شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۲۶ | ۱۳۹۳/۰۷/۲۶
وارداتی ها بازار را گرفتند
۱۲:۲۶ | ۱۳۹۳/۰۷/۲۶
اجاره خودرو

وارداتی ها بازار را گرفتند

پرشین خودرو: خودروهای وارداتی سهم خود در بازار ایران را افزایش داده اند. این اتفاق حتی در ماه های گذشته از سال جاری که تولید خودروهای داخلی افزایش یافته نیز، مشهود بوده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، افزایش 115 درصدی واردات خودروهای سواری در نیمه نخست امسال نشان می دهد که میزان رشد واردات اتومبیل های خارجی از میزان رشد تولید خودرو در ایران بیشتر بوده است. طبق آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت، خودروسازان داخلی با تحول در تولید خود موفق به افزایش 78 درصدی تولید خودرو شده اند. با این وجود خودروسازان داخلی راه سختی برای بازگرداندن شرایط بازار به نفع تولیدات خود دارند چراکه طی سال های اخیر با افول تولید خودرو، بخشی از بازار به خودروهای وارداتی رسید و بخشی دیگر نیز به دست خوودروهای چینی مونتاژ داخل افتاد. طی هفته های اخیر که ضوابط خودروهای وارداتی با جدیت اجرا می شود و خودروهای بالاتر از 2500 سی سی اجازه واردات به کشور ندارند، رقابت میان استان های دارای مناطق آزاد برای در اختیار گرفتن امتیاز تردد خودروهای مناطق آزاد در سطح استان، شکل گرفته است.

به تازگی استان خوزستان امکان تردد خودروهای پلاک اروند را به دست آورده است. طبیعی است که خودروهای خارجی در مناطق آزاد با هزینه های کمتر گمرکی وارد می شوند و نرخ آن ها تقریبا نصف قیمت آن در شهرهای دیگر است به همین دلیل اهالی استان های دارای مناطق آزاد به دنبال گسترش دامنه تردد این خودروها هستند.

آمارهای گمرک از واردات خودرو در شش ماه نخست امسال نشان می دهد که در این مدت 51 هزار و 474 دستگاه خودرو سواری وارد کشور شده است. با توجه به تولید 442 هزار دستگاه خودرو سواری در ایران طی نیمه نخست امسال، تعداد خودروهای وارداتی بیش از 10 درصد تعداد خودروهای تولیدی بوده است. در این شرایط می توان گفت 10.4 درصد بازار خودروهای سواری ایران در اختیار برندهای خارجی و وارداتی قرار داشته است و مابقی بازار همچنان در اختیار خودروسازان داخلی است. در میان خودروسازان داخلی اما شرکت های مونتاژکار نیز قرار دارند که نمی توان محصولات آن ها را تولید داخل در نظر گرفت.

طبق آمار رسمی وزارت صنعت در شش ماه ابتدایی سال 442 هزار و 472 دستگاه خودرو سواری در ایران تولید شده است. با این حساب مجموع خودروهای سواری وارداتی و داخلی که در نیمه نخست امسال وارد بازار شده اند 493 هزار و 946 دستگاه بوده است. در این شرایط می توان برآورد کرد که سهم خودروسازان داخلی از بازار ایران 89.6 درصد است.جذابیت بازار خودرو ایران به حدی است که اتحادیه بین المللی وسایل نقلیه موتوری، بازار خودرو ایران را از نظر تعداد فروش خودرو، پانزدهمین بازار خودرو جهان معرفی کرده است.

بر اساس این برآورد که در بازه زمانی نیمه نخست سال 2014 میلادی انجام شده است، فروش خودرو در ایران با رشد ۳۹.۳ درصدی به ۵۴۷ هزار دستگاه رسیده است. اتحادیه بین المللی وسایل نقلیه موتوری اعلام کرد در نیمه نخست سال جاری میلادی 44 میلیون و 73 هزار دستگاه خودرو در سراسر جهان به فروش رفته است. میزان فروش خودرو در جهان طی نیمه نخست 2014 با رشد 3.4 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

به گزارش خبر آنلاین، چینی ها با خرید 11 میلیون و 683 هزار خودرو در رتبه نخست جهان از این نظر قرار گرفته اند و مردم آمریکا با 8 میلیون و 310 هزار دستگاه در رتبه دوم و ژاپنی ها با 3 میلیون و 5 هزار دستگاه در رتبه سوم از این نظر قرار گرفته اند. ایران از نظر رشد خرید خودرو در جهان رتبه هشتم جهان را طی نیمه نخست 2014 به خود اختصاص داده است. بالاترین میزان رشد به نپال اختصاص دارد. فروش خودرو در این کشور با رشد 77 درصدی به 3200 دستگاه رسیده است.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
بازارخودرو
نظر بینندگان
!
!
!