یكشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۰۸ | ۱۳۹۳/۰۴/۰۴
راهكاری برای پایان سناریو بنزین آلاینده
۱۱:۰۸ | ۱۳۹۳/۰۴/۰۴
اجاره خودرو

راهكاری برای پایان سناریو بنزین آلاینده

پرشین خودرو: رئیس اتحادیه جایگاه داران روی آوردن به احداث جایگاه های عرضه سوخت LPG یا گاز مایع را راهكاری برای حل وفصل دعواهای مربوط به بنزین آلاینده عنوان كرد.

به گزارش «پرشین خودرو»، بیژن حاج محمدرضا رئیس اتحادیه جایگاه داران سوخت در خصوص برنامه ریزی برای افزایش تعداد جایگاه های وخت CNG اظهار داشت: در حال حاضر 800 جایگاه دو منظوره و حدود 1300 جایگاه تك منظوره CNG در كشور وجود دارد كه تا پایان سال 400 تا 500 جایگاه به این میزان اضافه خواهد شد.

وی با بیان اینكه طبق انگاره جهانی باید برای هر 1000 خودرو یك جایگاه سوخت وجود داشته باشد، تصریح كرد: در حال حاضر 3 میلیون خودروی گاز سوز در كشور تردد می كنند و تا پایان سال كه به رقم3هزار جایگاه CNG می رسیم مناسب خواهد بود.

حاج محمدرضا استفاده از سوخت CNG را در خودروها خالی از اشكال ندانست و افزود: اتومبیل های سواری كه از CNG استفاده می كنند باید هر 6 ماه یكبار اقدام به سرویس و یا تعویض تجهیزات موتور كنند زیرا دوده می بندد كه با سمباده نیز پاك نمی شود زیرا CNG نیز از جمله سوخت های فسلی است و پاك نیست و تنها مزیت آن قیمت پایین نسبت به بنزین است.

وی در ادامه به جایگاه های سوخت LPG اشاره و در این خصوص توضیح داد: LPG گاز تصفیه شده و تقریبا شبیه بنزین سوپر است و با گاز استخراجی متفاوت است و فقط در خودروهای وارداتی كه گازسوز هستند كاربرد دارد كه مصرف آن می تواند جایگزین مناسبی برای اتمام مباحث مربوط به آلایندگی بنزین و حتی CNG باشد.

رئیس اتحادیه جایگاه داران سوخت به ایلنا گفت: در دولت گذشته برنامه ای برای احداث جایگاه LPG ارائه شد و به این منظور حدود 20 جایگاه عرضه این سوخت نیز در تهران و برخی شهرهای بزرگ مثل شیراز احداث شد اما با گران شدن بنزین و سوخت این جایگاه ها تبدیل به جایگاه عرضه CNG شدند و دارندگان خودروهای سواری نیز به خاطر ارزان تر بودن CNG به سمت مصرف آن سوق پیدا كردند تا جایی كه در حال حاضر تقریبا تمامی این 20 جایگاه نیز تعطیل و تعداد آنها به صفر رسیده است.

وی تاكید كرد: در صورتی كه وزارت نفت دیگر بار به این قضیه ورود پیدا كند و نسبت به ارائه تسهیلات به بخش خصوصی برای احداث جایگاه های سوخت LPG اقدام كند می تواند مثمر ثمر باشد.

حاج محمدرضا یادآور شد: ارائه تسهیلات برای احداث جایگاه باید به نحوی باشد كه ظرف 5 تا 7 سال بازگشت سرمایه تحقق یابد تا مقرون به صرفه باشد در حالی كه در ایران این بازگشت سرمایه سالها حتی تا 50 سال به طول می انجامد كه موجبات تعطیلی جایگاه ها را فراهم آورده است.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
بنزین آلایندهLPG
نظر بینندگان
!
!
!