پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۱۸ | ۱۳۹۳/۰۶/۱۹
واردات خودروهای با حجم موتور ۲۵۰۰ سی‌سی ممنوع شد
۱۳:۱۸ | ۱۳۹۳/۰۶/۱۹
اجاره خودرو
سخنگوی دولت:

واردات خودروهای با حجم موتور ۲۵۰۰ سی‌سی ممنوع شد

پرشین خودرو: سخنگوی دولت گفت: با تصویب دولت واردات خودروهای با حجم موتور ۲۵۰۰ سی‌سی ممنوع شد.

به گزارش «پرشین خودرو»، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت ظهر امروز پس از جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران از مصوبه دولت در خصوص ممنوعیت واردات خودروهای با حجم موتور بالای 2500 سی‌سی خبر داد و گفت: پیش از این نیز ممنوعیت واردات این خودروها وجود داشت، اما واردکنندگان این خودروها را متروکه می‌کردند و سپس طبق ضوابط که این متروکه‌ها امکان فروش دارند به فروش می رساندند. اما در مصوبه امروز دولت این راه هم بسته شد و براین اساس نه تنها واردات این خودروها ممنوع است، بلکه اگر متروکه هم شوند باید مرجوع شوند و تحت هیچ شرایطی نمی‌توانند وارد کشور شوند.

وی با بیان اینکه مجوزهای خاصی که در این زمینه وجود داشت نیز به هیچ وجه مورد تایید هیئت وزیران قرار نگرفت، تصریح کرد: اگر قرار است به برخی قهرمانان و کسانی که در جزایر ایرانی ساکن هستند کمکی کنیم، لزومی ندارد این کمک‌ها دادن مجوز واردات خودرو باشد چرا که آنها نیز این مجوز را واسپاری و به فروش می‌رسانند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه ما نسبت به تردد خودروهای گرانقیمت و غیرمتعارفی که در جامعه وجود دارد، معترض هستیم، افزود: این خودروها با بافت فرهنگی کشور نیز ناسازگار است و در جلسه هیئت وزیران واردات آنها ممنوع شد که به نوعی تأسی از بیانات مقام معظم رهبری در این زمینه محسوب می‌شود، حتی این ممنوعیت برای مناطق آزاد نیز که اگر قرار است به صورت عبور موقت باشد، حتما باید مقررات گمرکی برای آنها جاری شود و واردات این خودروها از مناطق آزاد به داخل کشور ممنوع اعلام شد.

نوبخت در تشریح مصوبه دیگر هیئت دولت اظهار داشت: موضوع دیگر که به تصویب هیئت وزیران رسید در مورد قیمت محصولات باغی بود و با توجه به اینکه قیمت خرید محصولات باغی مربوط به سال 1390 بود، دولت برای اینکه حمایت خود را از کشاورزان نشان دهد، تا آنها نسبت به محصولات باغی راغب شوند قیمت خرید این محصولات را 155 درصد افزایش داد.

وی اضافه کرد: پیش از این فاصله‌ای بین قیمت باغ‌دارها با قیمتی که مصرف‌کننده تهیه می‌کند، تفاوت زیادی دارد و ما در جهت کمک به کشاورزان، افزایش 155 درصدی را مصوب کردیم تا آنها در تولید محصولات کشاورزی و باغی متضرر نشوند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: در خصوص برنج نیز که این روزها فصل برداشت برنج است، باخبر شدیم در استان‌های شمالی بازار راکد است و قیمت به حداقل تغییر پیدا کرده در حالی که تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد به محض اینکه برنج از دست کشاورزان زحمتکش خارج شود، افزایش قیمت برنج آغاز می‌شود به طوری که این قیمت‌ها به جیب کشاورزان زحمتکش نمی‌رود. به همین جهت هیئت وزیران، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور را موظف کرد تا با وزرای جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت بعدازظهر امروز یک جلسه فوری تشکیل دهند، در نظر گرفتن روش‌هایی برای حمایت از برنج‌کاران، با قیمتی توافقی برنج آنها را خریداری کنیم.

