چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۰۲ | ۱۳۹۳/۰۳/۳۰
تردد 1میلیون موتورسیکلت در تهران
۱۳:۰۲ | ۱۳۹۳/۰۳/۳۰
اجاره خودرو

تردد 1میلیون موتورسیکلت در تهران

پرشین خودرو: برای کاهش آلودگی هوای تهران 6 برنامه اجرایی از جمله ورود موتورسیکلت‌های برقی، ورود خودروهای هیبریدی به ناوگان تاکسیرانی، تعویض کاتالیست تاکسی‌ها، نصب فیلتر دوده روی اتوبوس‌های دیزلی، رسیدگی به اتوبوس‌های فرسوده و توسعه اتوبوس‌های برقی، تدوین شده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، سید وحید حسینی مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، با بیان این مطلب و با اشاره به این که 44 درصد روزهای سال گذشته، هوای تهران ناسالم و فقط 3 روز هوا پاک بود، افزود: وضعیت هوای تهران از حالت بحران هم عبور کرده و لازم است منابع تولید آلودگی همچون موتورسیکلت‌های بنزینی مورد توجه ویژه قرار بگیرند.

وی با بیان این که موتورسیکلت‌های کاربراتوری در هر کیلومتر پیمایش بیش از 18 گرم آلودگی تولید می‌کنند، اظهار کرد: این در حالیست که خودروهای با استاندارد یورو 2 در هر کیلومتر پیمایش کمتر از 3 گرم تولید آلودگی می‌کنند و به عبارت دیگر آلایندگی یک دستگاه موتورسیکلت به طور متوسط 6 برابر یک دستگاه خودرو با استاندارد یورو 2 است.

حسینی با تأکید این که مقادیر زیادی از این 18 گرم آلودگی که در برخی موتورسیکلت‌های فرسوده حتی به 27 گرم نیز می‌رسد، به دلیل بد سوزی مونوکسید کربن تولید می‌شود، تصریح کرد: بخشی از این آلودگی نیز ذرات معلق به عنوان ماده‌ای سمی است و اتفاقاً اندازه ذراتی که موتورسیکلت‌ها تولید می‌کنند، خیلی ریزتر و مخرب‌تر از ذراتی است که خودروها تولید می‌کنند و به دلیل همین ریز بودن، می‌توانند تا عمق ریه نفوذ کنند و سلامت شهروندان را با خطر جدی رو به رو کنند.

یک میلیون موتورسیکلت در مرکز تهران تردد می‌کند

حسینی با اشاره به این که هر چند آمار درستی از تعداد موتورسیکلت‌های فعال تهران در دست نداریم ولی پیش‌بینی می‌کنیم بالغ بر میلیون دستگاه موتورسیکلت بنزینی در محدوده مرکزی شهر تردد می‌کنند، اظهار کرد: عموماً تنظیم هوا در موتورسیکلت‌های کاربراتوری دقیق نیست و تنظیم آن‌ها پس از مدتی به هم می‌خورد و دچار بد سوزی می‌شوند.

وی با بیان این که علاوه بر آلودگی هوا، صدای ناهنجاری نیز از اگزوز موتورسیکلت‌های بنزینی خارج می‌شود، اظهار کرد: موتورسیکلت تقریباً دو برابر خودرو آلودگی صوتی ایجاد می‌کند و از این رو ورود موتورسیکلت‌های برقی در راستای سیاست‌های مدیریت شهری تهران در خصوص استفاده از فن‌آوری‌های پاک، می‌تواند در کاهش آلودگی صوتی تهران نیز مؤثر باشد.

حسینی با تأکید بر این که موتورسیکلت‌های بنزینی 10 تا 15 درصد در ذرات معلق هوا و بالغ بر 30 درصد در آلاینده‌های گازی هوای تهران نقش دارند، تصریح کرد: دلیل این موضوع عموماً کیفیت بسیار پایین موتورسیکلت‌های تولیدی، کارکرد بسیار بد موتور آن‌ها و تنظیم نبودن این وسیله نقلیه دو چرخ است.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در پایان با تأکید بر این که تعرفه واردات وسایل نقلیه پاک اعم از برقی و هیبریدی از 30 تا 40 درصد به 4 درصد کاهش پیدا کرده، خاطرنشان کرد: این نوید خوبی است از اهتمام جدی و برنامه‌های اجرایی دولت در این زمینه و امیدواریم با حمایت دولت بتوانیم نسبت به ترویج خودروهای هیبریدی و موتورسیکلت‌های برقی اقدام کنیم. ‌

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!