پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۵۵ | ۱۳۹۳/۰۱/۱۸
شاخص‌عمر برای تایرهای وارداتی در کشور وجود ندارد
۱۱:۵۵ | ۱۳۹۳/۰۱/۱۸
اجاره خودرو
سخنگوی انجمن صنعت تایر ایران:

شاخص‌عمر برای تایرهای وارداتی در کشور وجود ندارد

پرشین خودرو: سخنگوی انجمن صنعت تایر ایران گفت:در هیچ مرجعی در مورد شاخص عمر تایر و اینکه چه میزان از زمان تولید آن گذشته باشد که مجاز به ورود به کشور باشد، سخنی به میان نیامده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، مصطفی تنها عضوهیات مدیره و سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر ایران گفت:سالانه در حدود 230 هزار تن تولید انواع تایر در کشور صورت می گیرد که این میزان در سال جاری به 240 هزار تن خواهد رسید.

وی ضمن رد افزایش 120 درصدی قیمت تایر در سال گذشته گفت:این میزان افزایش مربوط به بازار آزاد است که انجمن هیچ نظارتی بر آن ندارد همچنین قیمت های اعضای انجمن با نظارت سازمان حمایت از مصرف کننده وضع می شود اما بازار آزاد سیستم فروشی جدای این قیمت های مصوب دارد.

وی ادامه داد:کارخانه های تایرسازی به هیچ عنوان افزایش قیمتی نداشتند و اگر افزایش در بازار مشاهده شده تحت نظارت انجمن نبوده و به صورت آزاد صورت گرفته است.

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر ایران تصریح کرد:با توجه به تورم 42 درصدی و افزایش قیمت ها در کشور ، قیمت تمام شده تایر هم به این تناسب افزایش یافته و اسناد میزان این افزایش به سازمان حمایت از مصرف کننده ارائه شده و پس از تعامل به تأئید نهایی رسیده است.

وی در مورد کاهش قیمت برخی تایر های تولید داخل به بازار خبر گفت: این موضوع صحت ندارد و نوسانات در بازار صورت می گیرد بخصوص زمانی از سال که مردم قصد خرید دارند سودجویان قیمت های بازار را دچار نوسان می کنند.

مصطفی تنها افزود: برخی سایز ها و اندازه های تایر در کشور تولید نمی شود به همین دلیل همواره نیاز به واردات وجود دارد بطور مثال تایر خورده های شاسی بلند در کشور تولید نمی شود که نیاز به واردات در این زمینه وجود دارد .

وی تصریح کرد:انجمن هیچ نظارتی بر واردات تایر ندارد و هیچ ارگانی در رابطه با نظارت بر قیمت ، انجمن را مسول ندانسته اما از آنجایی که تایر کالایی نیاز به استاندارد اجباری است پیش از ورود به کشور تحت ارزیابی سازمان استاندارد و کیفیت قرار می گیرد البته امکانات این سازمان برای انجام آزمایش های لازم بسیار محدود است و بر اساس نمونه برداری کیفیت تایر ها تأئید یا تکذیب می شود.

سخنگوی انجمن صنعت تایر ایران گفت: در هیچ مرجعی در مورد شاخص عمر تایر و اینکه چه میزان از زمان تولید آن گذشته باشد که مجاز به ورود به کشور باشد، سخنی به میان نیامده است.بطور مثال در کشور عربستان تایرهایی که یک سال از تولیدشان گذشته است اجازه ورود به کشور را دارند اما در شاخص های ما چیزی منعکس نشده است.

همچنین وی در ادامه در مورد تصادفات مرگباری که چندی پیش در جاده های کشور رخ داد که علت را ایراد از تایر ها عنوان شده گفت:هنوز تاریخ گذشته بودن تایر ها اثبات نشده است و به دلیل متلاشی شدن تایر ها نتوانستند به راحتی برند لاستیک ها را تشخیص دهند اما با توجه به حرف G در ابتدای لاستیک و نگارش این حرف حدس زده شد که مارک GOOD YEAR آمریکا باشد که از لوکزامبورگ وارد کشور شده است بعد از تحقیقات متوجه شدند این لاستیک از اصفهان وارد شده است که بعد از مشاهده موارد مشابه این برند را تأئید کردند. در یکی دیگر از تصادفات هم تایر چینی استفاده شده بوده است.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!