دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
پرشین خودرو
رنو و  نیسان در کنار هم می مانند
۰۹:۱۶ | ۱۳۹۰/۰۱/۲۵
اجاره خودرو

رنو و نیسان در کنار هم می مانند

پرشین خودرو: در دو سال گذشته صنعت خودروسازی جهان تحولات بسیار مخربی را تجربه کرده، که از جمله آنها می‌توان به ورشکستگی قدیمی‌ترین خودروساز آمریکا و بزرگ‌ترین فروشنده خودرو در دنیا یعنی جنرال موتورز اشاره کرد.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از دنیای اقتصاد، همچنین مشکل نقص فنی سبب شد بیش از 10 میلیون خودرو تویوتا در سال گذشته به کارخانه فراخوانده شود. اما آخرین مشکل موجود در صنعت خودروسازی را می‌توان بحران ایجاد شده در شرکت رنوی فرانسه، دومین خودروساز بزرگ کشور و یکی از محبوب‌ترین و بزرگ‌ترین تولید‌کنندگان خودرو در قاره اروپا دانست.

بحرانی که در اثر خروج اطلاعات محرمانه صنعتی از این شرکت اتفاق افتاد. روزنامه وال استریت ژورنال در گزارش اخیر خود با اشاره به استعفای شمار زیادی از مقامات ارشد شرکت رنو در اثر این رسوایی صنعتی، نوشت: در سال جاری میلادی شركت خودروسازی رنوی فرانسه با رسوایی ناشی از دزدی اسرار صنعتی‌اش مواجه شد. این رسوایی‌ هزینه‌های زیادی برای رنو داشت و وجهه‌ این شركت را در اذهان عمومی خدشه‌دار كرد.

در همین راستا، هیات مدیره رنو نیز با استعفای دومین مقام بلند پایه این شركت یعنی پاتریك پلاتا، مدیر اجرایی رنو موافقت به عمل آورد.

بزرگ‌ترین دلیلی كه می‌توان برای قربانی كردن پلاتا پیدا كرد، این است كه كارلوس گوسن، رییس هیات مدیره‌ رنو قصد دارد روابط موجود میان این شركت با نیسان را حفظ كند. رنو و نیسان اتحاد خود را از سال 1999 آغاز كردند.

رنو 43.4 درصد از سهام نیسان و نیسان 15 درصد از سهام رنو را در اختیار دارد و این دو با همین سهام مشترک طی یازده سال گذشته توانسته‌اند وارد بازارهای بزرگی همچون چین و روسیه شوند.

رنو که دومین خودروساز بزرگ در کشور فرانسه است و محصولاتش در سراسر قاره اروپا طرفداران زیادی دارد، بزرگ‌ترین سهامدار نیسان محسوب می‌شود، ولی این سهم بالا موجب نشده این دو شرکت فعالیت صنعتی جداگانه ای نداشته باشند.

آمارها نشان می‌دهد هر یک از دو شرکت ضمن تولید در حوزه کاری مشترک خود، هر ساله محصولاتی را نیز به طور جداگانه تولید می‌کنند.

سرمایه‌گذاری در تولید خودروهای الکتریکی و هیبریدی از جمله این طرح‌ها است که در سال‌های اخیر بسیار بحث‌بر‌انگیز بوده و شرکت نیسان در این بخش جلوتر از شریک اروپایی‌اش قرار دارد.

حال با گذشت بیش از یك دهه از فعالیت مشترک رنو و نیسان، به نظر می‌رسد باید تغییراتی در اتحاد این دو شركت ایجاد شود. نیسان فعالیت‌های خود را در چین و آمریكا گسترش داده و خودروی الکتریکی «لیف» را نیز وارد بازار مصرف کرده است، اما رنو عملا هیچ فعالیتی در این دو بازار ندارد و علاوه بر کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه اروپایی، به سراغ بازار روسیه رفته است.

این به آن معنای است كه سرمایه‌گذاری‌های نیسان بسیار موفق‌تر از رنو بوده است. همچنین رشد اقتصادی نیسان هم در سال‌های اخیر این نظریه را تایید می‌کند.

