دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۱۲ | ۱۳۹۳/۰۳/۲۸
75درصد کشته‌های تهران عابر پیاده اند
۱۴:۱۲ | ۱۳۹۳/۰۳/۲۸
اجاره خودرو

75درصد کشته‌های تهران عابر پیاده اند

پرشین خودرو: معاون شهردار تهران در مراسم آغاز فرآیند اجرایی ورود موتورسیکلت‌های برقی به پایتخت گفت که 75 درصد کشته‌های تصادفات تهران عابر پیاده و موتورسوار هستند.

به گزارش «پرشین خودرو»، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در مراسم آغاز فرآیند اجرایی ورود موتورسیکلت‌های برقی به پایتخت گفت: هدف مدیریت شهری از توجه جدی به موضوع ورود موتورسیکلت‌های برقی به ناوگان حمل و نقل شهری این نیست که به جای فرد تصمیم بگیرد یا فردی را محدود کند، بلکه اعتقاد داریم با اتخاذ مجموعه‌ای از سیاست‌های ایجابی که می‌تواند برای مخاطبان جذابیت ایجاد کند، ورودمان به این موضوع را سمت و سو بخشیده و هدفمند نماییم.

سید جعفر تشکری هاشمی افزود: سال‌هاست مردم ما با نوعی مرگ تدریجی که بخشی از آن ناشی از کارکرد نادرست موتورسیکلت‌ها و خودروهاست، رو به رو هستند و روز به روز عمرشان کوتاه‌تر شده و سلامتی‌شان بیشتر به خطر می‌افتد و همه در مقابل مردمی که مبتلا به انواع بیماری‌های تنفسی، قلبی، عروقی و خونی شده و می‌شوند، مسئول هستیم.

وی با تأکید بر این که این همه مرگ و میر و بیماری پدیده‌ای طبیعی نیست، اعلام کرد: این پدیده انسان ساخت به دست مسئولان مربوطه، تولید کنندگان وسایل نقلیه موتوری و تأمین کنندگان سوخت شکل گرفته و در این میان، بی گناه‌ترین افراد مردمی هستند که هیچ نقشی در این فرآیند ندارند اما آسیب‌پذیرترین قشر محسوب می‌شوند.

معاون شهردار تهران با اشاره به این که دوره ماه عسل خودروسازانی که با روانه کردن وسایل نقلیه نامرغوب و بی کیفیت به شهرها مرگ هزاران انسان را رقم زده‌اند تمام شده، اظهار کرد: ما می‌خواهیم دوره جدیدی را آغاز و از همین امروز آینده بهتری را برای مردم خود ترسیم کنیم.

تشکری هاشمی با بیان این که مهم‌ترین آلاینده هوای تهران، ذرات معلق زیر دو و نیم میکرون است که به صورت طبیعی تولید نمی شود و سلامت مردم را به شدت به خطر می‌اندازد، تصریح کرد: این ذرات موجب می‌شوند رنگ آسمان از آبی به خرمایی تبدیل شده و بیمارستان‌ها به ویژه در ماه‌های سرد سال مملو از بیماران شود.

وی با تأکید بر این که در نیمه دوم سال به خاطر بروز پدیده اینورژن و احتراق ناقص موتورهای احتراق داخلی با انباشت آلودگی مواجه هستیم، اضافه کرد: برای این مسأله باید چاره‌اندیشی کنیم و امروز با ورود وسایل نقلیه‌ای که آلودگی هوا و صدا نداشته و انجام حرکات پر خطر با آنها امکانپذیر نباشد، فردا را بسازیم.

معاون شهردار تهران با اشاره به این که حدود 25 درصد کشته‌های تصادفات کشور راکبان موتورسیکلت‌ها هستند و حدود 75 درصد افرادی که در تصادفات تهران کشته می‌شوند، عابر پیاده و موتورسیکلت سوار هستند، اظهار کرد: باید هر چه زودتر برای این موضوع چاره‌اندیشی کنیم و حق نداریم مردم با وسیله‌ای که ما می‌سازیم کشته شوند و بعد بگوییم به ما ربطی ندارد.