نوبخت مصوبه دیگر جلسه امروز هیئت دولت را افزایش سقف تسهیلات مسکن روستایی تا 15 میلیون تومان و با سود 5 درصد را عنوان کرد و افزود: بنا شد مابه‌التفاوت سود 5 درصد با سودی که بانک مرکزی اعلام کرده، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور تضمین و پرداخت کند. یعنی هم سقف تسهیلات اعطایی برای مسکن روستاییان، افزایش پیدا کرد و هم میزان سود آن تقلیل یافت، به ویژه برای منطقه بشاگرد پیش از این چنین تصمیمی اتخاذ شده بود اما چنین تضمینی وجود نداشت و برهمین اساس معاونت برنامه ریزی موظف شد در مورد منطقه بشاگرد نیز این مصوبه را اجرایی کند.

وی در ادامه به یارانه پرداختی به تولید اشاره کرد و گفت: منابع حاصل از افزایش قیمت‌های حامل‌های انرژی را به 3 امر اختصاص دادیم؛ یک بخش از آن به پرداخت خانوارها در 22 هرماه اختصاص یافت که تا امروز نیز حتی یک روز تاخیر نداشته است. همچنین برای آن دسته از خانوارهایی که صاحب فرزند شده‌اند و ما برای محاسبه و جمع‌آوری اطلاعات چندماهی را در پرداخت یارانه به آنها عمل نکردیم، از این ماه برای متولدین نیز اعمال می‌کنیم، علاوه بر آن برای طلاق، مرگ، ازدواج و تولد نیز در سازمان هدفمندی یارانه‌ها از این ماه مورد توجه قرار می‌گیرد.

سخنگوی دولت اضافه کرد: مورد دیگر از استفاده از منابع حاصل از افزایش قیمت‌ حامل‌های انرژی به طرح تحول در سلامت اختصاص می‌یابد که این طرح با دقت و مقبولیت عمومی در حال اجراست. پیش‌بینی ما از منابع حاصل مازاد بر منابع گذشته ناشی از اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها 10 هزار میلیارد تومان است که 4800 میلیارد تومان آن برای اجرای هدفمندی یارانه‌ها اختصاص دادیم، که تا اینجا پرداخت شده و 5200 میلیارد تومان نیز برای یارانه تولید اختصاص داده شده است که به وزارت صنعت، جهاد کشاورزی، راه و کشور در خصوص حمل و نقل ابلاغ اعتبار 5200 میلیاردتومانی انجام شد تا آنها برنامه‌های خود را حداکثر تا یک شهریور به معاونت برنامه ریزی ریاست جمهوری بدهند تا بتوانیم از طریق ستاد هدفمندی یارانه‌ها این مبلغ را با نسبتی که ستاد تعیین می‌کند و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد، بین این دستگاه‌ها تقسیم کنیم.

"بر همین اساس می‌توانیم بگوییم که هم به خانوارها به موقع پرداخت کردیم، در ارتباط با یارانه طرح تحول سلامت نیز کار آن در حال اجراست و برای یارانه تولید نیز ابلاغ پرداخت یارانه 5200 میلیارد تومانی انجام شده است."

نوبخت ادامه داد: علاوه بر تمام اینها یک یارانه ویژه نیز برای یارانه غذایی در جهت حمایت از خانوارهای کم‌درآمد در حال پرداخت هستیم تا نوعی عدالت اجتماعی در حال انجام باشد و امیدواریم مرحله دوم اجرای هدفمندی یارانه‌ها در جهت قانونی پیش برود.

