چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۵۵ | ۱۳۹۳/۰۲/۱۴
چینی ها نبض خودروسازی جهان را به دست می گیرند
۱۳:۵۵ | ۱۳۹۳/۰۲/۱۴
اجاره خودرو
صنعت خودرو ایران همچنان درجا می زند

چینی ها نبض خودروسازی جهان را به دست می گیرند

پرشین خودرو: در حالی که هنوز بسیاری از متقاضیان خرید خودرو در کشور چین، خودروهای اروپایی و آمریکایی را بر محصولات وطنی ترجیح می دهند، اما به نظر می رسد خودروسازان چینی از هیچ تلاشی برای به دست گرفتن بازار فروگزار نمی کنند.

به گزارش خبرنگار اعزامی «پرشین خودرو» به چین، این در حالی است که طی یک دهه اخیر نگاه تمام خودروسازان خوشنام جهان به بازار بزرگ و نوظهور چین دوخته شده و هر کدام به نوبه خود تلاش می کنند تا سهمی از این بازار را به دست آورند.

این رقابت از آن جهت دیدنی تر به نظر می رسد که خودروسازان چینی هم بیکار ننشسته اند و روز به روز در حال به دست آوردن تجربیات جدید هستند و همین موفقیت ها نوعی اضطراب و نگرانی را در بین رقبای خارجی به وجود آورده است.

تمام خودروسازان اروپایی، آمریکایی و جنوب شرق آسیا که تاکنون با شرکای چینی خود با هدف کسب سهم بازار همکاری داشته اند، امروزه باید آنها را به چشم رقیب سرسخت نگریسته و در رابطه با آینده خود در بازار این کشور احساس خطر کنند.

شرکت هایی همچون مرسدس بنز، ب ام و، تویوتا، جنرال موتورز، فولکس واگن، آئودی و دیگرانی که تا پیش از این سودای کسب سهم بیشتر از بازار چین را داشته اند، اکنون باید به فکر شناسایی و حضور در دیگر بازارهای جهان برآیند.

هرچند هنوز در کشور چین اقبال عمومی برای خرید تولیدات داخلی شکل نگرفته، اما آنطور که خودروسازان این کشور حرکت می کنند تردیدی نیست که ظرف مدت زمان کوتاهی ذائقه مصرف کنندگان چینی تغییر و علاقه مندی آنها برای خرید خودروهای وطنی بیشتر خواهد شد.

بدون تردید خودروسازان چینی از فرصت همکاری با خودروسازان بزرگ جهان طی سالهای گذشته نهایت بهره را برده اند و در عین حال با خرید خودروسازان بحران زده جهان همچون ام جی، سآب و دیگران خود را بالا کشیده و اکنون در قامت یک خودروساز شش دانگ برآمده اند.

این همان مسیری است که خودروسازان ایرانی در آن گام برنداشته و از فرصت همکاری با شرکت هایی همچون پژو، رنو و نیسان بهره نبردند. چه بسا همین موضوع امروز به پاشنه آشیل صنعت خودرو ایران تبدیل شده و دو شرکت بزرگ خودروساز کشور همچنان درجا می زنند.

ناگفته نماند که خودروساز شدن در کشور چین به رغم پایین بودن تعرفه های واردات کار ساده ای نیست و آنها تنها با تلاش و برنامه ریزی به این مهم دست یافته اند.

در مطالب بعدی بیشتر به چرایی پیشرفت صنعت خودرو چین می پردازیم.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
صنعتخودروچین
نظر بینندگان
مهدی
vote
۰
vote
۱۳۹۳/۰۲/۱۴
دمشون گرم بازم این چینی ها
!
!
!