تشکری هاشمی با بیان این که تا چند سال پیش سالانه حدود 1400 نفر در تصادفات تهران کشته می‌شدند که این رقم با تلاش‌های زیاد در حال حاضر به سالانه حدود 800 نفر کاهش پیدا کرده، تصریح کرد: بخشی از این تلفات به خاطر کیفیت پایین وسایل نقلیه است و مدیریت شهری با تدبیر شهردار تهران اراده قطعی دارد موتورسیکلت‌های برقی را در شهر رواج دهد.

وی با تأکید بر این که دوران شیردهی تولید وسایل نقلیه نا ایمن و غیر استاندارد به سر آمده و اقبال این موجود شیرده رو به پایان است، اضافه کرد: تجربه نشان داده کاری که در تهران انجام می‌شود، در بقیه شهرهای کشور نیز به اجرا در می‌آید و به عنوان نمونه در حال حاضر اجرا و توسعه بی آر تی نه تنها به خواست مردم تهران بلکه به مطالبه مردم در کلان شهرهای کشور تبدیل شده است.

معاون شهردار تهران با اشاره به این در مسیر اجرا و توسعه بی آر تی سختی‌های بسیاری را تحمل کردیم، اظهار کرد: همان طور که مشکلات راه‌اندازی بی آر تی را به جان خریدیم، سختی‌های ورود موتورسیکلت‌های برقی را نیز تحمل کرده، منابع مورد نظر را تدارک دیده و زیرساخت‌های مورد نیاز را فراهم می‌کنیم و آنقدر جذابیت ایجاد می‌نماییم تا خود مردم این وسیله را انتخاب کنند.

به گزارش فارس، تشکری هاشمی با بیان این که به هیچ سازنده‌ای اجبار نمی‌کنیم خط تولید موتورسیکلت بنزینی خود را تعطیل کند، تصریح کرد: اما هر چه در توان داریم برای این که موتورسیکلت‌های بنزینی در تهران مورد استفاده قرار نگیرند و فروخته نشوند، به کار می‌گیریم و ورود موتورسیکلت‌های برقی بخشی از برنامه 5 ساله شهرداری تهران است که شهردار تهران نیز بر آن تأکید دارند و مدیریت شهری تمام بضاعت خود را به منظور تحقق این هدف به کار خواهد گرفت.

وی با تأکید بر این که به این منظور امسال 40 میلیارد توان اعتبار قابل هزینه دریافت کرده‌ایم و قرار است بانک شهر این مبلغ را به مأخذ دو برابر تبدیل به تسهیلات با بهره صفر کند، اضافه کرد: امکان استفاده از برق رایگان برای موتورسیکلت‌های برقی را در مرکز شهر فراهم خواهیم کرد، چرا که اعتقاد داریم موتورسیکلت‌های برقی فقط مسأله آلودگی هوا و آلودگی صدا را حل نمی‌کنند، بلکه برخی پدیده‌های اجتماعی که به سبب تردد انبوه موتورسیکلت‌های بنزینی شاهد آن¬ها هستیم را نیز کنترل خواهند کرد.

معاون شهردار تهران با اشاره به این که امروزه در دنیا از موتورسیکلت‌های هیبریدی و موتورسیکلت‌هایی که استاندارهای یورو 4 و یورو 5 را پاس می‌کنند، استفاده می‌شود، اظهار کرد: این در حالی است که در تهران و سراسر کشور، میلیون‌ها دستگاه موتورسیکلت که حتی استاندارد یورو یک را هم نمی‌توانند پاس کنند، در حال تردد هستند.

تشکری هاشمی با بیان این که موتورسیکلت‌های بنزینی با توجه به سرعت زیاد، شتاب لحظه‌ای سریع و قدرت مانور بالا، برخی معضلات اجتماعی را به همراه داشته و می‌توانند بعضی بزه‌ها و بی ‌انضباطی‌ها را رقم بزنند، تصریح کرد: موتورسیکلت‌های برقی شتاب لحظه‌ای پایینی دارند، سرعت آنها حد متوسط و متعارف شهری است و مانورهای پر خطر با آن‌ها قابل انجام نیست.

وی در پایان با تأکید بر این که همه باید کمک کنیم تا شهرمان به سمت انضباط اجتماعی قابل قبولی حرکت کند، خاطرنشان کرد: در پروژه موتورسیکلت‌های برقی، اولویت اول ما هسته مرکزی شهر به ویژه محدوده بازار بزرگ تهران است که به سرعت در شعاع بزرگ‌تر نیز قابل تسری خواهد بود.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!