پنجشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۳۶ | ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
تخلیه حباب قیمت خودرو
۱۰:۳۶ | ۱۳۹۳/۰۳/۰۱
اجاره خودرو

تخلیه حباب قیمت خودرو

پرشین خودرو: با آغاز عرضه خودرو از سوی دو خودروساز بزرگ كشور، بازار در حالی در مسیر اعتدال گام برمی‌دارد كه از ابتدای فروردین كمبود عرضه بازار را حبابی كرده بود.

به گزارش «پرشین خودرو»، بر همین اساس با رفع مشكلات شماره‌گذاری خودروهای داخلی، خودروسازان از ابتدای اردیبهشت نزدیك به صدهزار دستگاه خودرو به بازار عرضه كرده‌اند. این میزان عرضه باعث از بین رفتن حباب بازار خودرو و كاهش نسبی قیمت‌ها شده است.

کاهش فاصله قیمتی خودرو در بازار و كارخانه

حباب بازار خودرو ترکید

گروه خودرو: بازار خودرو تحت‌تاثیر عرضه خودرو از سوی دو خودروساز بزرگ كشور از حالت حبابی خارج شده و فاصله قیمت‌ها در بازار و كارخانه در حال كم شدن است.

ایران‌خودرو و سایپا طی یک ماه گذشته نزدیك به صد هزار دستگاه خودرو راهی بازار كرده‌اند، خودروهایی كه تولید شده درسال قبل و امسال هستند. بر همین اساس قیمت‌هایی كه تا پیش از این به‌دلیل كمبود خودرو در بازار به‌صورت حبابی در حال رشد بودند، شكسته شدند. كاهش قیمت خودروهای داخلی در بازار باعث شده است تا فعالان بازار این روزها را بهترین زمان خرید خودرو ارزیابی كنند.

یك فعال بازار در همین رابطه به دنیای اقتصاد می‌گوید: روی هم رفته حباب بازار ترکیده، اما نباید انتظار كاهش قیمت بیشتری را داشت.

او در ادامه با اشاره به این موضوع كه شایعه افزایش قیمت 10 تا 15 درصدی هنوز در بازار وجود دارد و باعث شده است مشتریان انتظار افزایش قیمت داشته باشند، می‌گوید: شرایط فعلی بهترین زمان برای خرید خودرو است؛ زیرا انواع خودرو با قیمت‌هایی مناسب در بازار قابل معامله است.

بعد از انفجار حباب قیمت‌ها در بازار خودرو، محصولی مانند پژو پارس یورو4 با یك ایربگ كه قیمت آن طی هفته‌های گذشته به‌صورت كاذب به 39 میلیون تومان رسیده بود، با كاهشی چشمگیر به 36 میلیون و 500 هزار تومان رسیده است.

هرچند حباب قیمت‌ها در بازار تا حدود زیادی ترکیده، اما می‌توان مشاهده كرد كه فاصله قیمت بازار و كارخانه در رابطه با برخی محصولات همچنان عمیق است. برای مثال پژو پارس با وجود كاهش قیمتی كه از هفته گذشته داشته است، همچنان در بازار 6 میلیون و 500 هزار تومان گران‌تر از كارخانه فروخته می‌شود.

با توجه به اینكه تعداد زیادی از خودروهایی كه در اردیبهشت امسال به بازار عرضه شدند محصولاتی بودند كه به دلیل دارا نبودن استاندارد یورو4 و دو ایربگ در پاركینگ‌ها مانده بودند، خودروسازان این اطمینان را به مشتریان می‌دهند كه عرضه آنها به بازار باز هم با حجم زیادی نسبت به سال قبل ادامه پیدا خواهد كرد؛ زیرا برنامه آنها برای تولید امسال یك میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو است.

اما به گفته فعالان بازار قیمت برخی خودروها در بازار بسیار به قیمت كارخانه نزدیك است. سمند سورن یكی از این محصولات است كه در كارخانه قیمتی برابر با 35 میلیون و 700 هزار تومان دارد و در بازار نیز با قیمت 36 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

زمانی مناسب برای خرید

نگاهی به بازار خودروهای داخلی نشان می‌دهد كه پژو 206 تیپ 5 طی هفته جاری با یك میلیون تومان كاهش قیمت همراه بوده است و به 38 میلیون و 500 هزار تومان رسیده است.

