یكشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۵:۵۸ | ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
آنچه در مناظره دیروز گذشت
۱۵:۵۸ | ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
اجاره خودرو

آنچه در مناظره دیروز گذشت

پرشین خودرو: عضو هیات مدیره انجمن سازندگان قطعات خودرو با بیان آنکه برای کنترل قیمت خودرو باید قیمت مواد اولیه را کنترل کنیم، گفت: در پی افزایش قیمت ارز و تشدید تحریم ها در طول سال های گذشته قیمت مواد اولیه نیز رشد یافته و این امر نیز قیمت تمام شده خودرو را بالا برد.

به گزارش «پرشین خودرو»، فرهاد به نیا در مناظره عصر جمعه شبکه اول سیما با موضوع قیمت خودرو در ایران علت اصلی افزایش قیمت خودرو را افزایش قیمت مواد اولیه دانست.

وی اظهار داشت: سال ها قیمت خودرو در ایران به شکل دستوری کنترل می شد و این موضوع سبب شد که پس از باز شدن فضا، قیمت ها با شیب تندی افزایش پیدا کند.

عضو هیات مدیره انجمن سازندگان قطعات خودرو، ضمن محکوم کردن افزایش قیمت خودرو در بازار ایران، گفت: متاسفانه مواد اولیه به جای قرار گرفتن در اختیار تولیدکننده به بازار بورس می رود و این موضوع باعث می شود که مواد اولیه با قیمت بالا در اختیار خودروسازان قرار گیرد.

سخنگوی انجمن قطعه سازان خودرو، تصریح کرد: متاسفانه در صنعت خودروی کشور مشکل قیمت و کیفیت وجود دارد اما تاکنون طی یک بحث منظم علل این افزایش و عدم کیفیت مشخص نشده است.

بهنیا با بیان اینکه در سال های اخیر تنها خودرو افزایش قیمت نداشته است، اظهار داشت: تمام محصولات طی سه سال اخیر چند برابر رشد پیدا کرده اما اگر بدرستی بازار خود را مدیریت نکنیم به طور قطع بازار داخل را در اختیار سایرین قرار خواهیم داد.

وی افزود: تولیدکنندگان داخلی به خصوص قطعه سازان اکنون توان صادرات قطعات و محصولات خود را دارند.

سخنگوی انجمن قطعه سازان خودرو با طرح این پرسش که صنعت خودرو با سرمایه گذاری های عظیمی که در آن صورت گرفته است را می خواهیم حفظ کنیم یا خیر، تصریح کرد: هیچ کشوری تولید داخل خود را رها نمی سازد و سمت سایر تولیدکنندگان خارجی نمی رود.

به نیا با طرح این سوال که چه عاملی باعث شده بازار خودرو انحصاری شود، با طرح این سئوال که چرا فولاد مبارکه اجازه دارد هر میزان که می خواهد قیمت محصول خود را بالا برده و در بورس حضور یابد، اگر قرار است قیمت ها کنترل شود شورای رقابت چرا جلوی فروش مواد اولیه در بورس را نمی گیرد.

وی با بیان اینکه تولیدکننده مواد اولیه را 40 تا 50 درصد بالاتر می خرد، افزود: بررسی روند افزایش قیمت طی سالهای 1375 تا 1389 روند عادی است و در آن زمان فولاد اجازه گشایش ال.سی را می داد، در حالی که محصولاتی همچون فولاد اول باید نیاز تولید داخل را پر کنند تا خودروساز این ها را با قیمت گران خریداری نکنند.

به نیا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا صنعت خودرو ایران رقابتی است یا چرا سهامدار عمده دو خودروساز کشور دولت است، گفت: تثبیت زوری قیمت تمام شده خودرو باعث شده تا هنوز بخش خصوصی وارد صنعت خودروسازی نشود و به نوعی صنعت خودروسازی در انحصار دولت باقی بماند.

بیاتیان درباره اقدام موثر در برابر رفتار افزایش قیمت خودروسازان در مجلس شورای اسلامی، گفت: مجلس طرح تحقیق و تفحص از صنایع خودروسازی در مجلس را کلید زده که هفته آینده در مجلس رونمایی می شود.

