یكشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۰۶ | ۱۳۹۳/۰۶/۰۵
قیمت گذاری خودرو قیّم نمی‌خواهد
۱۰:۰۶ | ۱۳۹۳/۰۶/۰۵
اجاره خودرو
رئیس هیأت تحقیق و تفحص از خودروسازان:

قیمت گذاری خودرو قیّم نمی‌خواهد

پرشین خودرو: رئیس هیأت تحقیق و تفحص از خودروسازان با بیان اینکه قیمت گذاری خودرو قیّم نمی‌خواهد و بازار عرضه و تقاضا باید در شرایط رقابتی قیمت را مشخص می‌کند، گفت:مجلس دست انحصارگران و رانتخواران صنعت خودرو را رو می‌کند.

به گزارش «پرشین خودرو»، علی علیلو در گفت‌وگویی با اشاره به اینکه هنوز توافقی میان مجلس و خودروسازان برای کاهش قیمت خودرو در ازای تأمین مواد اولیه صورت نگرفته است، اظهار داشت: مجلس در پی آن است تا جایگاه شورای رقابت را در ورود به قیمت گذاری خودرو مشخص کند و تا رسیدن به نتیجه نهایی این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

وی با بیان این که اصولاً شوراهایی با ماهیت شورای رقابت در سایر کشورها نیز فعالیت می‌کنند، افزود: در حال حاضر شورای رقابت با تعیین فرمول غیر علمی در قیمت گذاری خودرو از وظیفه ذاتی خود فاصله گرفته و به استناد اطلاعات نادرست اقدام به تصمیم گیری در مورد قیمت خودرو نموده است.

رئیس هیأت تحقیق و تفحص از خودروسازان اضافه کرد: دولت گذشته به اشتباه شورای رقابت را وارد قیمت گذاری خودرو کرده است این موضوع باعث شده تا شورا از وظایف اصلی خود که همان رفع انحصار در بازار است فاصله بگیرد.

علیلو ضمن انتقاد از اینکه شورای رقابت در جلسات مختلف با اعضای کمیسیون مجلس دلایل مستندی را برای تعیین فرمول قیمت گذاری خودرو اعلام نکرده است، تصریح کرد: اعضاء شورای و شخص رئیس شورای رقابت فقط دریافت یکسری اطلاعات از بانک مرکزی و پایه قیمت خودرو در سطح بازار به اضافه برخی از اطلاعات جزئی از خودروسازان را مبنای فرمول قیمت گذاری خود اعلام می کنند در حالی که به اعتقاد ما قیمت گذاری مطابق شرایط واقعی بازار نبوده است.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: دغدغه جدی مجلس شفاف سازی قیمت ها و البته عملکرد خودروسازان است . تا رسیدن به نتیجه نهایی این موضوع را نادیده نخواهیم گرفت زیرا به اعتقاد ما برخی پشت شورای رقابت ایستاده اند تا از طریق آن بتوانند به منافع خود دست پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه مجلس منافع خودروسازان و مصرف کنندگان را با هم مد نظر قرار می دهد، اظهار داشت: باز تأکید می کنم ورود شورای رقابت به قیمت گذاری خودرو اشتباه است زیرا قیمت خودرو قیم نمی خواهد و بازار عرضه و تقاضا باید در شرایطی رقابتی قیمت خودرو را مشخص کند.

به گزارش تسنیم، علیلو در ادامه با بیان اینکه هم اکنون در قیمت گذاری خودرو منافع یک عده شرکت و افراد خاص تأمین شده است، افزود: پس از بررسی جایگاه شورای رقابت مجلس به دنبال آن است تا عملکردها را در صنعت خودرو شفاف کند به نحوی که پس از نهایی شدن تحقیقات نتایج آن را برای اطلاع مردم منتشر خواهد کرد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه اگر لازم باشد دست انحصارگران و رانتخواران را هم در صنعت خودرو رو می کنیم، گفت: اگر مجلس در رسیدن به اهداف خود موفق نشد و با موانعی روبه رو شد حتماً از ابزارهای قانونی خود استفاده خواهد کرد.

وی اضافه کرد: مجلس شورای اسلامی گزارش تحقیق و تفحص از خودروسازان را بایگانی نخواهد کرد و تا بهبود وضعیت این صنعت گزارش را پیگیری می کند.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!