شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۵:۰۳ | ۱۳۹۳/۰۴/۰۱
تابع نظر شورای رقابت هستیم
۱۵:۰۳ | ۱۳۹۳/۰۴/۰۱
گرندکس
مدیر عامل ایران خودرو:

تابع نظر شورای رقابت هستیم

پرشین خودرو: در شرایطی که بازار خودرو کشور در رکود به‌سر می‌برد و مردم در انتظار اعلام قیمت جدید خودروهای داخلی هستند، گویا اختلاف‌نظر شورای رقابت و خودروسازان در حال رفع شدن است و به احتمال زیاد، قیمت‌های نهایی، این هفته اعلام و ابلاغ خواهند شد.

به گزارش «پرشین خودرو»، آن‌طور که مدیرعامل ایران‌خودرو به دنیای اقتصاد می‌گوید، توافقاتی با شورای رقابت بر سر قیمت جدید خودروها انجام شده و این شرکت نیز قصد ندارد نرخ محصولات خود را خیلی افزایش دهد.

به گفته هاشم یکه‌زارع، شورای رقابت هر وقت قیمت جدید خودروها را ابلاغ کند، ایران‌خودرو آن را به اجرا درخواهد آورد.

***

از قیمت جدید محصولات‌تان چه خبر؟ ظاهرا با شورای رقابت به توافقاتی در این مورد رسیده‌اید، نه؟

من که شخصا جلسه‌ای با مسوولان شورای رقابت نداشته‌ام، اما همکارانم مذاکراتی کرده‌اند و به‌نظر می‌رسد مسائل فی‌ما‌بین حل شده است.

یعنی قیمت محصولات ایران‌خودرو نهایی شده است؟

اختلاف‌نظر اصلی ما و شورای رقابت، بر قیمت پژو 206 بود که شنیده‌ام آن را اصلاح کرده‌اند.

بله، اما شورای رقابت گفته که این قیمت بدون در نظر گرفتن هزینه‌هایی مانند کیسه هوا و شماره‌گذاری و مالیات بر ارزش افزوده و ... است.

خب اگر این طور باشد، پس درست است، چون ایران‌خودرو هم قصد ندارد محصولات خود را خیلی گران کند.

افزایش قیمت مدنظر شما چقدر است؟

ما که نظری نداریم؛ هر قیمتی را شورای رقابت ابلاغ کند، اعمال خواهیم کرد.

مثلا چقدر؟ آیا خودروهایی مانند پژو 405 و پارس و دنا و ... هم به همین میزان گران خواهند شد؟

خودروهایی که نام بردید، قیمت‌شان همان‌هایی است که شورای رقابت حدود دو هفته پیش اعلام کرد.

پس شما همان لیست قیمتی را که شورای رقابت چندی پیش اعلام کرد، اعمال می‌کنید؟

بله، قیمت‌های مدنظر ما همان‌ها هستند. اصلا ما قیمت‌هایی را که شورای رقابت در مرحله اول اعلام کرد (به جز پژو 206)، قبول داریم و حتی از پنجاه یا صد هزار تومانی هم که می‌توانستیم روی قیمت آنها بکشیم، صرف‌نظر کردیم. البته هنوز چیزی در این مورد به ما ابلاغ نشده، اما هر وقت شورای رقابت کتبا قیمت‌های جدید را ابلاغ کند، آنها را اعمال خواهیم کرد.

در واقع ایران‌خودرو در بحث قیمت‌گذاری محصولات خود تابع نظر شورای رقابت است و هر چه را این شورا ابلاغ كند، در لیست فروش خود اعمال خواهد كرد.

یعنی این همه آمدن و رفتن و چانه‌زنی با شورای رقابت، به‌خاطر چند صد هزار تومان افزایش قیمت بود؟

شما بگویید ما چه کار کنیم؟ اگر قیمت خودرو را خیلی بالا ببریم، با اعتراض شما رسانه‌ای‌ها روبه‌رو می‌شویم و حالا هم که افزایش قیمت محدودی را در نظر گرفته‌ایم، باز هم شما معترضید!

