چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۳۵ | ۱۳۹۳/۰۶/۱۱
رازهای نهان دفترچه راهنمای خودرو
۱۴:۳۵ | ۱۳۹۳/۰۶/۱۱
اجاره خودرو

رازهای نهان دفترچه راهنمای خودرو

پرشین خودرو: آیا تا به حال از دفترچه راهنمای خودرو خود استفاده کرده‌اید؟ یا زمانی که وسیله‌یی نو خریده‌اید دفترچه راهنمای آن را قبل از استفاده مطالعه کرده‌اید؟

به گزارش «پرشین خودرو»، وقتی وسیله‌یی نو برای خود تهیه می‌کنید که دفترچه‌یی برای راهنمایی شما دارد لازم است ابتدا دفترچه آن را مطالعه و سپس به استفاده از آن اقدام کنید.

خودرو نیز یکی از وسیله‌هایی است که دفترچه‌یی ۱۵۰ تا ۲۰۰ صفحه‌یی دارد و باید قبل از مصرف، اصول و دستورالعمل‌های آن را مطالعه کنید. این راهنمایی‌ها نیز به شما کمک می‌کند که چگونه از این وسیله به‌راحتی استفاده کنید و قطعا این اطلاعات در طول عمر خودرو شما و همچنین امنیت و آسایش شما و البته سرنشینان خودرو موثر است.

خیلی از ما حتی به دفترچه راهنما نگاه نمی‌کنیم چه برسد آن را مطالعه کنیم و از نکات آن بهره لازم را ببریم. شاید دلیل اصلی این مساله طرز تفکر ما است که بسیاری از ما پیش خودمان فکر می‌کنیم یک‌سری موارد را به صورت تجربی یاد گرفته‌ایم، از تجربه دیگران استفاده می‌کنیم، یا اینکه این خودرو هم همانند دیگر خودروهاست و به دستورالعمل‌های دفترچه راهنما نیاز نداریم.

اما جالب است بدانیم که هر خودرو نکات فنی و خصیصه‌های خاص خود را دارد. به‌طور مثال ممکن است برای دفعه اول که سوار خودرو شدید ندانید درب باک بنزین از کجا و به چه صورتی باز می‌شود. حال تصورش را بکنید که خودرو را تازه خریده‌اید و با آن به پمپ بنزین می‌روید. اگر ندانید که درب باک از کجا باز می‌شود در نگاه دیگران خیلی عجیب به نظر می‌رسد یا فکر می‌کنند شما صاحب خودرو نیستید. در بسیاری از مواقع براساس حس کنجکاوی، تمام خودرو را زیرورو می‌کنیم و در آن دست می‌بریم اما رغبتی به خواندن دفترچه راهنمای آن نداریم. درحالی که مطالعه دفترچه به ما کمک می‌کند از گارانتی خودرو به نحو احسن استفاده کنیم. لازم است بدانیم که هرگونه سهل‌انگاری، شرکت خودروساز و خدمات پس از فروش را از انجام وظیفه و ارایه خدمات باز می‌دارد.

دفترچه راهنما برای آگاهی از نحوه استفاده بهینه از خودرو تهیه شده و حاوی نکات مهم ایمنی، نحوه عملکرد و نگهداری آن است. البته این دفترچه‌ها در چند بخش تنظیم شده است که ابتدا قبل از رانندگی نیاز است یک‌سری موارد را با توجه به توضیحات آن رعایت کنید به‌طور مثال قبل از رانندگی به شما می‌گوید صندلی خودرو خود را چگونه تنظیم کنید، و به نکاتی درباره سیستم تهویه و گرمایش خودرو شما اشاره می‌کند.

