شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۵۱ | ۱۳۹۳/۰۴/۰۱
آمادگی استاندارد برای بررسی اتوبوس ها در پایانه های مسافری
۱۲:۵۱ | ۱۳۹۳/۰۴/۰۱
اجاره خودرو
رئیس سازمان ملی استاندارد مطرح کرد:

آمادگی استاندارد برای بررسی اتوبوس ها در پایانه های مسافری

پرشین خودرو: سازمان ملی استاندارد ایران آمادگی دارد تا شرکت‌های بازرسی باتجربه را تایید صلاحیت کرده تا اتوبوس‌ها را در پایانه های مسافری کشور چک کنند و چنانچه نقایصی وجود دارد، پایانه ها اجازه ورود اتوبوس‌ها به جاده ها را ندهند.

به گزارش خبرنگار «پرشین خودرو»، نیره پیروبخت رئیس سازمان ملی استاندارد ایران، در خصوص مطلب فوق اظهار داشت: این پیشنهاد و طرح به وزارت راه و شهرسازی ارائه شده است و تاکنون در خصوص آن جواب قطعی نگرفته ایم.

به گفته وی، بیشتر حوادث و تصادفاتی که برای خودروها بوجود می آید به دلیل تغییرات در طراحی خودرو(کامیون، اتوبوس و سواری) است که خودرو را از استاندارد خارج می کند.

رئیس سازمان ملی استاندارد اظهار امیدواری کرد که با بررسی بیشتر نحوه تردد و تغییرات درونی خودروهای کشور کمتر شاهد سوانح و تصادفات جاده ای در کشور باشیم.

اصلاح و بازنگری استانداردها و فرآیندهای خودرو

پیروزبخت در ادامه از تدوین ضوابط جدید استاندارد خودرو خبر داد و گفت: در گذشته انتقاداتی از سوی رئیس قبلی سازمان ملی استاندارد صورت گرفته بود مبنی بر اینکه خودروسازان با رایزنی با دولت برخی استانداردهای اجباری و درخواست‌های سازمان ملی استاندارد را دور می زنند که این اعتراض کاملا به جا بود، چرا که مواردی همچون ایربگ که از استانداردهای اساسی و مورد نیاز برای ایمنی مردم است نباید مصوبه دولت داشته باشد و خودروسازان باید به صورت داوطلبانه این کار را انجام دهند.

رئیس سازمان ملی استاندارد ادامه داد: رویکرد نوین سازمان ملی استاندارد این است که کیفیت کالاها در واحدهای تولیدی به گونه ای رعایت شود که از برخوردهای انفعالی تولیدکنندگان و مصرف کنندگان خودداری شود، ضمن اینکه از ظرفیت‌های قانون حمایت از مصرف کننده نیز استفاده کافی صورت گیرد.

به گفته وی، بازنگری در استانداردهای خودرو در حال انجام است و در حال حاضر تعامل مناسبی با وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته است و در شورای سیاست‌گذاری خودرو مشکلات دو بار در ماه بررسی می شود و در عین حال رویکرد وزارت صنعت نیز ارتقای کیفیت خودرو است.

پیروبخت با بیان اینکه در مورد خودرو دو کار در حال انجام است که شامل اصلاح و بازنگری استانداردهای مرتبط با خودرو و اصلاح و بازنگری فرآیندهای تایید نوع خودرو است، اضافه کرد: استانداردهای مرتبط با خودرو در 4 حوزه در حال تجدیدنظر است به نحوی که زمانی که بحث اتوبوس‌ها و مشکلات مرتبط با آنها پیش ‌آمد سازمان ملی استاندارد تصمیم گرفت تا در استانداردهای اتوبوس از منظر "استحکام سقف و ستون" تجدید نظر کند که این استاندارد جدید از ابتدای خردادماه اجباری است و امیدواریم خودروسازان با درخواست های خود آن را عقب نیندازند.

وی افزود: بازنگری بعدی در "تعداد و محل چکش‌های اضطراری" در اتوبوس ها است، ضمن اینکه استاندارد محل "استقرار باتری" و نیز "استقرار باک سوخت اتوبوس ها" نیز بازنگری شده است.

سازمان استاندارد به دنبال اعلام شاخص کیفیت خودروها

رئیس سازمان ملی استاندارد در خصوص نقش این سازمان در سنجش کیفیت فرمول جدید قیمت‌گذاری خودرو در شورای رقابت متذکر شد: در مقررات قبلی شورای رقابت بنا بر این بود که کیفیت خودرو با استعلام از سازمان ملی استاندارد و محیط زیست در فرمول قیمت‌گذاری لحاظ شود اما در تصمیم اخیر شورای رقابت و تعیین فرمول جدید قیمت‌گذاری خودرو استعلام از شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران صورت گرفته است.

وی ادامه داد: شرکت ISQI یکی از شرکت‌های مورد تایید سازمان ملی استاندارد ایران برای کنترل کیفیت خودرو است و بنابراین در حال پیگیری هستیم تا استعلام برای قیمت‌گذاری خودرو و لحاظ کردن شاخص کیفیت در قیمت‌گذاری از سوی سازمان ملی استاندارد صورت گیرد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!