پنجشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۳۳ | ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
جای پارک چند؟
۱۱:۳۳ | ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
اجاره خودرو
نحوه استفاده از پارکومتر؛

جای پارک چند؟

پرشین خودرو: بالا رفتن روزافزون تعداد خودروهایی که در شهرها تردد می کنند شهرداری ها به این فکر افتادند تا هم پارک حاشیه خیابان ها را ساماندهی کنند و هم خیابان ها را برای خود به یک منبع درآمد تبدیل کنند.

به گزارش خبرنگار «پرشین خودرو»،اینگونه شد که پای پارکومترها به زندگی ما باز شد و اولین پارکومتر در مرکز شهر اوکلاهما سیتی در تاریخ 16 ژوئیه 1935 نصب شد.

قدمت 38 ساله پارکومترها

اولین راهکاری که برای رفع مشکل جای پارک خودروها انتخاب شد،استفاده از پارکومتر بود که تا حد مطلوبی هم توانست پارکهای حاشیه خیابانها را ساماندهی کند.

با وجود قدمت 38 ساله پارکومترها در شهر بسیاری از رانندگان آن را نادیده میگرفتند و هنگام پارک خودرو خود در حاشیه خیابان پارکومتر را شارژنمی کردند. همچنین مشکل کمبود پول خرد و هزینه پایین پارک حاشیه ای موجب شد تا ما در خیابانها شاهد افرادی باشیم که با لباسهای آبی و قبضهایی در دست کنار خیابانها میایستادند و برای رانندگان محلی را جهت پارک خودروشان مشخص و در ازای مدت توقفشان مبلغی را از صاحبان خودرو دریافت میکردند.

حضور نا موفق پارکبانها و بازگشت پارکومتر

حضور پارکبانها نیز خود پس از مدتی مشکلاتی را ایجاد کرد که آن هم وجود شرکتها و پارکبانهای غیرمجاز در سطح شهر بود که با فروختن خیابان به مردم برای خود کاسبی راه انداخته بودند. این مشکل به قدری جدی شد که در سال 90 پلیس راهنمایی و رانندگی تهران از توقیف 70 شرکت غیرمجاز پارکبان در پایتخت خبر داد و همین امر باعث شد تا از ابتدای همان سال بار دیگر پای پارکومترها به خیابانهای شهرمان باز شود و هماکنون نیز تلاش میشود تا پارکومترها برای همیشه جای پارکبانها را بگیرند.

مشکل مردم با پارکومترها

با وجود اینکه بازگشت دوباره پارکومترها شرایط را بهبود بخشید اما مشکل جدیدی را نیز ایجاد کرد. بسیاری از رانندگان پس از پارک خودرو خود و شارژ پارکومتر شاهد قبضهای جریمه ای بودند که به دلیل شارژ نشدن پارکومتر روی شیشه ماشین آنها بود.

با بروز این مشکل بسیاری از سودجویان اقدام به تخریب پارکومترها میکردند تا در ازای توقف خودرو در محل پارك حاشیه خیابان از شهروندان پول دریافت کنند. همچنین بسیاری از افراد در خیابانها اقدام به فروش کارتهای خالی از شارژ به رانندگان میکردند.

در پی بروز مسائل مذکور پلیس راهنمایی و رانندگی اعلام کرد که کارتهای شارژ را که همان کارتهای مورد استفاده در مترو و اتوبوس است از مراکز مجاز و یا افرادی که لباس فرم ویژه دارند خریداری کنند و در صورت خراب بودن پارکومترها هیچ مبلغی را جهت پارک نپردازند. همچنین ماموران راهنمایی و رانندگی توجیه شده اند كه برای برخورد با تخلفات پارك حاشیه‌ای در سطح شهر فقط به چراغ قرمز دستگاه‌های پاركومتر توجه کنند.

چگونه از پارکومتر استفاده کنیم؟

برای پارک خودرو خود در خیابانهایی که مجهز به پارکومتر هستند بایستی ابتدا خودرو را در محلی که خط کشیده شده، بین خطوط و داخل جایگاههایی که هرکدام شماره خاص خود را دارند پارک و سپس با توجه به جهت اشاره در کنار جایگاه دستگاه پارکومتر مربوط به جایگاه خود را پیدا کنید که راهنمای استفاده از دستگاه بر روی آن موجود است.

در یک سوی این دستگاه 8 دکمه مربوط به 8 جایگاه پارک و 2 دکمه دیگر برای تأیید و کنسل وجود دارد و در سوی دیگر دستگاه به ازای هر جایگاه 2 چراغ نشانگر به صورت چشمکزن موجود است که در حالت عادی چراغ قرمز چشمک میزند و اگر جایگاهی شارژ شده باشد چراغ سبز مربوط به جایگاه مورد نظر نیز چشمک میزند. با استفاده از این دستگاهها كار پلیس بسیار ساده خواهد شد چرا كه پلیس فقط به چراغ قرمز دستگاهها مراجعه كرده و با قرمز یا سبز بودن آنها اقدام به جریمه خودروها میكند.

برای گرفتن موجودی میتوانید ابتدا کلید تأیید را فشار دهید و سپس کارت خود را جلوی کارتخوان گرفته و موجودی را مشاهده کنید و در نهایت برای شارژ محل پارک بسته به زمانی که میخواهید توقف داشته باشید با یک بار فشار دادن دکمه، یک ساعت و برای ساعات بیشتر به تعداد ساعتی که میخواهید توقف کنید دکمه مورد نظر را به صورت متوالی فشار دهید و سپس کارت خود را جلوی کارتخوان بگیرید تا عملیات شارژ انجام شود. پس از انجام عملیات شارژ مبلغ کسر شده جهت وجه پارک و موجودی کارت بر روی نمایشگر نمایان خواهد شد و سپس چراغ نشانگر سبز جایگاه شما چشمک میزند.

گفتنی است در محورهایی که این طرح (مدیریت پارک حاشیهای) اجرا شده، در صورت پارک کردن و عدم شارژ پارکومتر مربوطه، توسط مامورین راهنمایی و رانندگی مبلغ 200000 ریال جریمه خواهید شد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
حسین
vote
۰
vote
۱۳۹۴/۰۲/۰۱
سلام اصلا توجه کنید که مشکل اول اینه که هیچ شماره ای در کنار جدول نیست یا اگر بوده الان پاک شده ، همچنین من چند دفعه پرسیدم که دستگاه چطور کار می کنه کسی اطلاع نداشت با توجه به توضیحات دستگاه اومدم شارژکنم نمی دونستم چه شماره ای رو باید بزنم ودرهمین مورد یک بار هم جریمه شدم ای کاش یا شماره ی اتومبیل رو می خواست تا وارد کنیم یا شماره ی کنار جدول درست حک شده باشه ، تا اگر یکی هم می خواد رعایت کنه بی خودی جریمه نشه . متاسفام ولی فکر کنم حالا حالا مونده تا این مسائل توی کشور ما کاربردی بشه ای کاش کسی پیدا بشه ورسیدگی کنه .
!
!
!