همچنین این دفترچه به شما نکاتی را که در حین رانندگی نیاز است بدانید، توضیح می‌دهد به‌طور مثال درخصوص عملکرد کلید‌ها، تجهیزات و هشدارهای لازم هنگام رانندگی اطلاعاتی را ارایه می‌کند همچنین اطلاعات ضروری را برای مواقع حساس در اختیار شما قرار می‌دهد که در نگهداری خودرو شما موثر است. با ارایه اطلاعات فنی به شما کمک می‌کند بدانید در چه مواقعی باید اقدام به تعویض تسمه‌ها یا روغن کنید. شما می‌توانید با مطالعه این دفترچه از روند خدمات پس از فروش آگاه شوید چراکه هرگونه سهل‌انگاری ممکن است شما را از داشتن خدمات پس از فروش و گارانتی باز دارد. در انتها با ارایه توصیه‌ها و هشدارهایی احتمال آسیب به خودرو را گوشزد می‌کند. در بسیاری از بخش‌های دفترچه راهنما با قرار دادن تصویری از جزییات خودرو و از همه قسمت‌های آن امکان شناسایی جزیی و تک‌تک قطعات خودرویتان را فراهم می‌کند.

باید همیشه توجه داشته باشید که امکانات هر خودرو با توجه به مدل آن متفاوت است به همین خاطر ممکن است بخشی از اطلاعات لازم تنها در دفترچه راهنمای خاص آن خودرو تنظیم شده باشد و امنیت و عملکرد خودرو شما تاحدودی به نحوه نگهداری صحیح آن بستگی دارد. مسوولیت نگهداری خودرو به عهده شماست و باید مطمئن شوید نحوه نگهداری، تعویض روغن موتور، بازرسی‌ها، تعویض روغن ترمز و مایع خنک‌کننده، براساس نیاز یا زمانبندی‌های پیشنهادی شرکت سازنده انجام می‌گیرد. البته تعویض روغن ترمز ضروری است که روغن ترمز بدون توجه به مسافتی که خودرو پیموده است هر دو سال یک‌بار باید تعویض شود.

همچنین دفترچه راهنما اطلاعاتی درخصوص سرویس‌های دوره‌یی مورد نیاز خودرو، شما را مطلع می‌کند چه روغن‌هایی برای استفاده خودرویتان توصیه می‌شود. همانطور که می‌دانید سرویس‌های دوره‌یی تاثیر بسیاری در نحوه عملکرد خودرو شما دارد.

همچنین دفترچه راهنما شما را از زمان بازرسی خودرو مطلع می‌کند و به‌طور مثال به شما می‌گوید در یک بازرسی هفتگی باید سطح روغن موتور، سطح مایع خنک‌کننده، سطح روغن ترمز، سطح روغن هیدرولیک فرمان، سطح مایع شیشه‌شوی، فشار باد چرخ‌ها و شرایط آنها، عملکرد کولر چگونه بررسی شود یا در یک بازرسی روزانه باید عملکرد چراغ‌ها، بوق، چراغ‌های راهنما، برف‌پاک‌کن‌ها، شیشه‌شوی و چراغ‌های هشدار‌دهنده، عملکرد کمربندهای ایمنی و ترمزها، چکیدن هر نوع مایعی که می‌تواند نشان دهنده نشتی مایعات موتور در زیر خودرو باشد را دریک نگاه کلی بررسی کنید.

این دفترچه به شما هشدار می‌دهد روغن موتور را به‌طور مرتب بازرسی کنید.

چنانچه خودرو به‌مدت طولانی با سرعت بالا حرکت کند، در هنگامی که سطح روغن دچار هرگونه کاهش ناگهانی یا چشمگیر شود یا سطح مایعات خودرو یا در صورت سایش غیریکنواخت لاستیک‌ها باید هرچه سریع‌تر به نمایندگی مجاز مراجعه کنید. حتی می‌توان از میزان مصرف سوخت خودور نیز در این دفترچه اطلاعات کسب کرد اینکه خودرو شما در شهر، جاده و در سیکل ترکیبی چقدر بنزین مصرف می‌کند.

لازم به ذکر است خودرو نه تنها ممکن است وسیله شخصی یک فرد باشد بلکه این وسیله بر زندگی افراد دیگر جامعه نیز تاثیر دارد. زمانی که یک فرد سوار بر خودرو شخصی خود می‌شود و پشت فرمان می‌نشیند تا به مقصد خود برسد ممکن است بر زندگی خیلی‌ها و حتی زندگی جامعه تاثیر بگذارد. پس اطلاعات دقیق به شما کمک می‌کند که با داشتن شناخت کافی، خودرو شما کمتر دچار آسیب و مشکل جدی شود.

منبع: روزنامه تعادل

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!