جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸
پرشین خودرو
۱۴:۳۷ | ۱۳۹۳/۰۵/۲۵
مشکل واردات کامیون‌‌های با عمر 3 سال رفع شد
۱۴:۳۷ | ۱۳۹۳/۰۵/۲۵
معاون وزیر راه خبر داد:

مشکل واردات کامیون‌‌های با عمر 3 سال رفع شد

پرشین خودرو: رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاد‌ه‌ای با اشاره به فرسوده بودن ناوگان کامیونی کشور، از رایزنی با گمرک جمهوری اسلامی ایران برای رفع موانع ورود کامیون‌‌های با عمر 3سال خبر داد و گفت: مشکل ورود این کامیون‌‌ها با همکاری وزارت صنعت رفع شد.

به گزارش «پرشین خودرو»، داود کشاورزیان درباره نوسازی ناوگان عمومی جاده‌ای کشور به‌خصوص ناوگان کامیونی، اظهار داشت:‌ پس از نوسانات ارزی در چند سال‌‌ گذشته، نوسازی ناوگان عمو‌می جاد‌ه‌ای روند مطلوبی نداشته است، زیرا با‌ افزایش قیمت دلار، قیمت انواع ناوگان نیز رشد زیادی به خود گرفت و روند نوسازی را کند کرد.

وی با ‌اشاره به برنامه‌های سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در سال 93 اضافه کرد: این سازمان دو برنامه «نوسازی ناوگان» و «تعمیر و نگهداری راه‌ها» را به‌ عنوان اولویت‌های خود، در دستور کار قرار داده است.

همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ورود کامیون‌‌های با عمر 3 سال‌

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاد‌ه‌ای با اشاره به اینکه انواع ناوگان جاده‌ای‌ اتوبوسی، مینی‌بوسی، سواری کرایه و کامیونی در اختیار بخش خصوصی است، افزود: در این بین متوسط سن ناوگان کامیونی و مینی‌بوسی کشور بالا است که برنامه‌ریزی داریم نوسازی ناوگان در حد توان انجام شود.

وی بیان کرد: در بخش واردات کامیون‌های کمتر از 3 سال پیش از این‌ مشکلاتی وجود داشت که به تازگی طی رایزنی با وزارت صنعت، معدن و تجارت این مشکلات را رفع کرده‌ایم.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: با‌ گمرک جمهوری اسلامی ایران هم مذاکره کردیم که اجازه دهد خودرو سه سال کارکرده وارد شود.

کشاورزیان اظهار داشت: در حال حاضر تقاضای زیادی برای ورود کامیون‌های با عمر 3 سال وجود دارد که با‌ تسهیل روند واردات آنها به زودی و ‌به تدریج وارد کشور می‌شوند.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاد‌ه‌ای گفت: پیش از این نظر گمرک جمهوری اسلامی ایران این بود‌ که خودرویی که وارد کشور می‌شود، اگر چه سه سال از عمرش گذشته، اما کارنکرده باشد که طی جلساتی با آنها اعلام کردیم که امکان وجود چنین کامیون‌‌هایی بسیار محدود است‌.

وی بیان کرد: ‌هر چند این خودروها نو نیستند ولی نسبت خودروهای قدیمی موجود در ناوگان بسیار پیشرفته‌تر هستند، با توجه به نرخ کنونی ارز، این امر می‌تواند جاذبه و انگیزه‌ای برای بخش خصوصی جهت نوسازی ناوگان باری به‌وجود آورد.

به گزارش فارس بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، اجازه داده شده که بخش خصوصی ناوگان باری با عمر کمتر سه سال را وارد کند که اگر به ازای از رده خارج کردن ناوگان فرسوده این کار انجام شود بخش خصوصی از یک تخفیف برخوردار می‌شود.

شرایط الزامی این کامیون‌ها در بخشنامه واردات آنها به شرح زیر است:

الف) سال ساخت آنها کمتر از سه سال باشد.

ب) کامیون‌های وارداتی باید دارای نمایندگی و خدمات پس از فروش، انطباق با استانداردهای آلایندگی شورای عالی حفاظت محیط زیست، استاندارد اجباری و انطباق با معیارهای مصرف سوخت باشند.(ضوابط فنی خودروهای موصوف در هر مورد باید از طریق این مرکز به آن گمرک ابلاغ شده باشد)

ج) شرکت‌های ایرانی حمل‌ونقل جاده‌ای در صورت ارائه گواهی اسقاط کامیون‌های فرسوده با عمر بیش از 25 سال از ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت و تأیید این مرکز در هر مورد به ازای هر کامیون مشمول 25 درصد تخفیف در سود بازرگانی واردات یک دستگاه کامیون با ظرفیت حداکثر سه تن، بالاتر از کامیون اسقاط شده می‌شوند.

د) ارائه گواهی از سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای مبنی بر اینکه کامیون‌های موصوف از مشخصات فنی و ضوابط کاربرد جاده‌ای برخوردار باشند.

در قسمتی ‌این بخشنامه آمده است: بدیهی است واردات کامیون به نام شرکت ایرانی حمل‌ونقل جاده‌ای صورت می‌گیرد و کامیون‌های وارداتی تا پنج سال از تاریخ ترخیص، تنها به سایر شرکت‌های حمل‌و‌نقل جاده‌ای قابل واگذاری خواهند بود و مراتب باید توسط گمرک محل با درج در پروانه گمرکی به نیروی انتظامی یادآوری شود و ارائه ثبت سفارش معتبر شرکت‌های حمل‌ونقل پس از ابلاغ ضوابط فنی کامیون‌های مربوطه توسط این مرکز به گمرکات اختصاصی قابلیت اجرایی دارد.

نظر بینندگان
!
!
!