یكشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۵۰ | ۱۳۹۳/۰۵/۲۰
بنزین یورو 4 در کدام دولت تولید شد؟
۱۰:۵۰ | ۱۳۹۳/۰۵/۲۰
اجاره خودرو

بنزین یورو 4 در کدام دولت تولید شد؟

پرشین خودرو: در هفته های اخیر، برخی مدیران سابق و اسبق صنعت نفت که بنزین تولیدی در پتروشیمی ها را توزیع و آلودگی هوا را به مردم هدیه دادند، تلاش می کنند اقدام وزارت نفت دولت تدبیر وامید در تولید و توزیع گسترده بنزین و گازوییل یورو 4 را به نام خود ثبت کنند.

به گزارش «پرشین خودرو»، این مدیران سابق و اسبق مدعی هستند ساخت و توسعه طرح های تولید بنزین و گازوییل یورو 4 در زمان آنها کلید خورده و به اتمام رسیده است.

هرچند منکر شدن تلاش مدیران سابق در توسعه این طرح ها بی انصافی محسوب می شود، اما تلاش آنها برای ثبت تمام اقدامات انجام شده به نام خود نیز جای سوال دارد.

برای روشن شدن این ادعا، نگاهی گذرا به سابقه ساخت و راه اندازی پروژه های مربوط به بنزین و گازوییل با کیفیت می اندازیم.

طرح های توسعه و بهینه سازی پالایشگاه های نفت کشور در سال 1382 (دولت هشتم) و با هدف تامین نیاز کشور به فرآورده های سبک از جمله بنزین و گازوییل با کیفیت با توجه به رشد مصرف بنزین در اوایل دهه 80 و فاصله زیاد بین تولید و مصرف کلید خورد.

در آن سال در مجموع 10 طرح افزایش ظرفیت و ارتقا کیفیت در پالایشگاه های نفت شهید تندگویان تهران، اصفهان، لاوان، تبریز، آبادان، بندرعباس و اراک جمعا با سرمایه گذاری حدود 13 میلیارد دلار تعریف شد.

براساس این طرح ها قرار بود تا در کنار افزایش 100 هزار بشکه ای ظرفیت پالایش نفت ایران، حدود 40 میلیون لیتر بنزین با کیفیت و استانداردهای بین المللی وارد چرخه سوخت شود تا علاوه بر تامین بنزین مورد نیاز کشور حفظ و صیانت از محیط زیست را نیز دنبال کند.

در سال های 83 - 82 تلاش دولت برای اجرای این طرح ها با توجه به رشد روزافزون تعداد خودروها و از طرفی خارج نشدن خودروهای فرسوده و نیز توسعه ناکافی حمل و نقل عمومی، شدت گرفت و در نهایت قرارداد مطالعات اولیه توسعه پالایشگاه ها در اوایل سال 1383 منعقد شد.

با روی کار آمدن دولت جدید در سال 84، این طرح ها که در سال 82 کلید خورد و پیش بینی می شد ظرف مدت چهار سال یعنی درست قبل از اوج گیری تحریم ها تکمیل شود، به مرحله اجرا نرسید.

در نهایت با تاخیر فراوان، در سال 91 دو طرح بنزین سازی و توسعه و بهینه سازی پالایشگاه شهید تندگویان به ترتیب در خرداد و اسفند 91 به بهره برداری رسید.

با وجود برنامه ریزی برای تولید بنزین یورو 5 با اجرای طرح توسعه و بهینه سازی در این پالایشگاه اما به دلیل وجود بنزن حدود 2 درصد، بنزین تولیدی این پالایشگاه کیفیت یورو4 را نیز اخذ نکرد.

اما طرح توسعه و بهینه سازی پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند که به عنوان سومین طرح در اسفند 91 با 99.35 درصد پیشرفت افتتاح شد، شهریور سال گذشته یعنی سال 92 در مرحله تحویل موقت قرار گرفت.

با اجرای این طرح میزان تولید بنزین پالایشگاه امام خمینی (ره) از 5 میلیون به 16 میلیون لیتر رسید اما این میزان افزایش نیز نیاز کشور به بنزین را تامین نکرد تا اینکه دولت قبل طرح ضربتی تولید بنزین را اجرا کرد.

از طریق اجرای طرح ضربتی تولید بنزین، ریفورمیت تولید سه مجتمع پتروشیمی کشور به عنوان یکی از اجزای تولید بنزین وارد چرخه سوخت شد، اما استفاده از این نوع بنزین هر روز بر آلودگی هوا افزود.

