یكشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۵:۲۳ | ۱۳۹۲/۱۲/۲۰
پیچ و خم‌های بنزین به آخر سال رسید
۱۵:۲۳ | ۱۳۹۲/۱۲/۲۰
گرندکس

پیچ و خم‌های بنزین به آخر سال رسید

پرشین خودرو: در حالی که به‌رغم وجود شایعه‌هایی برای بنزین 1050 تومانی، هنوز دولت برای قیمت جدید بنزین و سهمیه‌بندی آن تصمیم‌گیری نکرده، پیشنهاد تخصیص بنزین نوروزی با موافقان و مخالفان جدی خود در کما به سر می‌برد.

به گزارش «پرشین خودرو»، بنزین استراتژیک‌ترین فرآورده و حامل انرژی است که افزایش قیمت آن می‌تواند تاثیر بسزایی بر روی همه کالاها و زندگی همه اقشار جامعه داشته باشد. وقتی صحبت از افزایش قیمت حامل‌های انرژی شد، شایعه افزایش قیمت بنزین تا مرز 1050 تومان و آماده باش جایگاه‌ها برای رویارویی با فروش بنزین تک‌نرخی از روز اول اسفندماه به قدری جدی شده بود که کمتر کسی به صحبت‌های رئیس انجمن جایگاه‌داران در این رابطه شک می‌کرد. حتی معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش نیز این خبر را تکذیب کرد اما بازدید هم‌زمان رئیس دولت یازدهم در همین روز از وزارت نفت این شایعه را تقویت می‌کرد.

همان موقع بیژن حاج محمدرضا رئیس انجمن جایگاهداران اعلام کرد که شنیده‌های جایگاهداران از افزایش قیمت بنزین به 700 و 1050 تومان حکایت دارد، اما این سناریوها رسما توسط شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اعلام نشده است.

فاز دوم و سهمیه بنزین

حالا که تنها چند روز به پایان سال باقی مانده، برخی اعضای کارگروه انرژی ستاد هدفمندی یارانه‌ها برای اختصاص سهمیه ویژه بنزین نوروزی با وجود مخالفت وزیر نفت، چراغ سبز نشان داده‌اند. این در حالی است که بنزین نه تنها با چالش قیمت مواجه است، که کیفیت و استاندارد آن نیز هنوز ابهاماتی را در بر دارد. تا جایی که شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی خواستار افزایش 100 تومانی هر لیتر قیمت بنزین با استاندارد یورو 4 شده، اما شوهاد حاکی از آن است که کیفیت بنزین روز به روز کاهش می‌یابد و بسیاری از خودروها با مشکلاتی در این رابطه مواجه شده‌اند.

این در حالی است که هنوز که سفرهای نوروزی آغاز نشده، مصرف بنزین در کشور از مرز 70 میلیون لیتر در روز عبور کرده و شاید شرایط، روزهای پرمصرف پیش از سهمیه‌بندی را یادآور می‌شود. همین موضوع دست‌اندرکاران این کالای استراتژیک را بر آن داشته تا افزایش قیمت این فرآورده را هر طور که شده در دستور کار خود داشته باشند.

همین موضوع موجب شده تا جلسات کارگروه انرژی اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به ریاست بیژن زنگنه وزیر نفت و حضور برخی از اعضای کابینه دولت یازدهم همچون مجتبی شفیعی رئیس ستاد مدیریت و حمل و نقل سوخت، حمید چیت‌چیان وزیر نیرو، محمدباقر نوبخت معاون راهبردی رئیس جمهور، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور برگزار شود.

به نظر می‌رسد تعیین قیمت بنزین در بهار دستاورد این کارگروه باشد که در حال قطعی شدن است. بنابراین سناریو‌هایی که از چندی پیش مبنی بر فروش بنزین 1050 تومانی و 700 تومانی منتشر شده بود، ممکن است در کمتر از یک ماه دیگر اجرایی شود.

از بنزین نوروزی چه خبر؟

به گزارش خبر آنلاین، با وجود آنکه رئیس دولت نهم و دهم برای سفرهای نوروزی هر سال دستور شارژ کارت‌های سوخت را برای سهمیه‌ مشخصی می‌داد، اما این بار بیژن زنگنه در دولت یازدهم به عنوان متصدی اصلی وزارت نفت، با تخصیص هر گونه سهمیه بنزین اضافه مخالفت سرسخت دارد.

با این وجود هنوز در کارگروه انرژی اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در خصوص تخصیص سهمیه ویژه بنزین نوروزی به خودروها تصمیم گیری نهایی نشده و پیش‌بینی می‌شود در صورت تصویب این سهمیه ویژه بنزین زودتر از سهمیه عادی فروردین ماه در کارت‌های هوشمند سوخت شارژ شود.

آمارهای منتشر شده توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نشان می‌دهد هم اکنون بنزین 400 تومانی ذخیره شده در کارت‌های هوشمند سوخت کشور هم در وضعیت مطلوبی قرار دارد به طوری که آمارهای رسمی از افزایش ذخیره بنزین کارت‌های سوخت مردم به 1.6 میلیارد لیتر در آستانه نوروز حکایت دارد.

                                       جدول هدیه بنزینی ویژه نوروز در دولت‌های نهم و دهم

سال

میزان بنزین سفرهای نوروزی

1387

100 لیتر

1388

-

1389

20 لیتر+واریز یک‌جای بنزین بهار

1390

60 لیتر

1391

60 لیتر

1392

50 لیتر

 

اجاره ماشین عروس
اجاره خودرو
برچسب ها:
بنزین
نظر بینندگان
!
!
!