شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۰۴ | ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
بازار خودرو ترمز برید
۱۰:۰۴ | ۱۳۹۳/۰۲/۲۹
اجاره خودرو

بازار خودرو ترمز برید

پرشین خودرو: در حالی که آخرین خبرها از توافق برای افزایش قیمت خودرو خبر می‌دهد و گفته می‌شود زین‌پس قیمت جدید خودروها با افزایش زیر ۲۰ درصد به زودی اعلام می‌شود اما بازار خودرو همچنان ناپایدار است.

به گزارش «پرشین خودرو»، در حالی که آخرین خبرها از شورای رقابت از توافق میان خودروسازان و مسئولان سازمان استاندارد، سازمان بازرسی کیفیت و شورای رقابت برای افزایش قیمت خودرو خبر می‌دهد و گفته می‌شود زین‌پس قیمت جدید خودروها با افزایش زیر 20 درصد به زودی اعلام می‌شود اما بازار خودرو همچنان ناپایدار است.

بررسی‌ها از وضعیت بازار خودرو بیانگر آن است که عرضه و تقاضا به تعادل نرسیده‌اند به این معنا که گاه تقاضا در آن از عرضه پیشی می‌گیرد و همین عاملی می‌شود تا سوداگران نهایت استفاده را از این بازار ببرند و سودهای قابل‌توجهی را نصیب خود کنند.

فرآیند حضور دلالان این بازار به گونه‌ای است که در برخی موارد قیمت‌ها اندکی پایین آمده و به قیمت نمایندگی‌های فروش خودروسازان نزدیک می‌شود اما در برخی زمان‌ها اختلاف بسیار بالای قیمت نسبت به نرخ‌های ارائه شده از سوی نمایندگی‌ها، خرید را برای خریداران واقعی ناممکن می‌سازد.

روند کنونی بازار خودرو به گونه‌ای است که فعالان بازار خودرو نیز این شرایط را مناسب نمی‌دانند و معتقدند که تنها دلالان هستند که با ورود به بازار، شرایط را نامساعد کرده‌اند و البته کمبود عرضه نیز در این میان وجود دارد، موضوعی که البته خودروسازان آن را تایید نمی‌کنند و معتقدند که عرضه را به بازار زیاد کرده‌اند. اما به هر حال، اگرچه عرضه به گفته آنها افزایش یافته است، اما تاثیری در بازار نگذاشته و قیمت‌ها همچنان بالا است به طوریکه عرضه خودرو از سوی شرکت‌های خودروساز نیز نتوانست بازار را به آرامش دائمی برساند.

این اتفاق در حالی رخ داده که چندی پیش رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو اعلام کرده بود که بازار رو به آرامش رفته و حتی قیمت برخی از انواع خودروها تا 3 میلیون تومان هم پایین آمده است، موضوعی که فعالان بازار آن را رد می‌کنند و می‌گویند که قیمت همچنان بالا است و همین موضوع، قدرت خرید را از مردم سلب کرده است.

شاید کاهش نرخ سودهای بانکی و ثبات بازار سکه و ارز، برای دلالان خوشایند نبوده و آنها تصور کرده‌اند که می‌توانند باز هم با ورود به بازار خودرو، از این خلا به وجود آمده استفاده کرده و از بازار سود ببرند. شواهد و قراین در بازار نیز این را نشان می‌دهد که دلالان وارد شده‌اند و اقدام به خرید خودروهای صفر کیلومتر کرده‌اند تا شاید تجربه سال 91 مجدد تکرار شود و سودهای کلان نصیب آنها شود.

همین دو سال پیش بود که به دلیل افزایش نرخ ارز و ورود دلالان به بازار خودرو، قیمت‌ها به اندازه‌ای بالا رفت که پراید 9 میلیون تومانی، به ناگاه به 17 میلیون تومان رسید و رفته رفته قیمت در سطحی ثابت ماند و البته عرضه نیز به مرور کم شد و باز هم واسطه‌گران فعال شدند. آن روزها بود که محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور وقت، جمله معروفی را اعلام کرد که "پراید کیلویی چند" و همین جمله کافی بود تا مجدد، التهاب را به بازار برگرداند و به مرور، این التهاب به رکود تبدیل شود.

