دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۴۹ | ۱۳۹۰/۰۳/۰۷
موانع طرح نوسازی ناوگان باری در یک نگاه
۱۱:۴۹ | ۱۳۹۰/۰۳/۰۷
گرندکس

موانع طرح نوسازی ناوگان باری در یک نگاه

پرشین خودرو: طرح نوسازی 10 هزار كامیون فرسوده در سال جاری در حالی كلید خورده است كه هنوز چگونگی و زمان تخصیص منابع مالی مورد نیاز آن مشخص نیست.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از ایسنا، در حال حاضر تعداد قابل توجهی از كامیونهای در حال تردد در كشور فرسوده بوده و نیاز به جایگزینی دارند. به همین دلیل در چند سال گذشته طرحهای مختلفی برای جایگزینی كامیونهای فرسوده مصوب شده است.

سال گذشته نیز موضوع نوسازی ناوگان باری و جایگزینی كامیون‌های فرسوده جدی‌تر از سال‌های قبل از آن مطرح و دنبال شد؛ با این حال به گفته كارشناسان، با وجود تمام این برنامه‌ریزی‌ها تنها چند دستگاه كامیون در سال گذشته نوسازی شد.

ناصر اسفنجی، مدیرعامل شركت ارس خودرو دیزل، در این زمینه می‌گوید: سال گذشته روند اجرایی شدن طرح نوسازی ناوگان باری به دلیل عدم پرداخت تسهیلات مربوطه از سوی سیستم بانكی به هیچ وجه موفقیت‌آمیز نبود.

به گفته وی در سال گذشته از سهمیه 3600 دستگاهی این شركت برای نوسازی ناوگان تنها یك دستگاه آن محقق شد.

در این شرایط دیگر خودروسازان تجاری نیز بر اهمیت بالای تامین منابع مالی برای موفقیت‌آمیز بودن روند اجرای این طرح تاكید می‌كنند.

مسعود هراتی‌فر، مدیرعامل شركت بهمن دیزل، در این زمینه می‌گوید: مهم‌ترین موضوع در اجرایی‌شدن طرح نوسازی ناوگان تجاری، تعیین بودجه شفاف و عملیاتی‌شدن آن است. در سال‌های گذشته نیز موضوع نوسازی ناوگان تجاری مطرح شده بود؛ با این حال در آن زمان بودجه لازم به دلایل مختلف تخصیص نیافته و این طرح ابتر ‌ماند. امسال نیز برای اجرای موفق طرح نوسازی ناوگان تجاری ابتدا باید بودجه‌ آن به طور شفاف تعیین و عملیاتی شود.

اما با نگاهی به محدوده قیمتی كامیونهای نو و قدیمی، دلیل اهمیت بالای منابع مالی برای اجرای موفق طرحهای نوسازی كامیونهای فرسوده مشخص می‌شود.

مدیرعامل ارس خودرو دیزل در این زمینه توضیح می‌دهد: هزینه تحمیلی به رانندگان كامیون‌های فرسوده برای نوسازی این خودروها قابل توجه است. به عنوان مثال راننده باید یك كامیون فرسوده با قیمت تقریبی 20 میلیون تومان را تحویل داده و كامیون 100 میلیون تومانی دریافت كند. در این شرایط بیشتر رانندگان نقدینگی لازم در این زمینه را در اختیار نداشته و ترجیح می‌دهند كه با همین كامیون‌های فرسوده با وجود بالاتر بودن هزینه سوخت و تعمیرات آن‌ها به فعالیتشان در ناوگان باری ادامه دهند.

در این شرایط اما یكی از تولیدكنندگان خودروهای تجاری نیز از پیگیری تامین منابع مالی مورد نیاز این طرح خبر می‌دهد.

هاشم یكه‌زارع، مدیرعامل ایران خودرو دیزل، می‌گوید: طبق تفاهم صورت گرفته بین وزارت صنایع و معادن، وزارت راه و خودروسازان داخلی، در سال جاری 10 هزار دستگاه كامیون فرسوده باید جایگزین شود. طبق این تفاهم‌نامه 20 درصد از منابع مالی نوسازی از سوی خودروسازان، 30 درصد از سوی متقاضی و 50 درصد نیز از سوی دولت تامین خواهد شد.

‌به گفته وی، تامین تسهیلات 50 درصدی از سوی دولت مهمترین بخش این طرح است كه در حال حاضر اجرایی شدن آن پیگیری می‌شود.

در این شرایط می‌توان امیدوار بود با تامین منابع مالی مورد نیاز طرح نوسازی 10 هزار دستگاه كامیون در سال جاری با موفقیت اجرا شود.

اجرای موفق این طرح موجب فعال‌سازی بیشتر ظرفیت تولید در تجاری‌سازان شده و در نهایت افزایش اشتغال در این بخش را به دنبال خواهد داشت.

جمع‌آوری 10 هزار دستگاه خودرو فرسوده از ناوگان تجاری كشور كمك زیادی نیز به افزایش امنیت در جاده‌ها خواهد كرد، زیرا در حال حاضر خودروهای فرسوده یكی از دلایل اصلی ایجاد سوانح در جاده‌ها محسوب می‌شوند. این موضوع باعث كاهش مصرف سوخت شده و به همان نسبت نیز كاهش آلودگی هوا را به دنبال خواهد داشت.

اجاره ماشین عروس
اجاره خودرو
نظر بینندگان
!
!
!