌که تولید نسیم و صبا در آذرماه به دو هزار و 998 دستگاه رسیده و از ابتدای امسال تا پایان ماه مذکور نیز تعداد 29 هزار دستگاه از این دو خودرو تولید شده است.جمع تولید این شرکت در آذرماه تعداد 5 هزار دستگاه بوده و از ابتدای امسال تا پایان این ماه نیز پارس خودرو تعداد 44 هزار دستگاه خودرو به بازار عرضه کرده است. اما در دو شرکت سایپا مرکز و سایپا کاشان طی آذرماه امسال کلا 20 هزار خودرو تولید شده که80 درصد رشد منفی نسبت به دو سال 91 و 92 را تجربه کرده است.بر این اساس جمع پرایدهای تولیدی در سایپا مرکز تا پایان آذرماه تعداد 92 هزار دستگاه بوده و در سایپا کاشان نیز به تعداد 25 هزار دستگاه رسیده است. اما خودروی تیبا در سایپا مرکز به تعداد 52 دستگاه و در سایپا کاشان 4 هزار دستگاه در آذرماه تولید شده است.

نظر بینندگان
سعيد
vote
۱
vote
۱۳۹۲/۱۰/۲۲
با عرض معذرت من براي خبر : مشاور انجمن خودروسازان ایران: خصوصی‌سازی تنها راهکار حل مشکل خودروسازان مشاور انجمن خودروسازان ایران: خصوصی‌سازی تنها راهکار حل مشکل خودروسازان پرشین خودرو: مشاور انجمن خودروسازان ایران گفت: تا زمانی که دو شرکت بزرگ داخلی خصوصی نشوند مشکلات صنعت خودرو حل نخواهد شد. نظر داده بودم
سعيد
vote
۴
vote
۱۳۹۲/۱۰/۲۲
خصوصي بشين كه خون مردم رو از اين بيشتر بمكين به شرطي خصوصي بشو كه تعرفه واردات رو بردارن ببينم اونوقت چي ميگي
!
!
!