هوشمندیار استاد دانشگاه نیز در پاسخ به سوالی مبنی بر استفاده مسوولان ارشد کشور از محصولات داخلی و یا خارجی گفت: این امر یک موضوع شخصی است اما به طور کلی مسوولان باید از امکانات و تولیدات داخلی مملکت استفاده کنند.

قیمت خودروها باید در بازار رقابتی تعیین شود

به گزارش ایرنا، دبیر کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: باید به سمتی برویم که قیمت خودرو را بازار رقابتی تعیین کند اما متاسفانه بازار کنونی رقابتی نیست.

سیدمحمد بیاتیان نیز با تاکید بر اینکه در بحث تولید خودرو و بازار آن، خود را به عنوان خودروساز مطرح می سازیم اما به عنوان یک کپی کار عمل می کنیم، افزود: خودروسازان داخلی اکنون محصولات از رده خارج خودروسازان خارجی را به عنوان یک محصول داخلی به مشتریان عرضه می کنند.

وی تصریح کرد: خودروسازان داخلی اکنون خودرویی را تولید می کنند که به لحاظ قیمتی و کیفیتی، مردم به عنوان مشتری از این محصولات، ناراضی هستند.

بیاتیان اضافه کرد: در دو سال گذشته قیمت خودرو حدود 2 برابر شده اما درآمد حقوق بگیران تنها در این مدت 38 درصد افزایش داشته است.

دبیر کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه دوباره زمزمه افزایش قیمت خودرو وجود دارد، اظهار داشت: سود حاصل از افزایش قیمت خودرو متاسفانه به جیب واسطه گران و دلالان می رود.

وی اضافه کرد: معتقدیم باید به سمتی حرکت کرد که قیمت خودرو در بازار رقابتی تعیین شود، اما متاسفانه بازار رقابتی نیست ضمن اینکه قیمت محصولات دو خودروساز داخلی در یک سطح نیست و مردم نیز در این بازار حق انتخاب ندارند.

دبیر کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: برای تنظیم بازار باید به سمتی حرکت کرد تا واردات خودروهای هم کلاس خودروهای داخلی آزاد شود و عرضه و تقاضا قیمت خودروها را تعیین کند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه قیمت خودرو 100 درصد افزایش یافته است، گفت: با وجودی که ما اعتقاد داریم در این چند سال قدرت خرید مردم بالا رفته است اما هنوز نمی توان مشخص کرد که مردم در کجای قضیه افزایش قیمت قرار دارند.

بیاتیان افزود: با این وضعیت مردم بتدریج از چرخه خرید خودرو داخلی در حال حذف شدن هستند.

وی با تاکید براینکه فضای صنعت خودروی کشور کاملا انحصاری است، تصریح کرد: تولیدات فعلی به هیچ وجه ملی نیست چرا که قطعات به کار رفته در خط تولید، از چین وارد می شود.

دبیر کمیسیون صنایع و معادن مجلس اضافه کرد: برای رقابتی کردن بازار خودرو باید اجازه داد تا خودروسازان مطرح دنیا وارد کشور شوند و به حضور چینی ها در بازار خودرو خاتمه داد.

وی با بیان اینکه باید بازار خودرو کشور رقابتی شود، گفت: قیمت خودرو باید در حاشیه بازار تعیین شود البته بازار که رقابتی باشد.

بیاتیان تصریح کرد: چرخه مدیریت نه تنها در صنعت خودرو بلکه در سایر صنایع کشور انحصاری است و هیچ وقت به جوانان و تحصیلکردگان بها ندادیم به گونه ای که دولت فعلی به سراغ فردی می رود که به پدر صنعت خودرو معروف است اما از علم و تکنولوژی روز دنیا بی خبر است.

وی اضافه کرد: در صنایع خودروی کشور، مدیریت ها سیاسی است که این موضوع از جمله معضلات کنونی صنعت خودروی کشور به شمار می آید.

وی به یکی دیگر از مشکلات صنعت خودروی کشور اشاره کرد و گفت: در سال های اخیر باب شده که با اشاره انگشت مثلا فلان نماینده سایت خودروسازی در مناطق مختلف کشور دایر می شود.

دبیر کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: به طور قاطع باید گفت که این مناطق به هیچ عنوان توجیه اقتصادی برای تولید خودرو ندارند، این موضوع از جمله دلایل عمده ورشکستگی صنایع خودروسازی کشور است.

