چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۱۰ | ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
احاطه بازار خودرو ایران توسط کره‌ای‌ها
۱۲:۱۰ | ۱۳۹۰/۰۳/۱۸
اجاره خودرو

احاطه بازار خودرو ایران توسط کره‌ای‌ها

پرشین خودرو: سهم برندهای ژاپنی در بازار خودروهای سواری ایران به دو درصد هم نمی‌رسد.

به گزارش«پرشین خودرو» به نقل از ایسنا، آخرین بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد كه سهم برندهای ژاپنی در بازار خودروهای سواری ایران در حدود 1.1 درصد است.

هم‌اكنون برندهای ژاپنی تویوتا، سوزوكی، مزدا و نیسان در بازار خودروهای سواری ایران حضور دارند.

شركت ایرتویا كه نماینده‌ رسمی فروش محصولات شركت تویوتا در ایران است، سهمی كمتر از 0.1 درصدی از بازار خودروهای سواری ایران را در اختیار دارد. این شركت خودروهایی مانند كمری، یاریس، كرولا و پرادو را در بازار ایران عرضه می‌كند.

مسئولیت عرضه سایر برندهای ژاپنی در بازار خودرو ایران بین شركت های ایران خودرو، گروه بهمن و پارس خودرو پخش شده‌ است.

به عنوان مثال شركت ایران خودرو در دو ماه نخست امسال 708 دستگاه سوزوكی گرند ویتارا تولید كرد.

گروه بهمن نیز عرضه‌ خودروهای مزدا3 و نیسان پاجرو را در اختیار دارد. هرچند آمار تولید این دو خودرو در دو ماه نخست امسال هنوز منتشر نشده است.

شركت پارس خودرو نیز كه با شركت نیسان ژاپن همكاری دارد، در دو ماه نخست امسال 346 دستگاه نیسان ماكسیما و 112 دستگاه تینا تولید كرد. تولید نیسان قشقایی در سال جاری تاكنون صفر بوده است.

سایر خودروسازان بزرگ ژاپن مانند هوندا و میتسوبیشی حضور چندانی در بازار خودروهای سواری ایران ندارند.

البته وضعیت شركتهای ژاپنی در بازار خودروهای تجاری ایران كمی بهتر است؛ به طوری كه برندهای ایسوزو، نیسان و مزدا حضور فعالی در بازار خودروهای تجاری ایران دارند.

سال قبل تویوتا، بزرگترین خودروساز ژاپن تحت فشارهای بین‌المللی اعلام كرد كه صادرات خودروهای خود را به ایران متوقف می‌كند. با این وجود نماینده‌ این شركت در ایران تاكید كرد كه این اتفاق هیچ تاثیر منفی روی وضعیت خدمات پس از فروش خودروهای تویوتا در ایران نخواهد گذاشت.

اخیرا نیز اعلام شد كه واردات خودرو به ایران آزاد شده است؛ اما در شرایطی كه خودروسازان كره‌یی با سبقت از رقبای خارجی خود توانسته‌اند حضور فعالی در بازار خودروهای سواری ایران داشته باشند، باید دید آیا ژاپنی‌ها در چنین شرایطی همچنان دست روی دست خواهند گذاشت یا برای عقب نماندن از رقبای كره‌ای در بازار ایران دست به كار می‌شوند؟

نظر بینندگان
!
!
!