شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۱۲ | ۱۳۹۳/۰۳/۲۸
شروط شورای رقابت، پاشنه آشیل خودروسازان
۱۰:۱۲ | ۱۳۹۳/۰۳/۲۸
اجاره خودرو

شروط شورای رقابت، پاشنه آشیل خودروسازان

پرشین خودرو: با این‌که شورای رقابت با مدیریت جدید و مورد حمایت دولت، هم تکلیف قیمت خودرو را روشن کرد و هم ضوابطی برای شیوه فروش و پیش‌فروش خودروسازان تعیین کرد، باز هم اعتراضات خودروسازان همیشه ناراضی ادامه دارد. با این حال به نظر می‌رسد جنس این اعتراضات نسبت به گذشته فرق کرده و از اولویت داشتن «قیمت» به شروط جانبی شورای رقابت کشیده شده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، نگاهی به شروط شورای رقابت نشان می دهد که این شورا به طور غیرمستقیم اما زیرکانه ای دست بر نقاط حساس خودروسازان، یعنی «حاشیه بازار» آنها گذاشته است.

به نظر می رسد این شورا شروط خود برای افزایش قیمت خودرو را با این فرض طراحی کرده که خودروسازان به عمد یا غیرعمد از حاشیه بازار خودرو سود می برند، یعنی و در بیانی ساده، ترفندهایی را به کار می برند که محصولاتشان را با یک یا چند دست واسطه در بازار آزاد و به قیمت روز بازار که بالاتر از قیمت های مصوب است، بفروشند.

از این رو شورای رقابت در شروط خود مقرر کرده است که مثلا خودروسازان باید تولید ماهانه هر خودرو تولیدی را به شورای رقابت اعلام کنند و هرگونه فروش یا پیش فروش خودرو با نظارت این شورا انجام شود یا در شرطی دیگر، طرح های فروش آنها با نظارت شورای رقابت آغاز شده و محتوای قراردادها نیز اصلاح شود.

بنابراین مشاهده می شود که شروط یاد شده، فراتر از یک شرط ساده، که تدبیری برای شفاف سازی عملکرد خودروسازان در بازار خودرو است، می باشد. بنابراین پیش بینی می شود که اگر این شروط اجرایی شود، تا حدی بازار روبه آرامش گذاشته و بخشی از سوداگری های سازمان یافته حذف خواهد شد.

این چنین است که می بینیم خودروسازان با وجود اعتراضات شفاهی و تندی که به شورای رقابت کرده اند، علاوه بر این که اعتراض خود را کتبی و قلمی نمی کنند، حرفی از شروط شورای رقابت به میان نمی آورند، اما شاید بدرستی بدانند که این بار چالش بر سر قیمت و درصد افزایش نیست، بلکه شفاف سازی عملکردی و مالی صنعت خودروست که نگرانی هایی را در میان دلالان ایجاد کرده است. هر چند این نکته را نباید از نظر دور داشت که شورای رقابت برای تحمیل خواسته های خود به خودروسازان، ابزار اجرایی و عملیاتی در اختیار ندارد.

*سید علی دوستی موسوی

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!