چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۵۷ | ۱۳۹۳/۰۵/۲۰
قیمت خودرو و تورم 15 درصدی
۱۰:۵۷ | ۱۳۹۳/۰۵/۲۰
اجاره خودرو

قیمت خودرو و تورم 15 درصدی

پرشین خودرو: كاهش نرخ تورم تا 10 درصد، پیش‌بینی رئیس بانك‌مركزی برای نرخ تورم جاری كشور در سال آینده است. این میزان كاهش تورم به معنای رسیدن به نقطه 15 درصد در نرخ جاری تورم خواهد بود.

به گزارش «پرشین خودرو»، با توجه به اینكه پیش‌بینی‌های دولت از نرخ تورم برای سال‌های 92 و 93 محقق شده است (تورم حدود 35 درصد برای سال 92 و 25 درصد برای امسال كه هر دو محقق شده است) با فرض اینكه پیش‌بینی دولت برای تورم سال آینده نیز صحیح باشد، قیمت خودرو تا چه میزان تحت‌تاثیر كاهش نرخ تورم قرار خواهد گرفت؟

به عقیده یك كارشناس مسائل اقتصادی، كاهش نرخ تورم در كشور به این معناست كه روند رشد قیمت‌ها، كندتر شده و مانند زمانی كه تورم بالاست افسارگسیخته نخواهد بود.

موسی غنی‌نژاد به دنیای اقتصاد می‌گوید: با كاهش پیدا كردن نرخ تورم، قیمت كالا و خدمات در كشور به‌صورت عمومی تحت‌تاثیر این كاهش قرار می‌گیرد، اما از آنجایی كه قیمت خودرو توسط دولت تعیین می‌شود و از منطق بازار به دور است، نمی‌توان به‌صورت قطعی گفت كه قیمت خودرو با كاهش نرخ تورم هماهنگ عمل خواهد كرد.

اما درحالی‌كه این استاد دانشگاه عقیده دارد قیمت خودرو به دلیل دور بودن از منطق بازار ممكن است از نرخ تورم تاثیری نپذیرد، یك عضو انجمن قطعه‌سازان می‌گوید: با كاهش نرخ تورم، به دلیل كاسته شدن از شدت افزایش قیمت‌ها، قطعا تولید خودرو نیز با صرفه‌جویی‌هایی همراه می‌شود و خودروسازان می‌توانند بر هزینه‌های تولید كنترل بیشتری داشته باشند.

ساسان قربانی در ادامه می‌گوید: می‌توان گفت با رسیدن به نرخ تورم 15 درصدی شاهد كاهش قیمت خودرو نخواهیم بود، اما این نرخ تورم قطعا در كاهش رشد قیمت‌ها تاثیر مثبتی خواهد داشت، به این معنا كه شاید مجبور به افزایش قیمت نباشیم.

قربانی عقیده دارد صنعت خودرو در سال‌های مختلف همواره رشد قیمتی كمتر از نرخ تورم جاری كشور داشته است؛ بنابراین با كاهش نرخ تورم به 15 درصد، چنانچه تولید نیز روند فعلی را حفظ كند، در سال آینده شاهد رشد قیمتی‌ خودرو نخواهیم بود.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
قيمتخودروتورم
نظر بینندگان
!
!
!