جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۳۰ | ۱۳۹۳/۰۳/۰۸
بازگشت تعادل به بازار خودرو
۱۱:۳۰ | ۱۳۹۳/۰۳/۰۸
اجاره خودرو

بازگشت تعادل به بازار خودرو

پرشین خودرو: افت قیمت خودرو كه از هفته گذشته آغاز و باعث از بین رفتن نسبی حباب قیمت خودرو شد، طی هفته‌جاری نیز ادامه پیدا كرد.

به گزارش «پرشین خودرو»، پیش‌بینی‌ها در هفته گذشته حاكی از ادامه افت قیمت خودرو در بازار به واسطه افزایش عرضه خودروسازان بود درحالی‌كه طی هفته‌جاری اتفاقات دیگری رقم خورد كه می‌تواند پیش‌بینی‌های صورت گرفته را تحت‌تاثیر خود قرار دهد.

به كارگیری فرمول جدید شورای رقابت برای تعیین قیمت خودرو اتفاقی است كه به عقیده كارشناسان می‌تواند بازار خودرو را تحت‌تاثیر قرار دهد.

هرچند پیش از این صحبت‌ها بر سر تثبیت قیمت خودرو بود و خودروسازان نیز هم‌صدا با دولت از ثبات قیمت‌ها تا پایان سال می‌گفتند، اما طبق گفته رئیس شورای رقابت فرمول جدید این شورا می‌تواند باعث افزایش قیمت خودرو شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در راستای صحبت‌های رضا شیوا، تمام مسوولیت قیمت‌گذاری را به شورای رقابت سپرده است؛ یعنی چه قیمت‌ها كاهشی باشند چه افزایشی این شورای رقابت است كه تصمیم‌گیرنده نهایی است.

با تمام این تفاسیر و با توجه به وجود نشانه‌هایی برای افزایش قریب‌الوقوع قیمت‌ خودروهای داخلی، فعالان بازار از ثبات قیمت‌ها در هفته‌جاری می‌گویند. به گفته این فعالان برخی محصولات حتی با كاهش قیمت نیز همراه بوده‌اند. برای مثال رانا خودرویی است كه طی هفته‌های گذشته از 34 میلیون و 500 هزار تومان عقب كشیده است و در هفته‌جاری تا 33 میلیون و 800 هزار تومان نیز معامله ‌شده است.

این كاهش قیمت‌ها در بازار در حالی است كه با توجه به بحث‌های موجود در رابطه با تعیین قیمت خودرو بر اساس فرمول جدید شورای رقابت، كارشناسان هفته‌های آینده را برای بازار خودرو بازاری ناآرام و همراه با افزایش قیمت پیش‌بینی می‌كنند.

فعالان بازار روند معامله در چند روز اخیر را عادی توصیف می‌كنند و عقیده دارند چنانچه سیاستی در راستای ثبات قیمت‌ها وجود داشته باشد، مردم با آرامش خاطر بیشتری خرید می‌كنند. در شرایط فعلی، مشتریان بازار خودرو به دلیل نامشخص بودن آینده قیمت‌ها، روزها را در انتظار روشن شدن چشم‌انداز قیمت خودرو می‌گذرانند تا نوسانات موجود از بین رفته و در شرایط با ثبات خرید خود را انجام دهند.

افت نسبی داخلی‌ها

به گزارش دنیای اقتصاد، نگاهی به قیمت‌ها در بازار داخلی نشان می‌دهد كه با وجود تمام بحث‌ها و حدس و گمان‌ها برای افزایش قیمت خودرو، تمایل بازار به كاهش قیمت باعث ادامه روند افت قیمت‌ها در بازار شده است. برهمین اساس افت نیم میلیون تومانی پژو206 تیپ5 طی هفته‌جاری رقم خورد تا قیمت این خودرو به 38 میلیون تومان برسد.

به گفته فعالان بازار تندر-90 ساخته شده در ایران‌خودرو مدلی است كه نمی‌توان آن را كمتر از 39 میلیون تومان در بازار پیدا كرد. مدل تولید شده در پارس‌خودرو این محصول نیز همچنان روی 40میلیون و 500 هزار تومان باقی مانده است.

