چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸
پرشین خودرو
آغاز صادرات گاز ایران به عراق
۱۰:۱۷ | ۱۳۹۳/۰۶/۱۸
اجاره خودرو
توافق جدید نفتی ایران با چین و روسیه؛

آغاز صادرات گاز ایران به عراق

پرشین خودرو: معاون وزیر نفت از افزایش ۸.۲ درصدی صادرات نفت خام طی پنج ماه نسخت امسال خبر داد و گفت:؛ آیا این گناه است که وزارت نفت تولید ریفرمیت در واحدهای پتروشیمی را متوقف کرد و به سمت واردات رفت؟

به گزارش «پرشین خودرو»، منصور معظمی در جمع خبرنگاران با اعلام اینکه ایران با روسیه و چین همکاری های جدی را شروع کرده است، افزود: در پنج ماه نخست امسال صادرات نفت خام 8.2 درصد افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه هم روسیه و هم ایران در تولید نفت و گاز توانمند هستند، تصریح کرد: جزئیات همکاری ایران با دو کشور روسیه و چین در زمان مناسب اعلام خواهد شد.

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه برای اجرای بند ق تبصره 2 بودجه 93، 70 میلیارد دلار پروژه تعیین شده است گفت: برخی از طرح‌های تعریف شده برای تصویب به شورای اقتصاد فرستاده شده است؛ با توجه به اینکه اجرای این بند درسال جاری امکان پذیر نبود تصمیم گرفته شد در سالهای آینده نیز این موضوع در بودجه تکرار شود.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون آمریکا روزانه 18 میلیون بشکه نفت خام تولید می‌کند و حجم واردات آن نیز 10 میلیون بشکه در روز است، گفت: در حال حاضر آمریکا بزرگترین تولید کننده و مصرف کننده نفت خام در جهان است.

معظمی با اشاره به اینکه عمده ذخایر نفت و گاز جهان در منطقه خاورمیانه قرار گرفته است گفت: پس وجود داعش و اختلافات در این منطقه بسیار طبیعی است؛ تا زمانی که در خاورمیانه نفت وجود دارد و این منطقه ثقل انرژی جهان محسوب می‌شود تنازعات نیز ادامه دارد. چرا که مصرف کننده به دنبال نفت ارزان است و اکنون بیش از تولیدکننده، مصرف کننده است که در بازار نفت نقش بازی می‌کند. از سوی دیگر هم اکنون در بین تولیدکنندگان نفت در خاورمیانه هماهنگی وجود ندارد به همین دلیل است که عربستان به دلایل سیاسی بازار نفت دیگر کشورها را گرفته است.

وی ادامه داد: به همین دلیل است که مصرف کنندگان به سمت تولید ذخایر غیرمتعارف مانند شل گس رفته‌اند. هرچند که قیمت تمام شده این انرژی برای آنها بالا باشد اما آنها سعی می‌کنند خود را از درگیری‌های منطقه خاورمیانه که تأثیر بر قیمت نفت دارد دور نگه دارند.

محدودیت گازرسانی به برخی کارخانه‌ها و نیروگاه‌ها در زمستان 93

به گزارش تسنیم، معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت با تأکید براینکه وزارت نفت در دولت یازدهم سعی کرده است در تولید نفت و گاز ثبات ایجاد کند گفت: در حال برنامه ریزی هستیم که مشخص کنیم در زمستان کدام واحدهای صنعتی و نیروگاه‌ها در دریافت گاز محدود شوند. البته برای حل مشکل تأمین گاز مورد نیاز این واحدها تلاش می‌کنیم که فازهای پارس جنوبی را تکمیل کنیم.

وی با اظهار اینکه در جلسه‌ای با حضور رئیس جمهور و پیمانکاران هر هفته توسعه پارس جنوبی و میدان‌های مشترک بررسی می‌شود گفت: تا پایان امسال 100 میلیون مترمکعب به تولید گاز کشور افزوده خواهد شد که این رقم با توسعه فازهای اولویت‌دار پارس جنوبی محقق می‌شود.

زمستان 92 نفس کشیدن در تهران سخت شده بود

معظمی گفت: یادمان نرود که زمستان سال گذشته نفس کشیدن در تهران سخت شده بود چون به نیروگاه‌ها سوخت مایع می‌دادیم.

آغاز صادرات گاز به عراق اواسط سال 94

وی با اشاره به اینکه اواسط سال آینده صادرات گاز ایران افزایش خواهد یافت گفت: صادرات گاز به کشور عراق از اواسط سال 94 آغاز خواهد شد و در سال 95 تولید گاز ایران لبریز می‌شود.

معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت با اشاره به موضع روسیه در قبال اتحادیه اروپا و مشکلاتی که این اتحادیه برای دریافت گاز این کشور دچار شده‌اند گفت: صادرات گاز ایران به اروپا تأثیری مستقیم بر روی امنیت کشور دارد و حتما 1+5 رفتار خود را با ما در صورت اجرای این طرح بهبود خواهد داد.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت پالایشی کشور بین سال 96 تا 97 به روزانه سه و نیم میلیون بشکه خواهد رسید گفت: برای طرح سیراف 54 شرکت متقاضی بودند که هم اکنون در حال بررسی متقاضیان هستیم.

معظمی اظهار کرد: بابک زنجانی نتیجه دور زدن مقررات و زیرپا گذاشتن چهارچوب‌هاست به همین دلیل وزارت نفت سعی کرد به سمت شفاف سازی برود.

بهره برداری فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس در سال 94/گناه کردیم بنزین وارد می کنیم؟

وی با اعلام اینکه فاز اول پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس سال آینده به تولید می‌رسد گفت: امسال و سال آینده واردات بنزین خواهیم داشت؛ آیا این گناه است که وزارت نفت تولید ریفرمیت در واحدهای پتروشیمی را متوقف کرد و به سمت واردات رفت؟ آنچه که اتفاق می‌افتاد نه اقتصادی بود و نه منطقی در واقع منطق و اقتصاد می‌گفت که تولید ریفرمیت در پتروشیمی‌ها قطع شود.

معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت با اشاره به اینکه فعال کردن حوزه دیپلماسی انرژی برای پیشبرد برخی از اهداف وزارت نفت انجام خواهد شد گفت: با چین و روسیه کارهای جدیدی را شروع کرده‌ایم که در زمان مناسب جزئیات آن را اعلام خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه تحریم یعنی جنگ تمام عیار اقتصادی تأکید کرد: ما از پا ننشسته‌ایم و قطعا برای رسیدن به اهدافمان تحریم‌ها را دور خواهیم زد و پشت دیوار تحریم نخواهیم ماند. صادرات 5 ماه نخست نشان می‌دهد که تحریم نتوانسته است در این زمینه تأثیرگذار باشد چرا که صادرات نفت ایران در 5 ماه نخست امسال 8.2 درصد نسبت به برنامه تعیین شده افزایش داشت. همچنین در بخش پتروشیمی نیز شاهد 5 درصد افزایش هستیم.

معظمی با گله از اینکه سالهاست گازها می‌سوزند بدون آنکه کسی برای آنها گریه کند و ضجه بزند گفت: کرسنت بسته شد و به این سرنوشت دچار شد. سالهاست که گازها می‌سوزد و علاوه براینکه میلیاردها دلار سرمایه ملی به هدر می‌رود به محیط زیست نیز صدمه وارد می‌شود به همین دلیل وزارت نفت ساخت مینی ال.ان.جی را در دستور کار خود قرار داده است.

وی یادآور شد: افزایش ظرفیت تولید و صادرات نفت و گاز کشور قدرت چانه زنی کشور را افزایش می‌دهد؛ اگر کشور عربستان می‌تواند بازیگر اصلی در بازار نفت باشد به دلیل توانمندی آن در بخش تولید است.

قراردادهای جدید نفتی ایران هنوز نهایی نشده است

معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت با تأکید براینکه درسال 93 مشکلات سوخت رسانی در سال گذشته را نخواهیم داشت، گفت: در برنامه داریم که به صنایع اعلام کنیم که چه مقدار می‌توانند انرژی مصرف کنند؛ هم اکنون ایران از نظر شدت مصرف انرژی جزو مسرف ترین کشورهای جهان است.

وی با بیان اینکه پتانسیل کشور برای تولید زیاد است گفت: علی رغم این موضوع هم اکنون درآمد سرانه پایین است و وظیفه ما است که به تولید ثروت اقدام کنیم تا اینگونه درآمد سرانه افزایش یابد.

معظمی در پایان اعلام کرد: قراردادهای جدید نفتی ایران تاکنون نهایی نشده است. نظر شرکت‌های بزرگ را در این زمینه دریافت کرده‌ایم ولی قرار است برای دریافت نظرات بیشتر یک جلسه بین المللی برگزار کنیم تا به صورت گسترده از نقطه نظرات بهره مند شویم. بعد از تدوین نهایی فرمت جدید قراردادها این فرمت برای تصویب به دولت ارائه خواهد شد.

برچسب ها:
صادراتگازعراق
نظر بینندگان
!
!
!