شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۵:۵۸ | ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
افزایش 2.5 برابری تعداد آرم‌های طرح ترافیک روزانه 93
۱۵:۵۸ | ۱۳۹۲/۱۲/۱۳
اجاره خودرو
قائم مقام معاون حمل و نقل شهرداری تهران:

افزایش 2.5 برابری تعداد آرم‌های طرح ترافیک روزانه 93

پرشین خودرو: قائم مقام معاون حمل و نقل شهرداری تهران از افزایش تعداد آرم‌های طرح ترافیک روزانه به 40 هزار آرم خبر داد و گفت: استفاده از آرم برای ورود خودروها به محدوده سمبلیک است و کنترل به وسیله دوربین‌ها انجام می‌شود.

به گزارش «پرشین خودرو»، حجت‌الله بهروز در مراسم رونمایی از آرم طرح ترافیک گفت: در برنامه پنج ساله دوم شهرداری تهران بخش حمل‌ونقل پررنگ‌ترین بخش بود و این نشان دهنده این است که رویکرد شهرداری و مطالبات مردم به این سمت می‌رود. از نظر شهروندان بزرگترین مشکل تهران آلودگی هوا و ترافیک است که باید با تعداد خودروها و سفرهای شهری این مشکل را برطرف کنیم و کمک شهرداری به حل مشکلات با نگاه به شهرهای مهم دنیا و تکیه بر توان‌های داخلی شهرداری تهران همراه بوده است.

وی ادامه داد: در بخش حمل و نقل و ترافیک با دیدگاه زیست محیطی عمل کرده‌ایم.

قائم مقام معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه شهرداری در بخش گسترش خدمات حمل و نقل عمومی در برنامه سال آینده قرار گرفته است افزود: در سال آینده پیشنهاد دادیم بخشی از ناوگان تاکسیرانی با خودروهای هیبریدی و برقی مجهز شود که مورد توجه شورای شهر نیز قرار گرفته است. همچنین جایگزینی موتورهای برقی نیز پیشنهاد دیگر شهرداری تهران بوده که برای سال آینده قرار است به صورت پایلوت و با اولویت موتورسیکلت‌های مرکز شهر جایگزین موتورهای برقی شود. یک موتور سیکلت با سوخت بنزین 30 برابر خودروی پاک و سه برابر خودروی یورو2 آلودگی دارد که این همان نقطه ضعف سیستم مدیریت ماست. برنامه آینده ما این است که محدوده مرکزی شهر عاری از موتورهای برقی شود و این اتفاق تا قبل از پایان برنامه پنج ساله دوم می‌افتد.

وی در رابطه با افزایش آرام‌های طرح ترافیک روزانه و هفتگی در سطح شهر عنوان کرد: امسال با تصویب شورای اسلامی شهر تعداد آرم‌های طرح ترافیک از 15 هزار در سال گذشته به 40 هزار افزایش یافته است ولی برای استفاده خودروها از این طرح‌ها باید خودروها معاینه فنی از مراکز معاینه فنی تهران داشته باشند.

بهروز با بیان اینکه روزانه بیش از 17 میلیون سفر در شهر باعث ساعات طولانی توقف می‌شود عنوان کرد:‌ شهرداری تهران با افزایش سهم حمل‌ونقل عمومی و ایجاد محدودیت برای حمل‌ونقل اختصاصی باید به حداقل وضعیت مناسب برسد. چرا که شهروندان تهرانی در سالهای گذشته از امکاناتی که باید به آنها تخصیص داده می‌شد محروم شده‌اند.

وی تاکید کرد: با حمایتی که طبق قوانین باید از شهر تهران و تمام کلانشهرها شود گسترش حمل‌ونقل ریلی، اتوبوسرانی و حمل‌ونقل نیمه‌عمومی می‌تواند به وضعیت مطلوب‌تری برسد و در توافقاتی که انجام شده است متوجه شدیم نوع نگاه‌های هیات دولت و مجلس به این موضوع تغییر کرده است و حداقل مشکلات کلان شهرها شنیده می‌شود و راه حل‌های پیشنهادی شهرداری تهران در برنامه‌های دولت قرار گرفته است. امیدواریم این تغییر رویکرد در حد شنیدن مشکلات و تایید کردن آن نباشد.

وی ادامه داد: رفع مشکلات حمل و نقل شهری امکانپذیر نخواهد بود مگر با سرمایه گذاری‌هایی که به طور معمول در کلان‌شهرهای دنیا توسط دولت انجام می‌شود. حمایت دولت از شهرداری، انتظار به جای شهروندان از دولت است.

