جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۲۳ | ۱۳۹۳/۰۴/۳۱
طراحی سواری برای رقابت در آسیا
۱۴:۲۳ | ۱۳۹۳/۰۴/۳۱
اجاره خودرو

طراحی سواری برای رقابت در آسیا

پرشین خودرو: طرح کلان طراحی خودرو کلاس B که از پیشتازترین طرح های کلان ملی مصوب شورای عتف به شمار می آید با رسیدن به مرحله تولید، یک خودرو کاملا بومی مطابق استانداردهای بین المللی با قیمت ارزان، آلودگی اندک زیست محیطی، کم مصرف و قابل رقابت با خودروهای خارجی روانه بازار خواهد کرد.

به گزارش «پرشین خودرو»، موضوع طرح های کلان ملی برای اولین بار در سال 90 در شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) مطرح شد و طرح کلان طراحی خودرو کلاس B نیز به عنوان یکی از این طرح های کلان برای اجرا به چهار دانشگاه بزرگ کشور سپرده شد که دانشگاه علم و صنعت ایران، نقش محوری و سه دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، صنعتی امیرکبیر و تهران نیز نقش دانشگاه های همکار را عهده دار شدند.

طرح کلان طراحی خودرو کلاس B اکنون با پیشرفت 10 درصدی به عنوان یکی از پیشتازترین طرح های کلان ملی مصوب شورای عتف به شمار می آید و درصورت نهایی شدن آن، یک خودرو کاملا بومی و مطابق استانداردهای بین المللی با قیمت ارزان، آلودگی اندک زیست محیطی و کم مصرف روانه بازار ایران خواهد شد.

مدیر طرح کلان ملی ˈطراحی کفی ملی برای خودرو سواری کلاس B ˈبه تشریح وضعیت گذشته و فعلی این طرح کلان پرداخت و گفت: در شروع کار و از سال 1390، شرکت مهندسی و توسعه تجهیزات ترابری پایوران پارسیان به عنوان سفارش دهنده طرح وارد عمل شد و یک تفاهم نامه چهارجانبه میان این شرکت، دانشگاه علم و صنعت، وزارت علوم و سازمان گسترش و نوسازی صنایع برای اجرای این طرح به امضا رسید.

محمدحسن شجاعی فرد افزود: ابتدا این طرح کلان برای طراحی کفی خودرو سواری کلاس B به تصویب رسید و 50 میلیارد تومان بودجه هم برای اجرای آن تعیین شد که در سال 91 اولین قسط از اعتبارات مصوب به چهار دانشگاه مجری و همکار اختصاص یافت اما بعضی از این دانشگاه ها بعد از مدت طولانی مبالغ دریافتی را دراختیار این طرح کلان قرار دادند.

وی خاطرنشان کرد: پس از برگزاری جلسات مستمر با مسوولان، در سال 92 موفق شدیم مبلغ سه میلیارد تومان برای اجرای طرح کلان طراحی کفی خودرو سواری برای چهار دانشگاه مربوطه در اختیار مجریان قرار دهیم و کار را به جلو ببریم.

رییس دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت ایران ادامه داد: طراحی پلت فرم یا کفی خودرو مربوط به قسمت زیرین و آن بخش هایی از خودرو است که دیده نمی شود وچندین اتاق خودرو می تواند روی کفی یا پلتفرم قرار گیرد. شورای عتف با توجه به اهمیت و اولویت طرح در سال 91 تصمیم گرفت که عنوان و موضوع طرح را تغییر دهد و از ما خواست که به جای پلت فرم، یک خودرو کامل را طراحی کنیم و مبلغ مصوب اجرای طرح را به از 50 میلیارد به 100 میلیارد تومان افزایش داد.

وی یادآور شد: با تقسیم کار صورت گرفته قرار شد دانشگاه صنعتی امیرکبیر روی موتور خودرو، دانشگاه خواجه نصیر روی گیربکس و دیفرانسیل، دانشگاه تهران روی آزمایش های خودرو کار کنند و طراحی تمام بخش های کفی و اتاق، تریم (نمای) داخلی و خارجی و شکل ظاهری خودرو نیز در دانشگاه علم و صنعت انجام شود.

استاد دانشگاه علم و صنعت ایران اضافه کرد: تاکنون یک گزارش در شورای عالی عتف و چندین گزارش در کمیسیون تخصصی حمل و نقل این شورا و بیش از 50 جلسه با دانشگاه های عضو طراحی پلتفرم و تیم های کاری خود داشتیم و الان طبق گزارش ناظر و تایید کمیته راهبری و کمیسیون حمل و نقل شورای عالی عتف، پیشرفت طرح کلان ملی طراحی خودرو سواری کلاس B الان به 10 درصد رسیده است که پیشرفت خوبی در میان طرح های کلان ملی مصوب شورای عتف محسوب می شود.