اکنون به گفته مدیران عامل دو خودروساز، آمار خودروهای تولیدی روز به روز در حال افزایش است و همین امر عرضه را بر بازار زیاد کرده است، اما عطشی که در بازار برای خرید خودرو به وجود آمده است، باز هم بر تقاضا پیشی گرفته است و آغازی برای خرید و فروش‌های سوداگرانه در بازار خودرو شده است.

در این میان ضعف نظارت سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نیز وجود دارد که بر‌اساس آن بازار را از کنترل خارج کرده است و جایی برای ترس سوداگران در بازار خودرو باقی نگذاشته است. این در حالی است که قرار بر این بود که این سازمان بازار خودرو را نیز در کنار سایر کالاها کنترل کرده و نظارت داشته باشد، نظارتی که اکنون خبری از آن نیست.

گویا بعد از ورود شورای رقابت به تعیین قیمت خودرو با دستور رئیس دولت دهم، این سازمان را تحریک کرده است که همان نظارت اندک بر بازار را نیز رها کرده و اجازه دهد تا سوداگران، کار خود را پیش برند و او هم در حاشیه‌ای امن، به کار خود ادامه دهد و در سکوت‌های خبری خود، احساس کند که محلی امن برای عدم پاسخگویی یافته است.

به هر حال، به نظر می‌رسد که دولت نباید اجازه دهد پای سوداگران در بازار خودرو، مثل گذشته باز شود و مردم که گاه خرید خودرو را راهی برای امرار معاش خود می‌دانند، متضرر شوند و اسیر سفته‌بازی‌های عده‌ای در بازار شوند.

قیمت انواع خودرو در بازار و نمایندگی‌های مجاز

در حال حاضر قیمت هر پراید 111 در نمایندگی‌ها 15میلیون و 300 هزار تومان است؛ در حالیکه همین خودرو هم‌اکنون در بازار آزاد تا 21 میلیون تومان نیز خرید و فروش می‌شود. همچنین قیمت هر پراید 131 نیز که در نمایندگی به قیمت 14 میلیون و 967 هزار تومان به فروش می‌رسد، در بازار آزاد گاه تا 18 میلیون و 800 تومان نیز خرید و فروش می‌شود.

بررسی‌ها نشانگر این است که قیمت هر خودرو تیبا در نمایندگی‌های سایپا با احتساب مالیات و ارزش افزوده 18 میلیون و 790 هزار تومان است؛ در حالیکه این خودرو در آگهی‌های فروش خودرو از سوی فروشندگان، گاه تا 23 میلیون و 500 هزار تومان نیز قیمت‌گذاری می‌شود. همچنین قیمت هر پراید هاچ‌بک 111 نیز در بازار آزاد 22 میلیون و 500 هزار تومان قیمت‌گذاری شده است.

قیمت هر خودرو 207 معمولی در نمایندگی‌ها 38 میلیون و 500 هزار تومان است در حالیکه در بازار آزاد گاه تا 46 میلیون تومان نیز نرخ‌گذاری شده است. همچنین قیمت هر خودروی رانا نیز در نمایندگی‌های ایران‌خودرو 30 میلیون و 500 هزار تومان و در بازار آزاد 34 میلیون تومان است.

قیمت هر خودرو 206 تیپ 5 نیز در نمایندگی‌های ایران‌خودرو 34 میلیون تومان و در بازار آزاد تا 40 میلیون تومان معامله می‌شود. قیمت هر پژو 206 اس‌دی نیز 34 میلیون و 500 هزار تومان و در بازار 39 میلیون و 700 هزار تومان است.

قیمت هر خودرو پژو پارس دوگانه‌سوز در نمایندگی‌های ایران‌خودرو 28 میلیون و 200 هزار تومان و در بازار آزاد 39 میلیون تومان است. تندر 90 نیز 35 میلیون و 500 هزار تومان است در حالیکه 39 میلیون تومان در بازار آزاد خرید و فروش می‌شود.

منبع: سیاست روز

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
بازارخودروقیمت
نظر بینندگان
!
!
!