بیاتیان با بیان اینکه اقتصاد کشور یک اقتصادی دلالی است، اظهار داشت: اقتصاد کشور نه همچون کشورهای پیشرفته است و نه به معنای واقعی اسلامی، بلکه دلالی و پول های سرگردان در زمانهای مختلف به سراغ حوزه هایی چون زمین، مسکن، بورس و نظایر آن می رود.

وی تصریح کرد: تا این وضعیت اقتصاد کشور سر و سامان نگیرد و از تولید ملی حمایت نشود، وضعیت به همین منوال پیش خواهد رفت.

در هیچ کجای دنیا، دولت ها در تعیین قیمت خودرو دخالت نمی کنند

دبیر انجمن خودروسازان کشور با تاکید بر اینکه ما باید از تجربه دیگر کشورهای جهان استفاده کنیم، اظهار داشت: در هیج جای دنیا دولت ها در قیمت خودرو دخالت نمی کنند.

احمد نعمت بخش افزود: در سال 73، 72 هزار دستگاه خودرو در کشور تولید می شد و مردم باید به علت کمبود و نبود خودرو، بیشتر در صف خرید قرار می گرفتند.

دبیر انجمن خودروسازان کشور افزود: سپس شورای اقتصاد در مصوبه ای اعلام کرد که قیمت خودرو باید در حاشیه بازار تعیین شود.

نعمت بخش معتقد است که به دلیل پایین آمدن قدرت خرید مردم، دولت باید برای خرید خودرو به مردم کمک کند.

وی با بیان اینکه در دولت احمدی نژاد توجهی به قیمت های حاشیه بازار نمی شد و تلاش برای ثابت نگه داشتن بازار بود، گفت: اگر خودرو در حاشیه بازار عرضه شود، قیمت خودرو کاهش پیدا می کند.

رییس انجمن خودروسازان اظهار داشت: تضمین می کنم که اگر دولت با عرضه خودرو در حاشیه بازار موافقت کند، قیمت خودرو کاهش خواهد یافت.

نعمت بخش افزود: به عنوان مثال زمانی قیمت یک دستگاه کامیون در کارخانه 160 میلیون تومان بود اما این وسیله نقلیه در بازار 200 میلیون تومان عرضه می شد که همین امر تلاطم در بازار این خودرو ایجاد کرد.

وی اضافه کرد: در زمانی که غضنفری هدایت وزارت صنعت را در دولت دهم برعهده داشت، با عرضه خودروهای بالای 40 میلیون تومان در حاشیه بازار موافقت کرد به همین علت ما هم اکنون در بازار خودروهای سنگین مشکل کمتری داریم.

این در حالی است که قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس با سخنان نعمت بخش مخالفت کرد و گفت: عرضه خودرو در حاشیه بازار باعث دلال بازی می شود، ضمن آنکه دولت و تولیدکننده قیمت ها را با هم تعیین می کنند.

نعمت بخش با بیان اینکه معتقد به رقابتی بودن بازار خودرو هستم، گفت: 16 تولیدکننده در کشور وجود دارند و تعرفه هم 40درصد است که این میزان با توجه به اختلاف نرخ سود 24 درصدی، بالا نیست.

به گفته وی، صنعت خودرو با 40 درصد تورم نیروی انسانی مواجه است و با این وضعیت بازار خودرو انحصاری نیست.

وی با بیان اینکه 75 درصد تولید خودرو در کره متعلق به کیا و هیوندای است، گفت: دولت این کشور کجا در قیمت گذاری دخالت می کند، ضمن اینکه تعرفه واردات در این کشور کمتر از ایران است و نرخ سود تسهیلات بانکی کمی هم دارد، منتها باید اختلاف فضای کسب و کار را هم در نظر گرفت.

نعمت بخش گفت: در دولت آقای خاتمی قرار بود که تعرفه ها سالانه 5 درصد کاهش یابد که در دولت احمدی نژاد این روند متوقف شد اما باید از اعضای شورای رقابت پرسید که این شورا برای بیرون کردن صنعت خودرو از انحصار چه اقداماتی انجام داده است.

دبیر انجمن خودروسازان کشور در خصوص کاهش قیمت خودرو نیز گفت: متاسفانه قیمت گذاری خودرو برعهده شورای رقابت است اما این شورا اصلا قیمت گذاری نمی کند.