شاید در آن روزها چاره ای جز استفاده از طرح ضربتی تولید بنزین برای تامین نیاز کشور به این فرآورده وجود نداشت اما آیا با مدیریت بهینه تخصیص نمی شد از افزایش آلودگی زیست محیطی جلوگیری کرد؟

دولت تدبیر و امید با مدیریت بهینه تخصیص، از امتزاج 16 میلیون لیتر بنزین یورو 4 تولیدی این پالایشگاه با سایر بنزین های تولیدی از جمله ˈبنزین پتروشیمیˈ که در دولت قبل انجام می شد، جلوگیری شد.

ضمن آنکه از اردیبهشت ماه امسال براساس مصوبه دولت، دریافت ریفورمیت از پتروشیمی ها قطع و تصمیم به واردات بنزین با کیفیت یورو4 تا زمان تکمیل طرح های پالایشی گرفته شد تا ضمن حفظ و صیانت از محیط زیست و کاهش آلودگی هوا در کنار افزایش تولید بنزین یورو 4 در طرح های توسعه و بهینه سازی پالایشگاه ها کمبود نیاز کشور به این فرآورده را برآورده کند.

در نهایت در این دولت با برنامه ریزی منسجم تصمیم به توزیع بنزین یورو 4 ابتدا در 8 کلانشهر آلوده کشور و سپس در سراسر کشور گرفته شد. لذا با اختصاص یک خط لوله انتقال سوخت، بنزین یورو 4 تولیدی پالایشگاه امام خمینی(ره) به انبار تهران از بهمن ماه سال 92 به تدریج در کلانشهرهای تهران، کرج، اراک آغاز شد تا اینکه در خرداد ماه امسال این سه کلانشهر تحت پوشش کامل توزیع این نوع بنزین قرار گرفت.

براساس گزارش اداره هواشناسی سازمان محیط زیست در پی اقدامات انجام شده فوق آن بخش از آلودگی زیست محیطی کلانشهرهای یادشده که ناشی از کیفیت منابع هیدروکربوری مصرفی است، بهبود قابل ملاحظه ای یافته است.

در تیرماه امسال نیز با بهره برداری از واحد بنزن زدایی در پالایشگاه تبریز بنزین تولید این پالایشگاه به یورو4 ارتقا یافت و شهر تبریز هم به عنوان چهارمین کلانشهر آلوده کشور تحت پوشش سراسری بنزین یورو 4 قرار گرفت.

از طرفی بخشی از بنزین وارداتی نیز که با دو هدف تامین بنزین سوپر مورد نیاز کشور و امتزاج با بنزین های معمولی به منظور افزایش کیفیت آنها از نیمه تیرماه امسال وارد کشور شد تا در زمان تکمیل طرح توسعه پالایشگاه آبادان در شهرهای اهواز و آبادان مورد استفاده قرار گیرد.

براساس برنامه ریزی های صورت گرفته تا پایان مهر ماه امسال با بهره برداری از واحد ایزومریزاسیون پالایشگاه اصفهان، بنزین تولیدی این پالایشگاه ارتقا بسیار مطلوبی خواهد یافت.

براین اساس، جایگاه های سوخت شهر اصفهان آبان ماه امسال تحت پوشش بنزین فوق قرار خواهند گرفت.

براساس مصوبه هیات دولت، وزارت نفت باید 8 کلانشهر کشور را تحت پوشش کامل توزیع بنزین یورو 4 قرار دهد.

تاکنون چهار کلانشهر تهران، اراک، کرج و تبریز به طور کامل زیر پوشش قرار گرفته و شهرهای اهواز، مشهد، اصفهان و شیراز در اولویت بعدی قرار دارند.

همچنین برنامه توزیع نفت گاز یورو 4 در کلانشهرها به طور جدی پیگیری می شود به طوری که در حال حاضر گازوییل یورو 4 در شهرهای اراک، تهران و کرج به طور کامل توزیع می شود.

توزیع گازوییل یورو 4 نیز در کلانشهر مشهد آغاز شده و به تدریج افزایش می یابد.

همان طور که در سابقه ساخت و راه اندازی این پروژه ها مشاهده شد، دولت سابق در زمانی که تحریم ها شدت نیافته و به واسطه کسب درآمدهای کلان نفتی، مشکل بودجه نیز وجود نداشت، نتوانست این طرح ها را به موقع به بهره برداری برساند و در نتیجه اعلب این طرح های نیمه کاره با پیشرفت کار متفاوت به دولت یازدهم به ارث رسید.

راه اندازی اکثر پروژه های ارتقای کیفیت بنزین و گازوییل در دولت یازدهم حاکی از تمرکز و تلاش ویژه برای بهره برداری از این طرح ها است که در گذشته بدان توجه نمی شد.

در واقع در دوران مدیریت سابق نفت به دلیل سوءمدیریت و توجه به شعارزدگی به جای عملگرایی، طرح های ارتقای کیفیت بنزین به موقع به بهره برداری نرسید و در اغلب موارد افتتاح های نمایشی صورت گرفت.

منبع: ایرنا

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!