سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۴۷ | ۱۳۹۰/۰۳/۱۱
معامله سهام ایران خودرو باطل شد
۱۱:۴۷ | ۱۳۹۰/۰۳/۱۱
اجاره خودرو
به دلیل رابطه عمودی خریدار با این شرکت

معامله سهام ایران خودرو باطل شد

پرشین خودرو: پس از کش و قوس های فراوان بالاخره معامله بلوک 4.9 درصدی ایران خودرو باطل شد.

به گزارش «پرشین خودرو»، مدیر بازار شرکت بورس اوراق بهادار از ابطال معامله بلوک نزدیک به پنج درصدی سهام ایران خودرو خبر داد.

علی صحرایی گفت: پس از رای شورای رقابت مبنی بر اینکه برنده رقابت خرید سهام بلوکی ایران خودرو (شرکت تعاونی اعتباری ایران خودرو) رابطه عمودی با این شرکت دارد و بر اساس ضوابط نمی تواند کرسی مدیریتی داشته باشد، این شرکت نیز از خرید این سهام انصراف داده است.

وی افزود: بر اساس ضوابط، برنده خرید بلوکی سهام ایران خودرو باید بیش از پنج میلیارد تومان به عرضه کننده این سهام یعنی شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) خسارت بپردازد.

همچنین مدیرعامل کارگزاری بانک صادرات گفت: در صورت تصمیم متولیان، بلوک ایران خودرو دوباره عرضه می شود.

هاشم بوذرجمهری درخصوص دلایل قطعی نشدن معامله ایران خودرو و نظر شورای رقابت افزود: با قطعی شدن این بلوک، شرکت سرمایه‌گذاری ترنیان سهم صاحب حداقل یک کرسی از هیئت مدیره ایران خودرو ‌می شد که با ممانعت شورای رقابت روبرو بود.

وی گفت: خریداران با ارایه نکردن مدارک لازم به بورس در مهلت مقرر آن را قطعی نکردند.

بوذرجمهری در باره امکان عرضه مجدد این سهام گفت: عرضه مجدد سهام بستگی به فروشنده سهام دارد ودر حال حاضر منتظر مشخص شدن وضعیت سه درصد وجه نقد پرداختی معامله از سوی خریدار هستیم.

وی تصریح کرد: این مساله بستگی به نتایج بررسی شرکت بورس دارد که در صورت عدم توجیه پذیری، این رقم سوخت می شود.

به گفته بوذرجمهری نظر شورای رقابت پیرامون انجام یک رقابت سالم است و کار کارشناسی بر روی آن صورت گرفته است.

بنابراین گزارش رییس شورای رقابت اعلام کرده بود: هرگاه خریدار اخیر سهام بلوکی ایران خودرو ( 4.9 درصد سهام) بخواهد صندلی مدیریتی را در این شرکت تصاحب کند، این معامله باطل می شود.

جمشید پژویان با اشاره به پایان بررسی ماهیت خریداران سهام بلوکی 4.9 درصدی ایران خودرو از جانب تعاونی اعتباری ایران خودرو گفته بود: در این معامله ارتباط عمودی میان خریدار و شرکت ایران خودرو محرز شده است، بنابر این خریدار نمی تواند کرسی مدیریتی داشته باشد.

رییس شورای رقابت با بیان اینکه در این معامله تخلف دیگری صورت گرفته است، افزود: پس از بررسی ماهیت رقابت کنندگان در خرید سهام این شرکت متوجه شدیم زیرمجموعه های شرکت سایپا هم وارد رقابت برای خرید سهام بلوکی ایران خودرو شدند که مغایر با شصت و سومین مصوبه شوراست که در تاریخ 28 فروردین امسال تصویب شد و بر اساس ان رقبا نمی توانند سهام یکدیگر را خریداری کنند.

وی تصریح کرد: براین اساس شرکت سایپا تخلف کرده است و در اولین جلسه شورا تخلف آن بررسی می شود و ممکن است مجازاتی برای آن در نظر گرفته شود. پژویان درباره اینکه چه مجازات هایی ممکن است بر اثر این تخلف درباره شرکت سایپا اعمال شود، گفت: به نظر اعضای شورای رقابت بستگی دارد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!