قائم مقام معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه شهر تهران جزو اولین کلانشهرهای دنیا بوده که از روش ایجاد محدودیت در مرکز شهر استفاده کرده است، اظهار کرد: قوانین 20 سال گذشته مربوط به طرح ترافیک، نگاه زیست محیطی داشته ولی اگر در حال حاضر سوال شود که محدودیت‌ها چقدر باعث کاهش آلودگی هوا شده است، نمی‌توانیم جواب بدهیم چرا که محدودیت‌ها خودرومحور بوده و بدون توجه به وضعیت تولید آلایندگی اعمال می‌شده است.

وی افزود: در برنامه پنج ساله دوم شهرداری این رویکرد تغییر کرده و امیدواریم طی این برنامه محدوده طرح ترافیک به مرکز کاهش آلایندگی‌های زیست محیطی تبدیل شود و خودروها با حداقل آلایندگی اجازه تردد داشته باشند. این اقدام می‌تواند در کاهش آلاینده‌ها در این منطقه تاثیر داشته باشد.

بهروز در ادامه با اشاره به مصوبات شورای شهر تهران و شورای عالی ترافیک برای کاهش آلایند‌ه‌ها، گفت: سعی شده است نکات زیست محیطی در ایجاد محدودیت بیشتر دیده شود و خودروهایی که آلایندگی کمتری دارند بتوانند بدون محدودیت تردد کنند.

وی در رابطه با موضوع معاینه فنی اظهار کرد: داشتن معاینه فنی یکی از شرایط ورود به محدوده مرکزی شهر (محدوده طرح ترافیک) بوده ولی به دلیل نبود سیستم یکپارچه معاینه فنی، آن دسته از خودروهایی که می‌خواهند وارد این محدوده شوند و معاینه فنی خود را از مراکزی غیر از مراکز معاینه فنی تهران گرفته باشند با مشکل مواجه می‌شوند، حتی افرادی که به صورت روزانه می‌خواهند وارد محدوده شوند نیز باید از مراکز تحت نظر شهرداری تاییدیه معاینه فنی بگیرند.

به گفته وی بر اساس مصوبه شورای ترافیک تهران آن دسته از شهروندانی که معاینه فنی از شهرهای دیگر گرفته‌اند می‌توانند با مراجعه به مراکز معاینه فنی شهرداری تهران بدون پرداخت هزینه و تنها برای ثبت اطلاعات در بانک اطلاعاتی مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه کنند.

قائم مقام معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در ادامه بیان کرد: بحث‌هایی وجود داشته که خودروهای سبز شامل خودروهای هیبریدی و برقی بدون پرداخت هزینه طرح ترافیک وارد محدوده مرکز شهر شوند. این موضوع می‌تواند شهروندان را به سمت استفاده از خودروی پاک سوق دهد اما در این راستا نیاز به کمک‌ بخش‌های قدرتمندتری مانند صنعت خودروسازی و سازمان محیط زیست داریم.

بهروز با اشاره به اینکه در سالهای آینده ممکن است دیگر آرم‌های طرح ترافیک چاپ نشود، خاطرنشان کرد: با وجود تجهیزات کنترلی نیازی به چاپ آرم وجود ندارد. همچنین امیدواریم در سالهای آینده همه مردم بتوانند از محدوده مرکزی شهر استفاده کنند. در حال حاضر نیاز به این آرم‌ها وجود دارد، چرا که از آرم‌های سالانه فاصله نگرفته‌ایم و علاوه بر آن پلیس راهور در ورودی‌های طرح زوج و فرد به صورت دستی خودروها را کنترل می‌کند.

وی با بیان اینکه در آینده به صورت نمادین از آرم‌های طرح ترافیک استفاده خواهد شد، گفت: بر اساس برنامه سال آتی شورای شهر تهران محدوده ورود به محدوده اضطرار را با دوربین کنترل می‌کند و داشتن برچسب فقط به صورت ظاهری مورد نیاز است. چرا که مجوز عبور در محدوده طرح ترافیک با دوربین‌ها و بر اساس پلاک کنترل می‌شود تا به این وسیله استفاده از برچسب‌های غیراصل نیز کاربرد نداشته باشد.

قائم مقام معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به اینکه شهر تهران در آینده به سه محدوده شکل‌بندی خواهد شد، افزود: محدوده اول شامل طرح ترافیک و محدوده دوم نیز محدوده اضطرار است. برنامه شهرداری به این شکل است که از روشهای ریاضی و کنترل دستی برای ایجاد محدودیت‌ها فاصله بگیریم و به دنبال این هستیم تا بر اساس وضعیت زیست محیطی خودروها و آلودگی هوا امکان کنترل آلودگی هوا را فراهم کنیم.