نعمت بخش افزود: قرار بود در شورای رقابت برای قیمت گذاری، براساس تورم بخشی عمل کند که به این موضوع توجه نکرد.

وی با بیان اینکه در آخر اسفند ماه مبنای قیمت گذاری خودرو در شورای رقابت ارز مبادله ای بود، اظهار داشت: اگرچه به خودروسازان قرار بود ارز مبادله ای بدهند اما آنها از ارز آزاد تهیه کردند به همین دلیل قیمت تمام شده پایین نیامد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس نیز تصریح کرد: قیمت های تعیین شده توسط شورای رقابت باید اجرا شود و خودروسازان افزایشی که به محصولات خود دادند، حرام است و باید آن را پس دهند.

قاضی پور اضافه کرد: چنانچه شورای رقابت وجود نداشت، مثل دلار هرلحظه قیمت خودرو افزایش پیدا می کرد.

رییس انجمن خوروسازان در مناظره با قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی بار دیگر از دولت خواست که اجازه عرضه خودرو در حاشیه بازار را صادر کند.

نعمت بخش افزود: زمانی که خودرو در حاشیه بازار عرضه شود پول های سرگردان و دلالان از بازار کنار خواهند رفت.

وی عنوان کرد: شورای رقابت صنعت ایران را نابود کرده؛ باید از این شورا پرسید که چرا جلسات خود را تشکیل نمی دهد.

رییس انجمن خودروسازان مدعی شد که امسال افزایش قیمتی در کارخانه ها صورت نگرفته و قیمت های بالای خودرو مربوط به بازار است.

قاضی پور عضو ناظر شورای عالی رقابت نیز خطاب به نعمت بخش، گفت: ما می خواهیم که سود کمتری از مردم بگیرید اما شما به دنبال سود بیشتر هستید که در نهایت این پول ها سر از آمریکا و کانادا سر درخواهد آورد.

وی ادامه داد: باید پرسید که خدمات پس از فروش خودروها کجاست؟ چرا پول را از مردم می گیرید اما خودروهای تحویلی برخلاف وعده های ارایه شده است.

نعمت بخش در پاسخ به قاضی پور گفت: تحریم ها، نبود مواد اولیه و در نتیجه سوء مدیریت مدیران قبلی دلیل تاخیر در اجرای تعهدات خودروسازها نسبت به مردم برای تحویل خودرو است.

عضو ناظر شورای رقابت مجلس خطاب به دبیر انجمن خودروسازان تصریح کرد: اگر ما نبودیم شما ایران خودرو و سایپا را ورشکست کرده بودید و ما به این تصمیم افتخار می کنیم.

قاضی پور افزود: بیشترین سهام سایپا متعلق به وزارت صنعت؛ معدن و تجارت و 18 درصد سهام ایران خودرو نیز متعلق به این وزارتخانه است ضمن آنکه انتصابات در این وزارتخانه نیز توسط وزیر انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه عزل و نصب ها در این صنعت سیاسی و تعرفه ها بالاست، خاطرنشان کرد: افرادی که وارد مدیریت این صنعت می شوند از پایین به بالا نیامده اند، بلکه از بیرون آمده اند و کار سیاسی می کنند.

به گفته قاضی پور 96 درصد از تولید خودرو در ایران در اختیار دو تولیدکننده است بنابراین بازار صنعت خودرو در ایران 100 درصد انحصاری است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس خاطرنشان کرد: در حال حاضر میزان مصرف نیسان 20 لیتر و مصرف پژو 12 لیتر به ازای هر 100 کیلومتر است در حالی که این رقم در دنیا به زیر چهار درصد رسیده است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس اضافه کرد: خودروسازان پول نقد از مردم می گیرند و شش ماه بعد خودرو را تحویل مردم می دهند و تعزیرات حکومتی هم خلاف می کند و با این ها برخورد نمی کند.

اظهارات قاضی پور مبنی بر اینکه خودروسازان باید خودروساز باشند و بانکداری نکنند با واکنش نعمت بخش مواجه شد، وی گفت: ایران خودرو سهام پارسیان را 15 سال قبل خریداری کرد؛ ضمن آنکه شرکت های بزرگ تولیدکننده خودرو برای انجام امور بانکی خود بانک تاسیس می کنند.