وی در ادامه حضور در جمع خبرنگاران به سوالات آنها پاسخ داد و در پاسخ به اولین سوال اظهار داشت: التفات دارید که شرایط جدیدی در کشور روسیه از سوی قدرتهای بزرگ و غربی تحمیل شد که بحث تحریم یکی از آنهاست، لذا شرایط منطقه‌ای به گونه‌ای است که ایران و روسیه به عنوان دو همسایه بهتر می‌توانند فعالیت کنند که این کار طی توافقنامه‌هایی که صورت گرفته در حال اجراست و سفرهایی که انجام می‌شود، تسهیل روابط و توسعه ارتباطات در جنبه‌های مختلف است که منافع ملی هر دو کشور اقتضا می‌کند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری در خصوص بیمه جانبازان گفت: تبصره 16 قانون بودجه سال 93 به این امر اختصاص دارد، که براساس آن در مجلس پیشنهاد شد همه خدمات به جانبازان در بنیاد شهید تجمیع شود که لازم بود اعتبارات دستگاه‌های مختلف و ردیف‌هایی را که برای درمان جانبازان اختصاص می‌دادند، کم کنیم و به بودجه بنیاد شهید اختصاص دهیم. البته در این فاصله طرح استفساریه‌ای در مجلس مطرح شد که مجلس مصوب کرد دستگاه‌ها اجباری برای واگذاری بیمه جانبازان به بنیاد شهید ندارند و بنابر تشخیص خودشان می‌توانند عمل کنند.

نوبخت افزود: براین اساس دستگاه‌هایی که اعلام آمادگی کردند تا این خدمات به جانبازان را خودشان انجام دهند، اعتبارشان کاسته نشد و دستگاه‌هایی که بنا شد بنیاد شهید از جانبازان شاغل در این دستگاه‌ها حمایت کنند از بودجه‌شان کسر کردیم و به حساب بنیادشهید واریز کردیم و این اقدام در تیرماه انجام شد، بنابراین در این مدت هیچ خلأ قانونی و اعتباری وجود نداشت. البته ممکن است در کوتاه‌مدت ناهماهنگی‌هایی پیش آمده باشد، اما مشکلی در این زمینه وجود ندارد. بنیاد شهید نیز در این مدت قراردادی را با یک شرکت بیمه‌ای منعقد کرد تا بتواند جانبازان را بیمه تکمیلی کند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص پرداخت یارانه به متولدین سال جاری، با بیان اینکه بودجه برنامه‌ای یکساله است و میان کار نمی‌توان آن را عوض کرد، گفت: به همه اعلام کردیم که می‌توانند تا اول اردیبهشت ثبت‌نام انجام دهند و 2 روز نیز آن را تمدید کردیم و بالاخره کار انجام شد و ما متوجه شدیم چقدر منابع داریم و چند نفر انصراف دادند. در حال حاضر خدماتی که در بیمارستان‌ها انجام می‌شود، محصول انصراف بخشی از مردم از دریافت یارانه است که در این خدمت ارزشمند سهیم و شریک هستند، اما اینکه هر لحظه سایت را ببندیم و یا باز کنیم امکان ناپذیر است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: در مورد متولدین جدید، خانواده‌هایی که توانستند مدارک فرزندانشان را به ما ارائه کنند از آنها ثبت‌نام صورت گرفته و بنابراین پرداخت یارانه‌ها به این عزیزان با توجه به جمیع مشکلاتی که وجود دارد، صورت می‌گیرد که مورد تاکید رئیس‌جمهور و معاون اول نیز هست و عده‌ای که در این فاصله متولد شدند و خانواده آنها درخواست ثبت‌نام این فرزندان را کردند، در حال حاضر ثبت‌نام این نوزادان در سازمان هدفمندی انجام می‌شود تا این نوزادان نیز مشمول دریافت یارانه شوند.

نوبخت تاکید کرد: خانوارها تردید نکنند که دولت خود را موظف به تامین نظرات آنها می‌داند و اگر در اجرا سخت‌گیری می‌شود، از باب نادیده گرفتن سهم کسی نیست بلکه دولت قصد دارد یارانه را به صورت هدفمند در اختیار همه قرار دهد.

