جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۱۶ | ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
مقایسه درصد افزایش نهاده‌های اقتصادی با خودرو
۱۰:۱۶ | ۱۳۹۳/۰۴/۲۶
اجاره خودرو
در گفت‌و‌گو با مدیرعامل سایپا مطرح شد؛

مقایسه درصد افزایش نهاده‌های اقتصادی با خودرو

پرشین خودرو: افزایش قیمت خودرو بار دیگر خودروسازان را متهم به زیاده خواهی و پایمال کردن حقوق مشتریان کرد این در حالی است که مدیرعامل شرکت سایپا این امر را نه تنها زیاده‌خواهی خودروسازان؛ بلکه حقوق از دست رفته خودروسازان می‌خواند.

به گزارش «پرشین خودرو»، در بیان چرایی رشد قیمت خودرو مدنی به افزایش قیمت محصولات مصرفی اشاره می‌کند که هر ساله قیمتی متفاوت به خود می‌گیرند. وی تاکید دارد که تمامی نهاده‌های اقتصادی بین سال‌های 80 تا 93 حداقل 10 تا 11 برابر شده است؛ یعنی 1000 درصد گران‌تر شده‌اند؛ در‌صورتی‌كه خودرو در این فاصله زمانی فقط 2/2 برابر شده است. گفت‌و‌گو با سعید مدنی مدیرعامل گروه صنعتی سایپا را می‌خوانید.

در بحث افزایش قیمت خودرو مخالفت‌هایی از سوی دولت و مجلس صورت گرفت این در حالی است که مشتریان خودرو نیز تاکید دارند قیمت‌ها با توجه به کیفیت فعلی نباید بیش از این افزایش می‌یافت حال سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا خودروسازان اصرار به افزایش قیمت دارند؟

اجازه دهید سوالتان را با سوالی پاسخ دهم. امسال تاكنون چه میزان قیمت خودرو بالا رفته؟ بیشتر از 5/5 درصد؟ بگذریم كه عده‌ای این مبلغ را بیش از 20 درصد هم اعلام كرده‌اند، ولی ما كه 5/5 درصد افزایش داشته‌ایم. سوالی دیگر، هزینه‌های امسال چه میزان بالا رفته است؟ مگر خودروسازان از این هزینه‌ها مستثنی هستند و این هزینه‌ها را پرداخت نمی‌كنند؟ پول كارگر، هزینه حمل، هزینه مواد اولیه، هزینه تكنولوژی، هزینه نرم افزار كجا ثابت بوده كه قیمت خودرو ثابت بماند. می‌گویند پراید 7 میلیونی، چرا 20 میلیون شده ؟ همه یادشان رفته كه قبل از افزایش قیمت دلار پراید 5/9 میلیون قیمت داشت؟ ولی به فرض هم كه 7 میلیون تومان بوده آیا به قیمت یك یخچال كه قبل از افزایش نرخ ارز 3 میلیون بوده و الان 10 میلیون شده هم ایرادی وارد است یا اینكه خودرو استثناست. كولر آبی كه حداقل می‌دانیم همه اجزای آن ایرانی است چرا به یكباره قیمتش چهار برابر افزایش پیدا كرده است، می‌توانیم بگوییم نباید افزایش می‌یافته یا اینكه تولید كننده آن دو برابر پول اضافی می‌گیرد؟ اینطور نیست قیمت ورق بدنه، قطعات موتور و... یك كولر افزایش یافته؛ بنابراین قیمت كولر هم افزایش پیدا كرده است و آیا قیمت پراید به غیر از این فرمول از روند دیگری تبعیت می‌كند؟

تمامی نهاده‌های اقتصادی بین سال‌های 80 تا 93 حداقل 10 تا 11 برابر شده است؛ یعنی 1000 درصد گران‌تر شده‌اند در‌صورتی‌كه خودرو در این فاصله زمانی فقط 2/2 برابر شده است. قطعات خارجی كه با افزایش قیمت دلار 3 برابر شده و قیمت قطعات مواد اولیه داخلی هم گاه از 3 تا 5 برابر افزایش داشته است. در نگاه اول ورق خودرو كه شامل اتاق خودرو است را بیان می‌كنم: در تامین ورق داخلی با سه برابر قیمت نسبت به قبل، از فولاد مباركه می‌خریم و قیمت خارجی آن هم كه ورق‌های خاص است و از كره می‌آید 5/3 برابر شده البته 5/0 درصد هم اضافه‌تر از قیمت دلار و آن هم به دلیل سخت شدن انتقال ارز و افزایش ال‌سی از 10 درصد به 130 درصد بوده است.