مدل صندوقدار این محصول یعنی ‌V8 نیز از 40 میلیون تومان كوتاه آمده و در بازار این هفته 38 میلیون و 700 هزار تومان معامله شده است.

تندر ایران‌خودرو نیز متاثر از كاهش قیمت‌ها بوده و با 500 هزار تومان افت 38 میلیون و 500 هزار تومان قیمت‌گذاری شده است. تندر پارس خودرو هم با همین میزان كاهش قیمت 40 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. می‌توان گفت كاهش قیمت تندرها با شیب آرام‌تری اتفاق افتاده است؛ به این دلیل كه تولید این خودرو هنوز با مشكلاتی همراه است. مدل دنده اتومات این خودرو نیز روی قیمت 48 میلیون و 800 هزار تومان است.

اما پژو 405 بنزینی نیز با كاهشی نیم میلیون تومانی به قیمت 30 میلیون و 500 هزار تومان رسید و مدل دوگانه‌سوز آن هم روی 29 میلیون و 700 هزار تومان باقی ماند.

سمند ال.ایكس نیز خودرویی است كه در مدل یورو 2 خود قیمتی برابر با 30 میلیون تومان و در مدل یورو4 نیز 31 میلیون تومان قیمت دارد كه از افت 800 هزار تومانی این خودرو حكایت دارد.

رانا نیز از هفته گذشته روی 34 میلیون و 500 هزار تومان مانده است. اما نگاهی به قیمت محصولات سایپا نشان می‌دهد كه قیمت این محصولات در بازار نسبت به هفته قبل ثابت بوده است.

حسن فروزانمهر، مدیر فروش سایپا در رابطه با چرایی ثبات قیمت محصولات این شركت با وجود افزایش عرضه و این ادعا كه قیمت‌ها در بازار تا 15 درصد كاهش داشته‌اند، می‌گوید: در حال حاضر محصولات سایپا به‌صورت یورو4 عرضه می‌شوند بر همین اساس قیمت‌های فعلی محصولات سایپا در بازار در مقایسه با قیمت‌های یورو4 محصولات بسیار كاهش یافته است.

این گفته فروزانمهر در حالی است كه برای مثال پراید 132 یورو4 كه در كارخانه قیمتی برابر با 18 میلیون و 300 هزار تومان دارد، در بازار 2 و نیم میلیون تومان گران‌تر قابل فروش است.

اما همان‌طور كه اشاره شد قیمت محصولات سایپا در مدل‌های یورو2 در بازار ثابت بوده است. پراید 111 طی هفته جاری روی قیمت 21 میلیون و 500 هزار تومان باقی ماند. مدل‌های 131 و 132 نیز به ترتیب 19 میلیون و 500 و 18میلیون و 900 هزار تومان خرید و فروش می‌شوند. تیبا نیز طی این هفته در مدل یورو4 خود 23 میلیون و 600 هزار تومان قیمت داشته كه قیمت كارخانه‌ای آن 22 میلیون و 500 هزار تومان است.

خودرویی مانند مگان فول آپشن هم كه تولید آن مدت‌هاست متوقف شده است، در بازار قیمتی برابر با 94 میلیون تومان دارد. نیسان تیانا نیز دیگر خودرویی است كه خط تولید آن متوقف است و به همین دلیل قیمت آن نیز با افزایش دیگری همراه شده و به 150میلیون تومان رسیده است.

خودروسازان در حالی تلاش دارند با افزایش عرضه به بازار فاصله قیمتی بین كارخانه و بازار را از بین ببرند كه به نظر می‌رسد تاكنون فقط موفق به شكستن حباب بازار شده‌اند.

حال باید دید با افزایش تولید خودروسازان، فاصله قیمت خودرو در بازار و كارخانه به معنای واقعی كم خواهد شد؟

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
حبابقیمت خودرو
نظر بینندگان
!
!
!