دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۴۶ | ۱۳۹۳/۰۶/۱۵
ادامه رکود در بازار بی مشتری خودرو
۱۴:۴۶ | ۱۳۹۳/۰۶/۱۵
اجاره خودرو

ادامه رکود در بازار بی مشتری خودرو

پرشین خودرو: خودروسازان بزرگ کشور در مجموع 256 هزار و 196 دستگاه انواع خودروهای سواری را در چهار ماه امسال به تولید رسانده‌اند.

به گزارش «پرشین خودرو»، چند وقتی می شود که بازار طلا و ارز نوسان زیادی ندارد و حتی روند رو به کاهشی را هم طی می کند. البته کسی هم توقعی از نوسان در این بازارها ندارد. چرا که مذاکرات 1+5 هنوز به جایی نرسیده که باعث افزایش و کاهش قیمت دلار شود، طلا هم در بازار جهانی خواهانش را از دست داده و فعلا بنای نزولی گذاشته است و قصد ندارد قیمتش را بالا ببرد. اما ماجرای بازار خودرو در این میان کمی متفاوت است. اگرچه قیمتش بالا و پایین نمی شود و به نوعی رکود در آن حکمفرما شده، اما به جایش خبرهای این بازار داغ داغ است. خبر دعوای کاهش پیدا کردن و نکردن قیمت خودرو و جنجال مجلس و شورای رقابتی ها. جنجالی که در آخر با عقب نشینی شورای رقابت همراه شد و قیمت خودرو ها 3 درصد کاهش پیدا کرد. کاهش 3 درصدی قیمت انواع خودروی پراید، تیبا، سمند و پژو 405 که به عبارتی با محاسبه آن می توان گفت این خودروها کاهش 580 تا یک میلیون تومانی را شاهد خواهند بود.

با این حال، مجلس هنوز راضی نیست و می خواهد قیمت ها را بیشتر کاهش دهد. حالا باید منتظر ماند تا تقاضا بالا رود و رکود چند وقت اخیر که به دلیل همین کشمکش های قیمت ایجاد شده بود، شکسته شود. اما گویا هنوز اتفاقی نیوفتاده است و رکود در بازار خودرو همچنان ادامه دارد به همین دلیل قیمتها به ثبات نسبی رسیده است. در این شرایط فعالان بازار خودرو می‌گویند که تا زمانی که ابهامات ایجاد شده پیرامون قیمت خودروهای داخلی برطرف نشود رکود بازار ادامه خواهد داشت.

مشخص نبودن وضعیت قیمت خودروی داخلی، بازار این محصول را تقریبا نابسامان کرده بود. براساس قیمت ها، خودروسازان محصولات یک سالشان را پیش فروش می کنند. اما وقتی هرروز صحبت از کاهش پیدا کردن و نکردن قیمت خودروی داخلی می شود، نه مردم می دانند که باید چه کار کنند و نه خودروسازان می توانند با خیال راحت به تولید و فروش محصولاتشان بپردازند.

البته رضا شیوا، رییش شورای رقابت، چند وقت پیش تاکید زیادی بررروی کاهش پیدا نکردن قیمت خودروها داشت. اما علی مددی، عضو دیگر این شورا، مدعی بود که: «دلیل این اوضاع نابسامان همان مصاحبه جنجالی رئیس شورای رقابت بوده که بدون دریافت نظر اعضا اقدام به تعیین قیمت و رسانه‌ای کردن آن کرد.» به گفته مددی، با 4 استدلال قیمت خودرو باید کاهش یابد که کاهش تورم از 42 به 14.5، کاهش قیمت ارز، برداشته شدن تحریم‌ها از صنعت خودروسازی ایران در گفت‌وگوهای 1+5 و همچنین افزایش دو برابری تولید خودرو در خودروسازی‌های کشور است.»

به گزارش خبر آنلاین، با این حال در نهایت، رئیس شورای رقابت از به نتیجه رسیدن مذاکرات خبر داد و گفت: با مذاکراتی که شورای رقابت با خودروسازان داشته است، قیمت خودروهای پر تولید، سه درصد کاهش خواهد یافت. بر این اساس در شرکت سایپا احتمالا پراید و تیبا و در شرکت ایران خودرو، پژو 405 و سمند به میزان 3 درصد قیمت نهایی را کاهش می دهند. به این ترتیب، زور مجلس به شورای رقابت چربید.

بر اساس گزارش وزارت صنعت، خودروسازان بزرگ کشور در مجموع 256 هزار و 196 دستگاه انواع خودروهای سواری را در چهار ماه امسال به تولید رسانده‌اند که در این بین، ایران خودرویی‌ها سهمی 145 هزار و 896 دستگاهی دارند و سایپایی‌ها هم از سهمی 74 هزار و 862 دستگاهی برخوردار شده‌اند. همین طور پارس‌خودرو به‌عنوان سومین خودروساز بزرگ کشور، 35 هزار و 196 دستگاه محصول سواری را به تولید رسانده تا در مقایسه با چهار ماه نخست سال گذشته، 6/60 درصد رشد را تجربه کرده باشد.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
رکودبازارخودرو
نظر بینندگان
!
!
!