با توجه به مواردی که بازگو کردید چرا عده‌ای همچنان توصیه به واردات خودرو می‌کنند؟

به هر حال واردات خودرو برای عده‌ای سودهای كلانی دارد و برای دولت هم واردات خودرو بر اساس تعرفه‌ای كه می‌گیرد باید منافعی داشته باشد. البته دولت دوست دارد صنعت خودرو به عنوان مادر صنایع و موتور محركه صنعت باشد. پس اگر تعرفه‌ای وجود دارد برای حفاظت بازار در نظر گرفته شده نه خودروساز.

به‌طور كلی دولت‌ها باید از محل‌های قابل امكان در آمدی داشته باشند كه یكی از این موضوعات خودرو است چون خودرو در سر مرز و هنگام ورود به كشور قابلیت كنترل دارد و شماره گذاری آن قابلیت قاچاق آن را صفر كرده است پس عوارض‌گمركی این یك مورد بیشتر به چشم می‌آید.

البته در موارد دیگر هم دولت تعرفه و عوارض گمركی از لوازم و اجناس می‌گیرد شاید بیشتر از خودرو هم باشد ولی در خودرو چون راه فرار ندارند به گردن خودروساز می‌اندازند.

طبق گفته‌های شما چون قیمت محصولات مصرفی افزایش یافته؛ بنابراین خودرو هم باید از لحاظ قیمتی رشد کند؟

بله قیمت خودرو مانند پنیر، ماست، شیر، كولر آبی، دارو، دخانیات و ... بالا رفته است البته پس از ده سال ثابت ماندن و بعد از آن هم خیلی كمتر. البته ما ناراضی هستیم چون این افزایش به ما هم ضرر زده است، امروز قیمت مس، فولاد، آلومینیوم و سایر مواد اولیه و سود بانكی را كاهش دهند، انتقال ارز را تسهیل كنند، موانع تولید را بردارند، فردا ما قیمت خودرو را كاهش خواهیم داد.

با توجه به اعتراضاتی که به قیمت خودرو می‌شود و در این زمینه امکان دارد که دولت و مجلس دست به اقداماتی برای تعدیل قیمت‌ها بزنند به اعتقاد شما سایپا در این بین چه مسیری را برای خود برگزیده؟

سایپا یك شركت تولیدی خودرو است، همه اركان آن در زمان مسوولیت بنده بر تولید خودرو سوار شده، امسال راه نرفته سال‌های پیش را پیگیری كرده‌ایم و آن توسعه سبد محصول است. مقدمات این امر در سال پیش فراهم شده و سال 93 برای مهندسی سایپا یك جهش بزرگ است، ولی سال 94 یك توسعه بازار گسترده‌ای برای سایپا انجام خواهد پذیرفت. راه‌اندازی چند خط جدید در یك‌سال و برنامه‌ریزی برای خط دیگر در سال آینده كار كوچكی در یك خودروسازی نیست این كار را امسال با اولویت دادن به توسعه محصول انجام داده‌ایم. همه قطعه سازان سایپا، خطوط تولید، طراحی و ... در حال حاضر با تمام توان برای تولید محصولات جدید به كار گرفته شده‌اند.

فکر می‌کنید بزرگ‌ترین ضعف سایپا طی سال‌های گذشته چه بوده است؟

بزرگ‌ترین ضعف سایپا پرداختن سالیان متمادی به تولید انواع فرم X100 بوده و امسال این نقیصه با ایجاد پلت فرم‌های جدید از بین خواهد رفت. این كارها در زمانی انجام شده كه هنوز برای وارد كردن تكنولوژی جدید دچار مشكل هستیم، ارز خارجی را نمی‌توانیم جابه‌جا كنیم و تامین قطعات حساس و با كیفیت از شركت‌های معتبر دنیا بسیار مشكل و گاهی غیر ممكن است، ولی به‌رغم تمام مشكلات خواستیم و به همت كارگران و كارشناسانمان توانستیم.

از چه حمایت‌هایی برای اینكار برخوردار بوده‌اید؟

قاعدتا حمایت‌ها برای توسعه محصول باید در ابتدا مالی باشد. امسال و سال گذشته بانك‌ها هیچ كمكی به ما در زمینه مالی نداشتند. قوانین ساده‌سازی نشده، فرآیندهای مجوزها هنوز بر سیستم قبل از تحریم است با این حال وزیر صنعت همکاری قاطعانه‌ای با خودروسازان دارد و تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات صنعت خودرو انجام می‌دهد.

منبع: دنیای اقتصاد

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!