روزنامه وال‌استریت ژورنال در ادامه گزارش خود، به پیشنهاد شماری از فعالان صنعت خودروسازی اشاره کرد و نوشت: برخی بر این باورند که جدا شدن رنو از نیسان در شرایط کنونی می‌تواند از عمق بحران بکاهد، زیرا هر یک از این دو شرکت می‌توانند راه خود را طی کنند و با مشکلات کمتری روبه‌رو شوند.

این در شرایطی است که هیچ یک از مقامات دو شرکت با این نظریه موافق نیستند. کارلوس گوسن رییس هیات مدیره رنو در این مورد می‌گوید: دو سال پیش طرح ایجاد یک شرکت هلدینگ بین رنو و نیسان مطرح شده بود، ولی بالا گرفتن بحران اقتصادی را بر آن داشت که اجرای این طرح را به تعویق بیاندازیم و هم‌اکنون هم برنامه‌ای برای ایجاد شرکت هلدینگ نداریم.

وی ادامه داد: مشارکت رنو و نیسان همچون گذشته ادامه پیدا می‌کند، زیرا تجربه نشان داده که این مشارکت بسیار موفق بوده و تداوم آن برای هر دو طرف سودآوری به همراه خواهد داشت.

روزنامه نیکی چاپ ژاپن نیز در مقاله اخیر خود نوشته است که طرح ایجاد یک شرکت هلدینگ، همچنان در دستور کار رنو و نیسان قرار دارد و این طرح تا سه سال آینده عملی خواهد شد. با این حال گوسن در مصاحبه‌های پی در پی در ماه‌های اخیر از اعلام تاریخ دقیقی برای اجرایی شدن این طرح خودداری کرده است.

از طرف دیگر تمامی این حواشی در شرایطی مطرح شد که نیسان به دلیل بحران هسته ای در ژاپن و زلزله و سونامی، در شرایط نامساعدی به سر می‌برد و گفت‌وگو با سران این شرکت چندان آسان نیست.

این زلزله که در یازدهم ماه مارس سال 2011 میلادی ایجاد شد، آسیب زیادی به شرکت‌های خودروسازی ایجاد کرد و در نتیجه آن بسیاری از کارخانه‌های نیسان و دیگر خودروسازی‌های ژاپنی موقتا تعطیل شدند.

البته شماری از کارخانه‌ها تا به امروز یعنی با گذشت بیشتر از یک ماه از زمان زلزله هنوز تعطیل هستند.

به هر حال با تمام شرایط نا مساعدی که زلزله در ژاپن ایجاد کرده و برقراری ارتباط تلفنی یا حضوری با مقامات شرکت‌های خودروسازی را سخت کرده است، بلومبرگ در ماه اخیر موفق شد تا مصاحبه ای کوتاه با یکی از مقامات ارشد نیسان داشته باشد.

این مقام نیسان ضمن اشاره به آسیب‌های ناشی از زلزله به تولید نیسان گفت: در جریان زلزله ژاپن، ما مجبور به تعطیلی برخی از واحدهای تولیدی و برخی از واحدهای قطعه سازی شدیم و نتیجه این طرح، کاهش حداقل 55 هزار خودرو از حجم تولید سالانه ما در سال 2011 میلادی است.

وی با اشاره به اخبار منتشر شده در مورد جدایی از رنو، تاکید کرد که این اخبار، بی‌پایه و اساس است و ما در نظر داریم مشارکت خود با رنو را ادامه دهیم. این مشارکت برای هیچ یک از دو شرکت محدودیتی در مسیر توسعه ایجاد نکرده و دلیلی برای اتمام این رابطه نیست.

این مقام نیسان شایعه جدایی دو شرکت را سوء‌تعبیری از سخنان روسای دو شرکت در مورد عدم ایجاد یک شرکت هلدینگ دانست و گفت: ما در نظر نداریم یک شرکت هلدینگ ایجاد کنیم، ولی مشارکت ما در حوزه‌ها و پروژه‌های پیشین همچنان ادامه خواهد داشت و هر دو طرف از این شرایط راضی هستند و دلیلی برای قطع همکاری وجود ندارد.

نظر بینندگان
!
!
!