به گفته دبیر انجمن خودروسازان ،اقدام به خرید سهام بانک پارسیان باعث شده سهامداران ایران خودرو زیان نبینند.

قاضی پور در این هنگام با اشاره به میزان پاداش میلیاردی اعضای هیات مدیره خودروسازان در سال گذشته، گفت: اگر خودروسازان زیان کرده اند چرا این میزان پاداش دریافت کرده اند.

قاضی پور در پاسخ به این سوال نعمت بخش که شما در شورای رقابت چه اقدامی برای این صنعت کرده اید، گفت: ما ناظر هستیم و اگر ما نبودیم شما الان ایران خودرو و سایپا را ورشکست کرده بودید و ما نگذاشتیم و به این کار افتخار می کنیم.

نعمت بخش پیشنهاد داد تا مسوولان اجازه دهند تا روند تولید و عرضه خودرو از تجربه موجود در دنیا استفاده کند و از قوانین دست و پاگیر اداری قیمت گذاری شورای رقابت خارج شود.

قاضی پور نیز با انتقاد از قیمت بالای خودرو در کشور از خودروسازان خواست تا برای مردم عادی نیز خودرو تولید کنند تا قشر آسیب پذیر نیز بتوانند با تورم موجود خودرو تهیه کنند.

وی همچنین گفت: از وزیر صنعت، معدن و تجارت درخواست می کنم تا قانونمدار باشد و از مصوبات شورای رقابت درباره قیمت خودرو پیروی کند.

ملت بهای سوء مدیریت و بی انضباطی مالی خودروسازان را می دهد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه بازار خودرو در ایران انحصاری است نیز معتقد است: ملت بهای سوء مدیریت و بی انضباطی مالی در این صنعت را پرداخت می کند.

نادر قاضی پور افزود: با وجودی که پارسال، سال تولید ملی بود اما رئیس جمهور با دو دستگاه خودرو خارجی وارد خانه ملت شد بنابر این نمی توان ملت را تشویق کرد که از خودرو داخلی استفاده کنند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس با بیان اینکه خودرو در ایران انحصاری است، گفت: دلیل این امر این است که مدیران عامل سایپا و ایران خودرو را دولت تعیین می کند.

وی با اشاره به کشته شدن 24 تا 32 هزار نفر براثر تصادفات جاده ای در هر سال، اظهار داشت: عامل عمده این تعداد کشته شده، قطعه سازان و خودروسازان هستند.

وی ادامه داد: این در حالی است که در نوروز امسال جشن گرفتند که تعداد تلفات جاده ای نوروز برابر با یک هزار و 600 نفر است که این میزان نیز برابر با تعداد کشته شدگان سقوط 16 فروند هواپیما فوکر است.

وی خلف وعده خودروسازان و عدم ارائه خدمات پس از فروش را از جمله مشکلات صنعت خودرو عنوان کرد و گفت: ملت بهای سوء مدیریت و عدم انضباط مالی سازندگان خودرو را پرداخت می کنند، در حالی که قطعه سازان با بهره گیری به موقع از منابع مالی مربوط به پیش خرید مشتریان، می توانند قیمت خودروهای خود را تا 20 درصد کاهش دهند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، تجارت باید از قانون تبعیت داشته باشد، گفت: شورای رقابت متشکل از نمایندگانی از قوای مقننه، قضائیه و مجریه و بخش خصوصی است و چون تعرفه خودرو بالاست هر کسی نمی تواند آن را وارد کند.

وی با اشاره به وجود رانتخواری در وضعیت بازار خودرو، گفت: براساس گزارش کمیسیون اصل 90 در واردات خودرو بالای سه هزار میلیارد تومان رانت خوردند که اینها باید موشکافی شود.

قاضی پور با اشاره به کاهش تولید داخلی و افزایش واردات طی سالهای اخیر، گفت: در سال 90 یک میلیون و 420 هزار و 612 دستگاه خودرو تولید شد.

نماینده مردم ارومیه و ناظر شورای رقابت از ارایه پیشنهاد خارج کردن صنعت خودروسازی از انحصار خبر داد و گفت: کارگروهی در مجلس به این منظور تشکیل شده که با انجام کارشناسی های لازم قرار است در زمان مشخصی انحصار را از صنعت خودروسازی خارج کرده و در این بخش رقابت ایجاد کنیم.