وی در خصوص یارانه ویژه نیز که سال گذشته در قالب سبد کالا به خانوارها انجام شد، اظهار داشت: یارانه ویژه اگر معطوف به یک جامعه مشخص و معینی نباشد، هدفمند توزیع نمی‌شود و همواره فردی پیدا می‌شود که می‌گوید من شرایط را داشتم اما پرداختی صورت نگرفت و در حال حاضر به رغم 1500 میلیارد تومان که به صورت سبد کالا توزیع شد عده‌ای از هموطنان ناراضی شدند در حالی که اگر این 1500 میلیارد تومان توزیع نمی‌شد و سبد کالایی نمی‌دادیم، کسی در این زمینه مکدر نمی‌شد و حتی معلوم نیست به افرادی که سبد کالا دادیم، آنها راضی شده باشند و به هر تقدیر بنا شد به صورت سازمان یافته به گروه‌های کم‌درآمدی که کمیته امداد و بهزیستی آنها را تایید می‌کنند، به صورت حمایت غذایی در قالب ریالی و یا برای کارهای خاص دریافت کند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در مورد حادثه سراوان گفت: اقدام مذبوحانه‌ای صورت گرفت که عزیزان نیز با دفاع خود آن را دفع کردند. قطعا ما انتظار داریم، همه نهادها که در ارتباط با امنیت مرزها فعال هستند، همواره هوشمند و هوشیار باشند. همانطور که تاکنون عزیزان ما در مرزهای غربی و شرقی مراقبت‌های لازم را دارند، بر اقدامات تامینی خود بیافزایند.

نوبخت در خصوص قیمت خودرو نیز اظهار داشت: بنده پیش از این نظر رسمی دولت را گفتم که دولت موافق افزایش قیمت‌ها نیست، اما مکانیزم رسمی تعیین قیمت از سوی شورای رقابت صورت می‌گیرد و با این حال شورای رقابت با وجودی که نظر دولت را می‌دانست، این اقدام را انجام نداد. اما باز هم شورای رقابت و شرکت‌های تولیدکننده خودرو قیمت‌ها را تقلیل دادند. منتها ما مانند بسیاری از چیزهای دیگر که در بازار گران می‌شود و ما مخالف هستیم، در این مورد نیز مخالف افزایش قیمت بودیم اما با توجه به اینکه بازار دست ما نیست و اقتصاد ما دولتی نیست، آن چیزهایی که مربوط به دولت است مطمئن باشید که از افزایش قیمت‌ها اجتناب می‌کنیم چرا که سیاست مهار تورم جزء سیاست‌های مصوب دولت است و ما علاقه‌مندیم که روند کاهنده نرخ تورم ادامه پیدا کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره تعامل با کشورهای اروپایی گفت: ارتباط ما بویژه در 5-6 ماه گذشته مثبت‌تر شد و خیلی از بازرگانان و شرکت‌های تجاری اروپایی به ایران سفر داشتند و درخواست کردند که با جمهوری اسلامی ایران و بخش خصوصی مراودات تجاری داشته باشند که این کار در حال انجام است اما همه این اقدامات موکول به حل و فصل نهایی شده است که امیدواریم به نفع مردم ما به انجام برسد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری خاطرنشان کرد: برای جامعه اسلامی، ارزشی و مذهبی ما، بدحجابی نوعی بیماری تلقی می‌شود و با بافت مذهبی کشور سازگاری ندارد و ما حجاب را به عنوان یک ارزش همراه با عفاف مورد تایید قرار می‌دهیم و اعتقاد داریم و از همین جهت از همه دختران و بانوان خواهش می‌کنیم که به این هنجار مورد احترام جامعه، التفات بیشتری داشته باشند. البته در پاره‌ای از موارد برخوردهایی که صورت می‌گیرد گرچه به قصد حفظ ارزشهاست، اما چون نوعی لجاجت طرف مقابل را برانگیخته می‌کند از این عزیزان خواهش می‌کنیم رعایت حرمت بانوان را داشته باشند.

نوبخت تاکید کرد: قطعا باید شیوه‌های برخورد ما با بدحجابی نسبت به گذشته متفاوت باشد، چرا که 3 دهه است که از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد اما هنوز این مسائل را مطرح می‌کنیم که نشان می‌دهد نهادهای فرهنگی باید اقدامات متفاوت‌تر و نوآورانه‌ای داشته باشند. شما تایید می‌کنید که این تنها خواست دولت نیست و همه نهادهایی که در حوزه فرهنگ صاحب مسئولیت هستند تحت نظارت دولت نیستند و برخی از آنها غیردولتی هستند، اما از دولت کمک مالی می‌گیرند و می‌خواهیم که در این راستا کمک کنند چرا که اعتقاد دولت به سلامت اخلاقی جامعه است و دولت حجاب را به عنوان یک ارزش همواره مورد تاکید قرار می‌دهد.

