شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۴۳ | ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
خاطره خوش سفر با حفظ آرامش در جاده‌ها
۱۲:۴۳ | ۱۳۹۳/۰۱/۰۵
اجاره خودرو

خاطره خوش سفر با حفظ آرامش در جاده‌ها

پرشین خودرو: رانندگان باید رانندگی در جاده را جزء سفر بدانند و تنها به فکر مقصد نباشند که سریع‌تر برسند تا شاهد کاهش تصادفات و تلفات باشیم.

به گزارش «پرشین خودرو»، عده‌ای در ایام نوروز در خانه بوده و به دید و بازدید می‌پردازند، ولی عده‌ای این فرصت را غنیمت شمرده و به نقطه‌ای دور یا نزدیک سفر می‌کنند.

جاده یادآور سفر است و سفر در بیشتر اوقات در ایام خاصی مانند نوروز در برنامه‌ریزی خانواده‌ها قرار می‌گیرد تا بتوانند با سفر خاطره‌ای شاد و به‌یادماندنی را رقم بزنند و از فرصت به وجود آمده نهایت استفاده را ببرند.

در طول شبانه‌روز تعداد زیادی از هموطنان بر اثر تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست می‌دهند و در استان قم نیز به دلیل اینکه محور مواصلاتی 17 استان کشور است این موضوع صادق است.

در طرح نوروز 92، 212 مورد تصادفات جاده‌ای در استان قم رخ داد که این تصادفات 330 مجروح بر جای گذاشت که 53 نفر از آنان به صورت سرپایی درمان شدند و 277 نفر دیگر برای تکمیل مراحل درمانی به مراکز درمانی سطح شهر انتقال یافتند.

در تصادفات جاده‌ای شش نفر در صحنه تصادف و یک نفر دیگر نیز پس از انتقال به بیمارستان به دلیل شدت جراحات و صدمات وارده فوت کردند.

سفر مطمئن و آسوده به تمهیداتی نیاز دارد که پیش و پس از سفر باید صورت گیرد که از جمله اقدامات پیش از سفر می‌توان به معاینه فنی خودرو اشاره کرد.

سلامت در سفر به رعایت احتیاط در سفر بستگی دارد و رعایت نکات ایمنی و احتیاط توسط راننده در سفر دارای نقش اساسی است بنابراین رانندگان در هنگام رانندگی در سفر باید در خصوص حفظ جان خود و سرنشینان احساس مسئولیت کنند.

رانندگی در سفر به نقاط دوردست خسته‌کننده است بنابراین رانندگان باید برای استراحت هر دو ساعت یک بار برای رفع خواب‌آلودگی از ماشین پیاده شده و راه بروند و چای بنوشند.

بستن کمربند ایمنی در هنگام رانندگی الزامی است و با توجه به اهمیت این مسئله باید به دیگران نیز در زمینه بستن کمربند ایمنی تذکر داد.

حتی‌الامکان باید از رانندگی در شب خودداری کرد و البته در صورت رانندگی در شب و بارندگی باید جانب احتیاط را نگه داشته و نکات ایمنی را رعایت کرد.

رانندگان در هنگام سفر باید با سرعت مطمئن حرکت کنند تا در صورت وقوع حادثه بتوانند خودرو را کنترل کرده و همچنین فاصله خودروی خود را با خودروی بعدی حفظ کنند تا با خودروهای دیگر برخورد نداشته باشند.

اردشیر جمشیدی‌راد رئیس پلیس راه استان قم با اشاره به تجزیه و تحلیل پلیس در زمینه تصادفات می‌گوید: اکثر تخلفات منجر به فوت مربوط به تخلفات حادثه‌ساز سرعت غیرمجاز، سبقت غیرمجاز، انحراف به چپ، خستگی و خواب‌آلودگی بوده بنابراین پلیس با تدابیر ویژه‌ای که در نوروز انجام داده با تخلفات حادثه‌ساز به صورت جدی برخورد می‌کند.

به گزارش فارس، شعار پلیس این است که مردم با صبر و آرامش، سفری بدون حادثه را در جاده‌ها تجربه کنند و تمهیدات پلیس نیز صرفا به دلیل رعایت حال خود و سایر هموطنانی است که در جاده‌ها تردد می‌کنند.

هر روز محورهای استان قم از ترافیک سنگین برخوردار است بنابراین رانندگان باید از هر گونه عجله و شتاب بی‌مورد پرهیز کنند و در مکان‌هایی که احساس خستگی و خواب آلودگی کردند در یک پارکینگ مناسب استراحت کوتاهی داشته باشند و پس از هر دو ساعت رانندگی به مدت 15 دقیقه از خودرو پیاده شوند و با صبر و حوصله بیشتر در جاده‌ها رانندگی کنند.

به گفته جمشیدی‌راد رانندگان باید رانندگی در جاده را جزء سفر بدانند و تنها به فکر مقصد نباشند که سریع‌تر برسند تا شاهد کاهش تصادفات و تلفات باشیم.

وی می‌گوید: تصادفات فوتی سال 92 نسبت به سال گذشته 16 درصد کاهش داشته و در تعداد فوت‌شدگان نسبت به سال گذشته چهار درصد افزایش را شاهد هستیم.

در مجموع کل خسارت جرحی و فوتی دو درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته و در مجموع در زمینه برخورد با تخلفات در سال جاری 13 درصد افزایش صورت گرفته است.

با توجه به اینکه سرعت بیش از حد مجاز یکی از عوامل اصلی بروز تصادف است بنابراین باید توجه داشت که تفاوت زمانی ناچیز برای رسیدن به مقصد ارزش به خطر انداختن جان خود و دیگر سرنشینان را ندارد.

باید توجه داشت که شدت تصادفات و کشته‌های ناشی از آن با افزایش 20 درصدی سرعت دو برابر می‌شود. اکثر تلفات بر اثر ضربه به سر و گردن بوده بنابراین استفاده از کمربند ایمنی است.

رعایت فاصله با خودروی جلویی، سالم بودن خودرو و کارکرد آن، صحبت نکردن در هنگام رانندگی با دیگر سرنشینان از دیگر مواردی است که در سفرهای نوروزی باید در نظر گرفته شود.

محورهای مواصلاتی قم شامل آزادراه قم - تهران، محورهای قم - سلفچگان و محور جعفریه از ترافیک نیمه سنگین برخوردار است بنابراین رانندگان باید با حوصله بیشتری در این محورها به رانندگی بپردازند.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!