قاضی پور با انتقاد از راه اندازی سایت خودروسازی توسط تولیدکنندگان داخلی در کشورهای همسایه، گفت: چرا پول مردم را در خارج از کشور سرمایه گذاری کرده اید و خودرو را به قیمت ارزان تر به مردم کشورهای همسایه می فروشید؟

وی در بخش دیگری از سخنان خود با وجود قانون کیفیت در مجلس اشاره کرد و گفت: در حالی که خودروسازان باید هر شش ماه از بهبود کیفیت محصولات خود به مجلس گزارش ارایه دهند اما هنوز حتی یک گزارش از خودروسازان به مجلس نیامده است.

قیمت پژو 206 در بازار کشورهای منطقه نصف ایران است

یک استاد دانشگاه نیز در ادامه برنامه مناظره، گفت: در حالی که یک دستگاه پژو 206در ایران معادل 40 میلیون تومان عرضه می شود، این خودرو در امارات عربی متحده به قیمت 20 میلیون تومان و با سه درصد سود تسهیلات به مردم عرضه می شود.

نادر هوشمندیار با بیان اینکه بعد از انقلاب اسلامی، موضوع اقتصاد ایران به صورت پوسته ای تغییر کرده است، خاطرنشان کرد: توسعه هر کشور در گرو نوسازی صنعت است اما صنعتی شدن در ایران نیز با مشکلات متعددی مواجه بوده است.

وی افزود: هم اکنون هیچ سرمایه گذار خارجی در بازار ایران سرمایه گذاری نمی کند؛ ضمن آنکه تعرفه تولید قطعات بالاست و نمی توان منتظر بهبود کیفیت محصولات بود.

این استاد دانشگاه، اضافه کرد: با وجودی که درآمدهای نفتی ایران در طول عملکرد دولت هشتم 90 میلیارد دلار و در دولت های نهم و دهم به حدود 600 میلیارد دلار رسید، هیچ کمکی به صنعت خودرو که یکی از صنایع موثر در کشور است کمکی نشد و همین امر سبب رکود قطعه سازی در کشور شد.

هوشمندیار در ادامه به سخنان بیاتیان اعتراض کرد و گفت: شعار دادن درست نیست؛ نباید عملکرد مدیران را زیر سوال برد.

عضو کمیسیون صنایع در پاسخ به هوشمندیار توضیح داد: معتقدیم که دولت باید میدان را برای جوانان باز و از سیاسی شدن مدیریت جلوگیری کند.

به نیا نماینده انجمن قطعه سازان خودرو با بیان آنکه 70 درصد دلیل افزایش خودرو را رشد نرخ مواد اولیه تشکیل می دهد، اظهار داشت: دعواهای دوستان در مناظره برای 25 درصد باقی مانده است؛ اصلاح رفتار مدیریتی خودروسازان تاثیر زیادی در قیمت تمام شده خودروهای بازار ندارد.

وی افزود: بلایی که در دوسال گذشته بر سر قیمت خودرو آمد به دلیل برنامه ریزی نادرست دولت بود.

نعمت بخش تاکید کرد: مردمداری دولت نباید به قیمت نابودی صنعت خودروسازی منجر شود.

هوشمند یار، وضعیت بازار خودرو را غیررقابتی و انحصاری عنوان کرد و گفت: عده ای خاص طی 25 سال گذشته در زنجیره مدیریت خودروسازان قرار داشتند به طوری که برای هر استخدامی باید از بالا اقدام شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: نه تنها در صنایع خودروسازی بلکه مس سرچشمه و ذوب آهن نیز وضعیت انحصاری دارند، به طوری که می توان مدعی شد هر جا دولت دست گذاشته با مشکل مواجه شده است.

وی با بیان اینکه نیروی تحصیلکرده و جوان نمی تواند وارد چرخه شده و تولید را رقابتی کند، گفت: رقابتی شدن نیاز به حمایت سرمایه های داخلی و خارجی دارد و دولت تنها باید بر عملکرد آنها نظارت کند.

این کارشناس صنعت خودرو با اشاره به اینکه در مدیریت خودروسازی دخالت زیاد است، خاطرنشان کرد: رقابت در خودروسازی بین افرادی است که در هیات مدیره ها حضور دارند.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
خودرومناظره
نظر بینندگان
!
!
!