به گفته وی الان حدود 50 دانشجوی تحصیلات تکمیلی که نیمی از آنها در مقطع دکتری تحصیل می کنند و 15 نفر از استادان در رشته های مختلف میان رشته ای در این پروژه همکاری دارند که اغلب آنها از دانشجویان و استادان دانشگاه علم و صنعت هستند و در دانشگاه های دیگر همکار نیز وضع به همین منوال است البته در دانشگاه علم وصنعت به دلیل مسوولیت بیشتر درگیری استادان و دانشجویان با پروژه بیشتر است.

شجاعی فرد با بیان اینکه طراحی کامل خودرو یک توسعه فناورانه جدید است که تجربه آن در خاورمیانه تاکنون وجود نداشته است، گفت: طی 50 سالی که از شروع به فعالیت صنعت خودرو در کشور می گذرد طراحی پلتفرم خودرو بی سابقه بوده است و در این پروژه برای اولین بار شاهد آن هستیم، از همین رو از مشاوران داخلی که در بخش های مختلف صنعت خودرو مشغول هستند کمک گرفتیم تا اشتباهات گذشته تکرار نشود و در این راه از مشاوران خارجی نیز بهره گرفته ایم.

انصراف سفارش دهنده بخش خصوصی از ادامه کار در میانه راه

مدیر طرح کلان ملی ˈطراحی کفی ملی برای خودرو سواری کلاس B ˈ به انصراف بخش خصوصی سفارش دهنده این طرح در میانه راه اشاره کرد و به ایرنا گفت: بخش خصوصی که سفارش دهنده این طرح بود پس از تغییر دولت اعلام کرد که برای ادامه این طرح آمادگی لازم را ندارد.

وی ادامه داد: پس از این اتفاق، مذاکراتی با شرکت سایپا داشتیم که خوشبختانه به نتیجه رسید و حدود دو ماه قبل منجر به امضای تفاهم نامه بین شرکت سایپا و دانشگاه علم وصنعت ایران شد که براساس آن، شرکت سایپا پرداخت 50 درصد از هزینه های طرح را متقبل شده است.

شجاعی فرد بیان داشت: ما نیز متعهد شدیم پلت فرم خودرو را پس از ساخت در اختیار شرکت سایپا قرار دهیم و با طراحی های متنوع، این شرکت بتواند 10 تا 20 مدل خودرو را بر اساس نمونه اولیه تولید کند.

وی درخصوص مراحل چهارگانه اجرای این طرح کلان ملی نیز گفت: مرحله نخست طرح، شکست پروژه و تقسیم آن به زیر پروژه های مختلف بود و بعد تعیین اهداف برای زیرمجموعه ها نیز مرحله دوم طرح را تشکیل می دهد، مرحله سوم پروژه به طراحی مفهومی اختصاص دارد و آخرین مرحله نیز طراحی دقیق و انتخاب مجموعه های تشکیل دهنده پلت فرم وخودرو را در بر می گیرد که ما الان مراحل آخر طراحی مفهومی را می گذرانیم.

رییس دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت تاکید کرد: کار ما طراحی پلت فرم خودرو است و ساخت قطعات برعهده ما نیست اما تکنولوژی ساخت آنها باید مورد تایید ما باشد بنابراین برای تامین قطعات از سازندگان داخلی کمک می گیریم و اگر این قطعات موجود نباشد با ارائه خواسته های خود، آن را به قطعه سازان داخلی سفارش می دهیم تا وابستگی به خارج نداشته باشیم.

وی ادامه داد: طراحی اولیه استایل و یا ظاهر خودرو انجام شده است بنابراین بعد از تهیه قطعات لازم، با جایابی انجام شده اولیه از قبیل صندلی ها، چراغ، آینه، و موارد مشابه شکل نهائی را مشخص خواهیم کرد.

خودرو 12 هزار دلاری با استاندارد یورو 6 و مصرف سوخت کمتر از شش لیتر

شجاعی فرد تصریح کرد: با توجه به اینکه کشور ما در صنعت خودرو دارای ˈبرندˈ نیست سعی داریم اولا خودرویی را طراحی کنیم که با برخورداری از استانداردهای بالا قابلیت صادرات به اروپا را داشته باشد و دوم اینکه از نظر قیمت نیز بتواند با خودروهای خارجی رقابت کند که این قیمت را حدود 12 هزار دلار پیش بینی کرده ایم.

وی توضیح داد: قیمت این خودرو به نرخ امروز، حدود 35 تا 36 میلیون تومان تمام می شود و این درحالیست که خودرو پراید در بازار کشور بیش از 20 میلیون تومان به فروش می رسد.

استاد دانشگاه علم و صنعت ایران افزود: یکی از دلایل ارزان تمام شدن این خودرو با تکنولوژی بالا این است که ما هزینه ای بابت طراحی و لایسنس و خیلی از آزمایشها را در خارج کشور نداریم، درصورتیکه برای خودروهای تحت لیسانس کشورهای خارجی اینگونه نیست و به عنوان مثال، به ازای هر خودرو پژوی 206 که در کشور ما تولید می شود باید هزینه طراحی و لایسنس به کشور فرانسه بپردازیم و هزینه آزمایش ها نیز سرسام آور است.

