دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۶:۱۹ | ۱۳۹۲/۱۰/۲۵
رشد ٣١درصدی قاچاق فرآورده های نفتی
۱۶:۱۹ | ۱۳۹۲/۱۰/۲۵
اجاره خودرو

رشد ٣١درصدی قاچاق فرآورده های نفتی

پرشین خودرو: رییس اداره پیشگیری عرضه خارج از شبکه و مقابله با قاچاق سوخت شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، گفت: آزاد سازی قیمت سوخت، قاچاق آن را متوقف نمی کند.

به گزارش «پرشین خودرو»، احمد واحدیان ابوترابی با بیان این که برخلاف تصور، آزاد‌ شدن نرخ سوخت مانع از قاچاق آن نمی شود، افزود: این مهم به این دلیل که نرخ سوخت در کشورهای همسایه متفاوت است، اتفاق نمی افتد.

وی گفت: برای مثال قیمت هر لیتر گازوئیل در ترکیه هفت تا هشت هزار تومان و در افغانستان سه هزار تومان است، بنابراین، حتی اگر قیمت سوخت آزاد شود، بهای این فرآورده به ٩٠ درصد نرخ فوب خلیج فارس خواهد رسید و در این حالت قیمت سوخت در ایران باز هم کمتر از کشور‌های همسایه خواهد بود.

ابوترابی تاکید کرد: حتی با رسیدن قیمت سوخت به سقف مشخص شده در قانون هدفمندی یارانه ها، باز هم انحراف فرآورده به خارج از کشور وجود خواهد داشت و ریسک قاچاق نیز افزایش خواهد یافت.

رییس اداره پیشگیری عرضه خارج از شبکه و مقابله با قاچاق سوخت، درباره تفاوت عرضه‌ خارج از شبکه با قاچاق سوخت نیز گفت: هنگامی که سوخت با نرخ معین برای مصرف در محلی تعریف شده باشد و در محل دیگری مصرف شود، عرضه‌ خارج از شبکه اتفاق افتاده است؛ قاچاق نیز خروج غیرقانونی سوخت از مرزهاست.

وی منابع تامین سوخت قاچاق را توزیع داخلی و ترانزیت سوخت از کردستان عراق به افغانستان عنوان کرد.

اولویت مهم، حذف چند نرخی سوخت است

رییس اداره پیشگیری عرضه خارج از شبکه و مقابله با قاچاق سوخت شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با بیان این که "چند نرخی بودن سوخت؛ زمینه ساز قاچاق آن است،"حذف سوخت چند نرخی" را اولویت مهم شرکت ملی پخش اعلام کرد.

ابوترابی افزود: اختلاف قیمت یارانه‌ای سوخت با قیمت آزاد آن از دلایل مهم قاچاق و عرضه‌ خارج از شبکه سوخت است و وجود نرخ‌های متفاوت ‌برای فعالیت‌های مختلف، موجب انحراف فرآورده از یک بخش به بخش دیگر می‌شود.

تامین سوخت ارزان، انگیزه قاچاق سوخت از ایران

وی نیاز کشورهای همسایه به سوخت را از دیگر دلایل قاچاق سوخت برشمرد و گفت: کشور‌های شرقی درصدی از سوخت مورد نیاز خود را به شیوه های مختلف از ایران تامین می کنند، در حالی که این کار باید از مجاری رسمی انجام شود تا قاچاق از مرزهای شرقی کشور کاهش یابد.

به گفته ابوترابی، کیفیت فرآورده‌های نفتی داخلی نسبت به کشور‌های همسایه بهتر است و به همین دلیل کشور‌های دیگر، سوخت‌های بی‌ کیفیت خود را برای کیفی سازی سوخت مصرفی خود با سوخت تولید ایران ترکیب می کنند.

وی بابیان وجود باندهای قاچاق در کشورهای مختلف، اظهار کرد: در کشور‌هایی مانند پاکستان و افغانستان، حکومت مرکزی دخالت چندانی ندارند و در این کشورها باند های قاچاق فعال هستند و انگیزه قاچاقچیان سوخت این کشورها به دلیل تامین ارزان آن در مقایسه با ایران، بیشتر است.

رییس اداره پیشگیری عرضه خارج از شبکه و مقابله با قاچاق سوخت شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، نوسان نرخ ارز را از دیگر دلایل قاچاق سوخت برشمرد و گفت: در سال ١٣٨٩ که فاز اول آزادسازی قیمت‌ها اجرایی شد، قاچاق سوخت و توزیع خارج از شبکه آن نیز کاهش یافت، بنابراین نوسان های نرخ ارز را می توان عاملی تاثیر گذار در قاچاق فرآورده های نفتی دانست.

رشد ٣١ درصدی قاچاق فرآورده های نفتی

وی درباره حجم کشفیات فرآورده‌های نفتی نیز گفت: قاچاق سوخت، امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال، ٣١ درصد افزایش یافته است.

ابوترابی به ایلنا گفت: امسال در مجموع ٣٢ میلیون و ٣٨٧ هزار لیتر انواع فرآورده نفتی(بنزین، نفت سفید، گازوئیل و نفت کوره) قاچاق تحویل انبارهای نفت شده است.

صادرات مشتقات نفتی، شیوه دیگر قاچاق

وی با بیان این که بخش فراوانی از قاچاق سوخت از طریق صادرات مشتقات نفتی انجام می‌شود. گفت: صادرات مشتقات نفتی یکی‌ دیگر از شیوه های این پدیده است و شفافیتی در این زمینه وجود ندارد.

رییس اداره پیشگیری عرضه خارج از شبکه و مقابله با قاچاق سوخت شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران درباره این که آیا قبل از خروج از مرزهای کشور، محتویات نفتکش‌های حامل مشتقات نفتی بازرسی می‌شود یا خیر، گفت: نظارت بر صادرات مشتقات نفتی در حوزه وظایف شرکت ملی پخش نیست؛ اما پیگیرها و مکاتبه های فراوانی در خصوص نظارت بر این گونه فعالیت ها به وسیله دستگاه‌های متولی صورت گرفته است.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
قاچاق سوخت
نظر بینندگان
!
!
!