یكشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۴۴ | ۱۳۹۳/۰۷/۱۲
خداحافظی وانتی‌ها با بنزین 700 تومانی
۰۹:۴۴ | ۱۳۹۳/۰۷/۱۲
اجاره خودرو

خداحافظی وانتی‌ها با بنزین 700 تومانی

پرشین خودرو: همزمان با اوج گیری متوسط مصرف بنزین ایران با وجود اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها، ستاد سوخت برنامه های جدید ابطال سهمیه‌های ویژه بنزین 700 تومانی را اعلام کرد و به زودی سهمیه ویژه بنزین برخی از وانت بارها هم به طور کامل ابطال خواهد شد.

به گزارش «پرشین خودرو»، متوسط مصرف بنزین ایران با وجود اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها و افزایش قیمت هر لیتر بنزین به بیش از یکهزار تومان به جای کاهش باز هم با افزایش روبرو شد.

آمارهای رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران ایران نشان می‌دهد که در طول 6 ماه نخست سال جاری متوسط مصرف روزانه بنزین با ثبت رشدی سه درصدی به بیش از 13 میلیارد لیتر رسیده است.

از این رو در حالی در ١٨٦ روز نخست امسال بیش از ١٣ میلیارد و ٩٤ میلیون لیتر بنزین در كشور مصرف شده است که در مدت مشابه سال گذشته مصرف این فرآورده استراتژیک نفتی حدود ١٢ میلیارد و ٧٥٩ میلیون لیتر بوده است.

همزمان با اوج گریری متوسط مصرف بنزین در کشور، دولت طرح‌های جدیدی را در کنار اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها برای مدیریت و کنترل مصرف بنزین که از آن به عنوان دماسنج اقتصاد کشور یاد می کنند، در دستور کار قرار داده است.

ابطال سهمیه‌های ویژه بنزین، تغییر کاربری و کلاس کارت‌های سوخت و در نهایت ابطال سهمیه بنزین 700 تومانی خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده یکی از طرح‌های در دست اجرا برای مدیریت مصرف بنزین در کشور است.

حسین هاشمی در تشریح مهمترین سیاست‌های در دست اجرای ابطال سهمیه های ویژه بنزین خودروها، گفت: با حذف ۶ میلیون كارت هوشمند سوخت در راستای ساماندهی مصرف بنزین از مجموع ۲۴ میلیون كارت هوشمند صادره در كشور مصرف بنزین یارانه ای در پنج ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار لیتر كاهش داشته است.

معاون صنایع و انرژی ستاد مدیریت حمل ونقل و سوخت با اشاره به اینكه از سال ۹۱ مصرف بنزین روند افزایشی داشت و در آذر سال ۹۲ هم شاهد افزایش ذرات معلق در هوا بودیم كه مجبور به اجرای این طرح شدیم، تصریح كرد:پس از بررسی شبكه تخصیص بنزین یارانه‌ای، به كارت های سوختی برخورد كردیم كه متعلق به موتورسیكلت‌های سرقت شده، اسقاطی یا توقیف شده بود كه تمامی این كارتها تعیین تكلیف شدند.

این مقام مسئول با اعلام اینکه برای ابطال حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار كارت بنزین موتورسیكلت هایی با سن كاركرد ۱۵تا ۲۵سال مهلت تعیین شد و به مرور زمان سهمیه سوخت آنها ابطال شد، اظهار داشت: به موازات آن تكلیف ۵ میلیون و ۳۱۴ هزار دستگاه موتورسیكلت فرسوده یا فاقد پلاك ملی كه هنوز با پلاك قدیمی تردد می كنند، مشخص شد.

وی همچنین با ابطال سهمیه ویژه بنزین حدود ۲۶ هزار دستگاه خودرو در آموزشگاه‌های رانندگی، افزود: به عبارت دیگر آموزشگاه‌های رانندگی كه فقط یك خدمت ارائه و در قبال آن هزینه دریافت می كنند، از این به بعد سهمیه ویژه بنزین نمی گیرند، در صورتی كه آنها قبلاً همانند آژانس ها سهمیه سوخت ویژه دریافت می كردند.

معاون ستاد سوخت با یادآوری اینکه از ابتدای سال پس از پالایش اطلاعات، ۱۰۰هزار كارت سوخت مربوط به موسسات اتومبیل كرایه در آژانس‌ها از سهمیه ماهانه ۳۰۰ لیتر به ۶۰ لیتر کاهش یافت، تبیین کرد: براساس گزارش نهادهای نظارتی، بخشی از كارت‌های سوخت صادر شده برای آژانس های كرایه اتومبیل در اختیار افرادی قرار گرفته است كه هیچ نقشی در جابه جایی مسافر ندارند.

هاشمی، ادامه داد: یعنی افرادی كه پیش از این در آژانس های مسافربری فعالیت داشتند، پس از خروج از این مراكز هنوز از سهمیه بنزین یارانه ای آژانس استفاده می كردند ضمن آنکه برخی از جایگاه داران هم سهمیه های آژانس را خرید و فروش می كردند.

این مقام مسئول با بیان اینکه هم اکنون بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار كارت سوخت با سهمیه ویژه برای وانت بار در كشور وجود دارد كه بخش قابل توجهی از آنها در شبكه حمل و نقل عمومی فعال نیستند، تاکید کرد: بنابراین ضرورتی ندارد كه سهمیه ویژه بنزین دریافت كنند.

به گزارش مهر، وی از توقف رانت در تخصیص سهمیه بنزین و سو استفاده از كارت‌های هوشمند سوخت به عنوان یكی از دستاوردهای اجتماعی نام برد و یادآور شد: با اجرای بزرگترین طرح مدیریت سوخت در كشور، بدون انجام سرمایه‌گذاری جدید مصرف بنزین كشور كاهش یافت.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
مصرفبنزین
نظر بینندگان
!
!
!