وی به رعایت استانداردهای زیست محیطی در طراحی این خودرو سواری اشاره کرد و گفت: برای این خودرو استاندارد یورو 6 درنظر گرفته ایم که این برای خودرویی با قیمت 12 هزار دلار، یک معجزه است زیرا حتی برای داشتن استاندارد یورو 4 یا 5، باک بنزین خودرو باید هفت لایه بوده و برای کاهش مصرف و آلایندگی نیز موتور را با توان لازم بین 1400 تا 1600 سی سی ظرفیت پیش بینی کرده ایم که از نظر مصرف سوخت این خودرو در هر 100 کیلومتر، کمتر از شش لیتر سوخت مصرف کند و به لحاظ ایمنی نیز ضمن سبک بودن خودرو و عمر بالا، فوق العاده مقاوم و ایمن باشد.

وی فرمان برقی و طراحی دنده به صورت اتومات و دستی را از دیگر ویژگی های این خودرو ذکر کرد و گفت: با تجهیزات و امکانات پیش بینی شده، رانندگی با این خودرو بسیار راحت است و از نظر سرعت هم درحد خودروهای معمولی است به صورتیکه نظیر خودروهای پیشرفته ، بهترین راندمان را در سرعت بین 80 تا 120 کیلومتر در ساعت خواهد داشت.

مدیر این طرح کلان ملی ضمن یادآوری تنوع اقلیمی ایران بیان داشت: یک خودروی خوب در ایران باید بتواند در مقابل رطوبت مناطق ساحلی، گرمای شدید جنوب، برف و سرمای مناطق کوهستانی و شیب تند جاده های کوهستانی مقاوم باشد و بدون مشکل این مسیرها را پشت سر بگذارد.

وی یادآور شد: اغلب خودروهای چینی در جاده های شیبدار ایران، کم می آورند و کلاچ و ترمز آنها مشکل پیدا می کند ولی ما در این طرح، خودرویی را متناسب با شرایط اقلیمی و آب و هوایی، رطوبت و سرما و گرمای شدید و همچنین شیب های تند جاده های کشور طراحی کرده ایم.

شجاعی فرد اظهار کرد: شورای عالی عتف یک کارگروه برای بررسی طرح ملی کلان پلت فرم خودرو تشکیل داد که پس از بازبینی، کارگروه نظر مساعد خود را درخصوص روند پیشرفت اجرای طرح اعلام کرده و ادامه آن را مورد تایید قرار داده است.

درصد پیشرفت طرح پلت فرم خودرو سواری با بودجه های تخصیصی متناسب نیست

شجاعی فرد با ابراز نگرانی از تعویق در پرداخت هزینه های این طرح کلان ملی در شش ماهه گذشته گفت: حدود پنج تا شش ماه است که اعتبارات طرح، معلق مانده است و با تمام تلاشی که شورای عالی عتف و معاون پژوهشی وزارت علوم داشته اند تزریق بودجه به طرح متوقف شده است که امیدواریم با همکاری دولت و مجلس و تامین اعتبارات کافی، شاهد ادامه طرح و تسریع در اتمام آن باشیم.

وی در پاسخ به این سؤال که درصد پیشرفت این پروژه با هزینه ها و بودجه های تخصیصی تناسب ندارد، خاطرنشان کرد: 10 درصد ابتدایی طرح را با صرف 3 درصد کل هزینه های پیش بینی شده به پیش برده ایم که البته این به دلیل ماهیت کار پروژه بوده است زیرا مراحل آغازین طرح بیشتر جنبه مطالعاتی و طراحی داشت اما اجرای مراحل بعدی، قطعا به هزینه بیشتری برای هر درصد پیشرفت نیاز دارد.

وی پیش بینی کرد: درصورت تامین به موقع اعتبارات این طرح کلان ملی، نمونه اولیه خودرو سواری کلاس B تا مهرماه 95 به شرکت سایپا تحویل داده شود.

شجاعی فرد ابراز امیدواری کرد محصول نهایی این طرح کلان تا افق چشم انداز 1404 در قالب 10 تا 15 برند ملی به بازار خودرو خاورمیانه عرضه شود و جمهوری اسلامی ایران بتواند به جایگاه مناسبی در صنعت خودرو آسیا دست یابد.

وی درباره کلاس خودرو سواری مورد نظر در این طرح کلان نیز توضیح داد: هرچند از ابتدا کلاس خودرو B پیش بینی شده بود اما در بررسی ها به ویژه در نظر سنجی ها برای کشورمان ایران کلاس بین B-C مشتری بیشتری دارد بنابراین خودروی در حال طراحی بزرگتر از کلاس B و کوچکتر از کلاس C خواهد بود که ضمن تأمین نظر مشتریان هزینه طراحی و ساخت آن تغییر جدی نخواهد کرد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!