وی در پاسخ به سوال درباره نماینده کشورمان در سازمان ملل گفت: در حال حاضر کرسی ما در سازمان ملل خالی نیست و ما سرپرست معرفی کردیم تا از منافع و سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران دفاع انجام شود، البته ما با یک کار غیرمدنی و غیر معقول آمریکایی‌ها مواجه شدیم در حالی که موظف هستند وقتی کشورها نماینده‌ای را معرفی می‌کنند با توجه به اینکه مجمع برای آمریکایی‌ها نیست و برای سازمان ملل است، همکاری کنند. چون ساختمان سازمان ملل در کشور آمریکاست، آمریکایی‌ها نباید مانع حق سایر کشورها شوند و از ورود نماینده کشورها به سازمان ملل ممانعت کنند. به هر تقدیر ما کارهای قانونی خود را پیش می‌بریم.

سخنگوی دولت درباره بدهی بانک‌ها نیز گفت: در این زمینه تخمین‌هایی وجود دارد، اما همچنان اعداد و ارقام آن در حال به روز شدن است که بعداً بنده اطلاع رسانی می‌کنم.

نوبخت همچنان خاطرنشان کرد: در جلسات بعدی از آقای واعظی دعوت می‌کنم تا در یکی از جلسات آتی درباره نسل سوم موبایل به سوالات پاسخ دهند.

وی در بخش پایانی از سخنان خود به کودکان حادثه‌دیده شین‌آباد اشاره کرد و اظهار داشت: تمامی خواسته‌های این کودکان در 4 موضوع درمان، بیمه، ادامه تحصیل و دریافت مستمری قابل تقسیم است. التفات دارید که بحث بیمه مربوط به این شرکت‌ها می‌شود و موضوع مستمری نیز به نهادهای حمایتی برمی‌گردد. بحث آموزش آنها نیز مربوط به آموزش و پرورش می‌شود و درمان آنها از طریق وزارت آموزش و پرورش در حال انجام است و از این دستگاه‌ها تشکر می‌کنم که همواره مساعی خود را در تسکین آلام این عزیزان و خانوارها انجام دادند. ولی قبول کنید که ممکن است این عزیزان بخواهند با 4 دستگاه مواجه شوند و ممکن است در آنجا به خوبی پاسخ آنها را ندهند و نیاز روحی آنها را در نظر نگیرند.

سخنگوی دولت اضافه کرد: به رغم اینکه سال گذشته معاونت نظارت راهبردی اعتباری برای درمان آنها اختصاص داد و هنوز بخشی از آن مبالغ داده شده استفاده نشده، متاسف شدم از اینکه بدون اطلاع قبلی این کودکان را در این هوای گرم آوردند و وقتی متوجه شدم به خانواده آنها عرض کردم که به خود بنده مراجعه می‌کردند تا مسائل آنها را ساماندهی می‌کردم. فردای آن روز از این خانواده‌ها دعوت کردم و سخنان آنها را گوش دادم و حرف‌های آنها کاملا به حق بود و برهمین اساس برای اینکه پس از این سرگردان نشوند اعلام کردم که از این پس به نیابت از دولت معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور موظف است هر 4 خواسته این کودکان را دنبال کند و به وکیل آنها رئیس حوزه معاونت را معرفی کردند و به وی ماموریت دادم که این عزیزان در هیچ زمانی نباید مشکل پیدا کنند.

نوبخت خاطرنشان کرد: از این پس معاونت از سوی دولت همه مسئولیت این کودکان را پذیرفت و از این به بعد هر 4 خواسته آنها را معاونت برنامه‌ریزی دنبال می‌کند و بنابراین هر مساله‌ای درباره کودکان شین‌آباد پیش بیاید، مقصر معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی است.

به گزارش تسنیم، وی با بیان اینکه وکیل این کودکان از دولت برای پیگیری مطالبات آنها تغییر کرده، گفت: انشاءالله از این به بعد چنین حادثه‌ای پیش نیاید، اما اگر پیش آمد مسئولان باید وارد صحنه شوند، نه اینکه این کودکان مظلوم بیایند و در خیابان بنشینند تا دولت به آنها توجه کند.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!