دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۰۴ | ۱۳۹۲/۱۱/۰۸
آیا اخذ عوارض از خودروهای آلاینده راهگشاست؟
۱۰:۰۴ | ۱۳۹۲/۱۱/۰۸
اجاره خودرو

آیا اخذ عوارض از خودروهای آلاینده راهگشاست؟

پرشین خودرو: هیچ کس منکر این موضوع نیست که خودروها و موتورسیکلت‌ها بیشترین سهم آلودگی در کلان‌شهر‌ها از جمله تهران را دارند اما باید به بررسی عوامل دیگری از جمله خودروهای فرسوده و استاندارد سوخت مصرفی نیز اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار «پرشین خودرو»، دولت در راستای حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از آلودگی هوا، استاندارد حد مجاز آلایندگی انواع خودروهای بنزینی، گازوئیلی و دو گانه سوز ساخت داخل، وارداتی و موتورسیکلت‌ها را تعیین کرد که این استاندارد حد مجاز آلایندگی خودروهای سبک، سنگین و نیمه سنگین در سال‌های گذشته سوخت یورو2 بود که مقرر شد این استاندارد در سال جاری به یورو4 تغییر پیدا کند که تعداد محدودی خودرو در حال حاضر با این استاندارد وجود دارد.

این در حالی است که چندی پیش رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از تصویب طرح اخذ عوارض از خودروهای آلاینده در راستای حفاظت از محیط زیست به تناسب ایجاد آلودگی در هیئت دولت خبر داد.

پیش تر معصومه ابتکار در "همایش میثاق جامعه مدنی با مسئولان برای آسمان آبی" اعلام کرده بود: بر اساس تبصره‌ای که در هیئت دولت تصویب شد عوارضی که از خودروهای آلاینده اخذ می‌شود برای توسعه زیر ساخت‌ها، حمل و نقل عمومی، از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و اجرای برنامه‌های هوای پاک استفاده خواهد شد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به ارائه طرح هوای پاک در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: این طرح به صورت یک لایحه به مجلس پیشنهاد می‌شود که مجلس منتظر است قانونی روزآمد،‌ قوی،‌ موثر،‌ مبتنی بر آخرین اطلاعات فنی و نیازهای روز کشور تصویب کند.

وی در خصوص اقدامات عملی برای کاهش آلودگی هوا و داشتن آسمانی آبی اظهار کرد: اولین گام توزیع سوخت استاندارد در سرتاسر شهر اراک بود اما با این حال وزارت نفت باید اقدامات بسیار بیشتری انجام دهد چرا که زیر ساخت‌های این طرح طی سالیان گذشته از بین رفته است.‌

وی تاکید کرد: باوجود همه مشکلات مصمم هستیم که بنزین استاندارد در سرتاسر ایران توزیع شود.

در حال حاضر 30 جایگاه سوخت، بنزین با استاندارد یورو۴ توزیع می‌کنند و در فاز جدید، افزایش میزان توزیع بنزین با استاندارد یورو۴ با اولویت کلانشهرها به ویژه تهران در دستور کار قرار دارد اما بیشتر خودروهای وارداتی و تعداد محدودی خودروهای داخلی نیز از بنزین یورو4 استفاده می‌کندد که این این امر باید با توجهات دولت و اختصاص دادن بودجه به خودروسازان انجام گیرد.

تأکید بر اینکه بنزین یورو 4 را باید خودروهایی مصرف کنند که موتور آنها استاندارد یورو 4 است و کیت جمع آوری ترکیبات این نوع سوخت را دارند در حالیکه قتی خودروهای ما این کیت را ندارند، نمی توانند ترکیبات بنزین یورو 4 را درست سوزانده و خروجی اگزوز بیشتر از وقتی می شود که سوخت یورو 2 مصرف می کنند که این مسأله آلودگی هوا را تشدید می‌کند و علاوه بر آن موتور خودروهای قدیمی را از کار می اندازد در حالی که هنوز اتومبیل های تولید سه دهه پیش در کشور در حال ترددند و سوخت گیری یورو 4 توسط این خودروها آلایندگی مرگ بار و از بین رفتن موتور آنها را در پی دارد.

حال باید دید تدابیر مسوولین در خصوص اخذ عوارض از خودروهای آلاینده بر ای ترغیب مصرف کنندگان به تعویض این نوع خودروهای فرسوده راهکار مناسبی خواهد بود یا اینکه باید هرساله به خصوص در فصل زمستان شاهد آلودگی شدید هوا در کلان شهرها باشیم.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!