وی در رابطه با محدوده سوم شهر عنوان کرد:‌حلقه ورودی شهر تهران محدوده سوم شهر را تشکیل می‌دهد و باید بررسی‌ شود تا شهر نسبت به خودروهایی که وارد می‌شوند ایزوله شود. در تقسیم‌بندی این محدوده‌ها سعی شده است تا نگاه به صورت زیست محیطی باشد.

وی در رابطه با معاف شدن بعضی از خودروها از معاینه فنی تصریح کرد: قوانین و محدودیت‌ها خودرومحور است و باید داشتن معاینه فنی برای همه خودروها اجباری باشد. اینکه خودرویی از معاینه فنی معاف باشد کاملا حذف شده است و تمام خودروهای عمومی (پلاک ع) و تاکسی‌ها باید برای مجوز طرح ترافیک معاینه فنی داشته باشند.

قائم مقام معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه استانداردهای معاینه فنی بسیار قدیمی است و وضعیت مطلوبی ندارند عنوان کرد: مجلس شورای اسلامی کمک کرده است تا معاینه فنی برای مردم سهل تر باشد و این به قیمت جان مردم تمام شده است. طبق همکاری‌ با سازمان محیط زیست برنامه ریزی‌هایی داشتیم تا استانداردهای معاینه فنی را رویکرد زیست محیطی ارتقاء دهیم و خودروهای فرسوده که آلایندگی بیشتری دارند با قوانین سختگیرانه تری روبرو شوند.

بهروز با بیان اینکه رویکرد شورای شهر تهران این است که حمل و نقل مهمترین معضل در این شهر است افزود: در بخش مترو حجم بودجه پیش بینی شده رقم بسیار بالایی بوده است و خود مترو 20 تا 25 درصد بودجه سال آینده را نیاز دارد. بخشهای دیگر حمل و نقل نیز نیاز به بودجه دارد که بخش عمده آن باید صرف گسترش و ایجاد زیر ساخت‌های جدید شود.

وی با اشاره به اینکه در سالهای گذشته منتظر تخصیص اعتبار از طرف دولت بودیم افزود:عقب افتادگی از برنامه ریزی‌های انجام شده به دلیل انتظارات قانونی شهروندان از دولت بود ولی امسال شهرداری تهران در برنامه‌ریزی شهری توان شهرداری را معیار قرار داده است و کمک دولت تنها باعث افزایش اعتبارات برای برنامه‌ها می‌شود.

بهروز در پاسخ به سوالی در رابطه با اینکه آرم‌های طرح ترافیک سالانه با منقضی شدن معاینه فنی قابل پس‌گیری است یا خیر؟ گفت: بازپس‌گیری آرمی که در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد سخت و خارج از انصاف است و شهروندان باید اگر معاینه فنی خودروشان منقضی می‌شود خود نسبت به تمدید آن اقدام کنند. ما فقط می‌توانیم به معاینه فنی که در حال حاضر معتبر است اکتفا کنیم و آرم‌ را به شهروندان ارائه دهیم.

وی با تاکید بر اینکه هیچ محدودیتی رضایت عمومی نخواهد داشت، عنوان کرد: هر محدودیتی نارضایتی موقتی را به دنبال می‌آورد. محدودیت فروش طرح ترافیک روزانه در روزهای ناسالم یکی از مزایای طرح‌های کوتاه مدت است چرا که امکان کنترل تردد در روزهای ناسالم و تعامل دو طرفه شهرداری و شهروندان را فراهم می‌کند.

وی در این رابطه ادامه داد: مشکل اصلی این است که شهروندان تنها راه خروج از منزل را خودروی شخصی می‌دانند در حالیکه در روزهایی که فروش طرح ترافیک روزانه وجود ندارد حمل و نقل عمومی برای استفاده شهروندان فعال است. عادلانه‌ترین و منطقی‌ترین روش برای تعامل دو طرفه شهروندان و شهرداری ارائه طرح‌های روزانه و محدود کردن فروش آن در روزهای ناسالم است.

بهروز با اشاره به اینکه در سالهای آینده هدفمندی یارانه‌ها و مسائل اقتصادی مشکلاتی را برای شهرداری فراهم می‌کند، بیان کرد: در بخش مترو کمترین افزایش قیمت‌ها را و در بخش تاکسی حداکثر تا 25 درصد افزایش قیمت داریم. که با تورم سالانه متناسب نیست. امیدواریم که با محاسباتی که انجام دادیم بتوانیم از مشکلات حاصل از هدفمندی یارانه‌ها عبور کنیم.

وی در رابطه با واگذاری خطوط BRT به بخش خصوصی گفت: امیدواریم بتوانیم حمل و نقل عمومی را به مردم واگذار کنیم. شهرداری این آمادگی را دارد که بهره برداری خطوط تندرو اتوبوسرانی را به بخش خصوصی واگذار کند و خود تنها ما به التفاوت هزینه‌ها را پرداخت کند.