من معترض نیستم؛ منتها باورش سخت است که این همه کش و قوس و بالا و پایین پریدن خودروسازان، فقط برای چند صد هزار تومان افزایش قیمت باشد و شاید این وسط توافقات دیگری نیز میان شما و شورای رقابت شکل گرفته که مردم بی‌خبرند.

من بارها تاکید کرده‌ام که ایران‌خودرو میلی به افزایش قیمت محصولات خود ندارد و نظر مشتریان برایش مهم است. اصلا ما در بحث قیمت‌گذاری، با شورای رقابت همکاری نداریم و آنچه را انجام می‌دهیم که مشتریان می‌خواهند.

مشتریان می‌خواهند که قیمت خودرو پایین بیاید، اما همچنان بالا می‌رود...

خب این «بالا رفتن» به دلیل رشد هزینه‌های تولید خودرو است؛ به‌نحوی‌که چون داده‌های تولید (قیمت مواد اولیه و سایر هزینه‌های مربوط به تولید خودرو) رشد کرده، طبعا قیمت نهایی خودرو نیز بالا رفته است. مگر مثلا «ماست» که ارزبری هم ندارد، ارزان شده؟ هر وقت ماست ارزان شد، خودرو هم ارزان می‌شود.

قضاوت با مردم؛ حالا این قیمت‌های جدید کی ابلاغ خواهند شد؟

به نظرم شورای رقابت طی دو سه روز آینده، قیمت جدید خودروها را ابلاغ می‌کند.

ظاهرا بر سر مساله «هزینه آپشن و استاندارد خودرو» نیز به توافقاتی با شورای رقابت رسیده‌اید؛ همین طور است؟

چه توافقی؟

اینکه قرار شده هزینه آپشن‌ها و استانداردهایی مانند یورو4 و کیسه هوا و ..، روی قیمت جدید خودروها کشیده شود.

اینکه می‌گویید، موضوعی طبیعی است، چون استانداردها ایمنی خودرو را بالا می‌برند و در نهایت نفع‌شان به مشتریان می‌رسد، پس هزینه‌شان نیز باید از سوی آنها پرداخت شود.

در لیست قیمتی که شورای رقابت منتشر کرد، نامی از دو محصول ایران‌خودرو؛ یعنی سوزوکی گرندویتارا و دنا به چشم نمی‌آید. می‌خواهم بدانم تکلیف قیمت این دو چه می‌شود؟ آیا در مورد دنا و ویتارا نیز شورای رقابت تصمیم می‌گیرد؟

در مورد ویتارا که صحبت‌هایی در حال انجام است و در مورد دنا هم طبعا هرچه قانون بگوید، قبول خواهیم کرد.

ظاهرا این دو خودرو تولید مناسبی ندارند و حتی طبق آمار، مونتاژ ویتارا متوقف نیز شده است.

تولید ویتارا که ان‌شاءالله از مردادماه امسال از سر گرفته خواهد شد و دنا هم که در حال حاضر تولید آزمایشی اش آغاز شده است.

طبق آمار، دنا روند بسیار کندی در تولید دارد؛ آیا نگران تعهداتی که برای این خودرو ایجاد کرده‌اید، نیستید؟

تولید کم دنا به‌خاطر آزمایشی بودن است. در واقع این دناهایی را که تاکنون تولید شده‌اند به مشتریان نخواهیم داد، چون مخصوص تست هستند و اصلا هنوز تولید دناهایی که باید به مشتریان بدهیم، آغاز نشده است. با این حال، همان‌طور که قبلا گفته ایم، تحویل دنا از تیر یا مرداد امسال آغاز خواهد شد.

اجاره ماشین عروس
اجاره خودرو
نظر بینندگان
!
!
!