اما جدیدترین اتفاق در رابطه با تندر-90، برداشته شدن تخفیف خرید تندر-90 اتومات بوده است. معاون بازاریابی و فروش ایران‌خودرو در این رابطه به «دنیای اقتصاد» گفت: تندر-90 اتومات برای ایام دهه فجر تخفیفی 10درصدی داشت كه در هفته‌جاری به اتمام رسید. عبدالله بابایی رشد قیمت نزدیك به 4 میلیونی تندر-90 اتومات در دوره تخفیف ایران‌خودرو برای این محصول می‌داند.

به این ترتیب قیمت تندر-90 دنده اتومات در كارخانه از 42 میلیون تومان به 46 میلیون تومان افزایش پیدا كرده است. این خودرو در بازار با قیمت 47 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد كه از افت پنج میلیون و 500 هزار تومانی این خودرو در هفته‌های گذشته حكایت دارد. اما پژو405 بنزینی خودرویی است كه به گفته فعالان بازار رنگ خاكستری آن یك میلیون تومان گران‌تر از سایر رنگ‌ها فروخته می‌شود.

405 خاكستری كه در بازار تعداد كمی از آن موجود است با قیمت 30 میلیون و 500 هزار تومان فروخته می‌شود و سایر رنگ‌ها نیز یك میلیون تومان ارزان‌تر از آن به فروش می‌رسند. پژو 405 دوگانه‌سوز هم كه تولید آن با كاهش همراه بوده است، 33 میلیون تومان قیمت دارد.

پژو پارس محصولی است كه طی هفته‌جاری یك میلیون تومان كاهش قیمت داشته و به 36 میلیون تومان رسیده است. پارس دوگانه‌سوز هم دنباله‌رو مسیر كاهش قیمت‌ها بوده و با كاهشی 500هزار تومانی به 39 میلیون تومان رسید. سمند ال.ایكس نیز این هفته با یك میلیون تومان كاهش قیمت در مدل یورو4 خود به 30 میلیون تومان رسید. محصولات خانواده پراید در هفته‌جاری نیز مانند هفته قبل خلاف جهت بازار حركت كرده‌اند. قیمت پراید 111 به دلیل تولید محدود آن در بازار این هفته روی 21 میلیون و 500 هزار تومان باقی ماند و در برخی موارد با قیمت 22 میلیون تومان نیز معامله شده است. پرایدهای 131 و 132 نیز مانند هفته گذشته به ترتیب روی 19 میلیون و 500 هزار و 18 میلیون و 900 هزار تومان بوده‌اند. تیبا هم محصولی بوده كه مانند هفته گذشته 23 میلیون و 800 هزار تومان معامله می‌شود. به گفته فعالان بازار، مگان فول آپشن با دنده اتومات نیز تا مرز 95 میلیون تومان رسیده است. نیسان تیانا نیز این هفته روی 150 میلیون تومان ثابت مانده است.

بازار خارجی‌ها؛ ثبات در اوج

خودروهای وارداتی نیز كه طی هفته‌های گذشته با افزایش قیمت همراه بوده‌اند، در هفته‌جاری ثبات داشته‌اند.

بر همین اساس، هیوندایی سوناتا همچنان با قیمت 145 میلیون تومان معامله می‌شود و آزرا نیز 205 میلیون تومان قیمت دارد. IX55 و IX35 نیز به ترتیب روی 238 و 148 میلیون تومان باقی مانده‌اند. مدل 10 ایربگ IX35 كه در بازار به آن دبل فیس می‌گویند محصولی جدیدتر است كه 152 میلیون تومان ارزش دارد.

اما دیگر خارجی‌های بازار یعنی هیوندایی النترا با قیمت 114 میلیون تومان معامله می‌شود. هیوندای ولستر نیز در بازار قیمتی برابر با 110 میلیون تومان دارد.

تویوتا RAV4 نیز كه محصولی نیمه اس.یو.وی است در بازار این هفته قیمتی برابر با 145 میلیون تومان داشته است. دیگر محصولات این خانواده یعنی اوریون قیمتی برابر با 210 و كرولا نیز 128 میلیون تومان داشته‌اند.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
بازارخودروقیمت
نظر بینندگان
!
!
!