وی از سرمایه گذاران علاقمند خواست تا درچارچوب مشخص وارد عمل شوند و قسمتی از بهره برداری از خطوط را بر عهده بگیرد. شهرداری ضامن بازگشت پذیری سرمایه این افراد خواهد بود. طبق مصوبه باید 80 درصد به بخش خصوصی واگذار شود ولی در حال حاضر 65 درصد از حمل و نقل عمومی در دست بخش خصوصی است.

قائم مقام معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در رابطه با سفر اخیر شهردار تهران به چین گفت: علاوه بر نزدیکی فرهنگی جذب سرمایه‌گذار نیز از دستاوردهایی است که از این سفر انتظار می‌رود. در موضوع حمل و نقل عمومی مشکلات مربوط به فاینانس در پروژه مترو حل شده است و مشکلات از این دست را در برنامه‌های آتی نخواهیم داشت. بسیاری از مشکلات از طرف بانک‌های عامل بوده است چرا که پروژه مترو در 100 پروژه اولویت دار مطرح نشده است.

وی با اشاره به اینکه توافقاتی در رابطه با پروژه مترو انجام شده است که جهش چشمگیری را به دنبال خواهد داشت گفت: این امکان وجود دارد که سررسید قطار مترو از چهار و نیم دقیقه به دو دقیقه برسد. طی توافقات انجام شده 3000 واگن طی چهار سال آینده به مترو اضافه خواهد شد که این به معنی دو برابر شدن ظرفیت به خصوص در ساعات پیک استفاده از مترو است.

بهروز در ادامه گفت: در سه سال گذشته حتی یک اتوبوس نیز در اختیار شهرداری تهران قرار نگرفته و اتوبوس‌های دو کابین 100 درصد توسط شهرداری خریداری شده که هزینه سنگینی را بر شهرداری و شهروندان تهران تحمیل کرده است.

به گزارش ایسنا، قایم مقام حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری با بیان این که اتوبوس با روش قطره‌چکانی به ناوگان اتوبوسرانی اضافه می‌شود، گفت: در حال حاضر تنها 6000 هزار اتوبوس در تهران داریم که بخش عمده آن فرسوده است و باید از ناوگان اتوبوسرانی خارج شود، این در حالی است که باید 10هزار اتوبوس در اختیار شهروندان تهرانی قرار گیرد و امیدواریم تا پایان برنامه پنج ساله دوم محقق شود.

وی ادامه داد: اتوبوس جزو کالاهای سرمایه‌گذاری بلندمدت محسوب نمی‌شود و به همین دلیل برای تهیه اتوبوس قادر به استفاده از فاینانس نبودیم که در سفر اخیر شهردار تهران به چین مشکل آن حل شده است.

بهروز در رابطه با اکسپرس لاین در شهرهای اقماری تهران گفت:با توجه به این که بسیاری از افرادی که در سطح شهر تردد می‌کنند از شهرهای اقماری به تهران می‌آیند با راه‌اندازی اکسپرس لاین بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. در حال حاضر خط مربوط به شهر پرند رو به اتمام و آماده راه‌اندازی است و ایجاد پنج خط دیگر جزو برنامه‌ریزی‌هایی است که شهرداری بدون سزمایه‌گذاری دولت زیر بار آن نخواهد رفت.

قائم مقام حمل و نقل و ترافیک شهرداری با اشاره به این که سیستم تاکسیرانی ایران پتانسیل این را دارد که تبدیل به سیستم دورتادور شود، تصریح کرد: اگر خطوط مترو به 470 کیلومتر و تعداد اتوبوس های ناوگان به 12 هزار اتوبوس برسد سهم تاکسی از حمل و نقل شهری کاسته می‌شود و در این صورت می‌توان سیستم تاکسیرانی را از روش نیمه‌عمومی گردشی و خطی به روش دورتادور تبدیل شود.

وی در مراسم رونمایی از آرم طرح ترافیک با بیان این که 60 هزار آرم سالانه ثبت‌نام شده است، افزود: با 25 هزار طرح ترافیک موافقت شده و تاکنون 22 هزار آرم تحویل داده شده است. توزیع تمام طرح‌ها تا پایان اسفندماه تکمیل می‌شود و نصب آن نیز از نیمه فروردین 93 الزامی خواهد بود.

بهروز در رابطه با طرح آرم‌های سال 93 اظهار کرد: سعی شده است تا در طراحی نماد آرم طرح ترافیک به تصویر یگ گل با برگ‌های سبز نزدیک شویم تا نوید دهنده شهری پاک از آلاینده‌ها باشد.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
آرم طرح ترافیک
نظر بینندگان
!
!
!