سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۲۳ | ۱۳۹۳/۰۸/۰۳
هوای تهران در مرز هشدار
۱۰:۲۳ | ۱۳۹۳/۰۸/۰۳
اجاره خودرو

هوای تهران در مرز هشدار

پرشین خودرو: باران های پیاپی هم كفاف هوای تهران را نمی دهد، چه تند و پربار ببارد، چه كند و با كرشمه، چه باد بیاید و چه همه چیز در حالت سكون باشد، هوای تهران بر اساس آنچه وضعیت جوی می نامند، تغییر می كند.

به گزارش «پرشین خودرو»، كانون های ریزگرد تهران كه خبر از بیابانی شدن اراضی پراكنده اطراف استان را می دهد و ذرات دو و نیم میكرونی حاصل از سوخت خودروهای دیزلی، عواملی هستند كه بارندگی هم نمی تواند بیش از یك روز جلوی آنها دوام بیاورد. روز چهارشنبه هوای تهران بعد از چند روز بارندگی پراكنده، شاخص آلودگی 60 را نشان می داد، شاخصی كه نشان از هوای سالم می داد، اما بلافاصله با قطع بارندگی و كمتر وزیدن باد در شهر، شاخص در حال رشد در روز پنجشنبه به 100 رسید و جمعه به بالاترین حدش رسید: 130. این وضعیت هوای پایتخت در آخر هفته یی بود كه عموما شهر خلوت تر است و تردد كمتر از روزهای هفته اتفاق می افتد.

بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی، از امروز (شنبه) وضعیت هوا در حالت پایدار خواهد بود و این یعنی همچنان سایه ریزگردهای دو و نیم میكرونی بر شهر سنگینی می كند. سخنگوی شركت كنترل كیفیت هوای تهران با اعلام این پایداری به «اعتماد» گفت: «این ریزگردها از روز چهارشنبه شروع شده و همچنان ادامه دارد و شاخص را از 60 به 130 رسانده است، این نشان دهنده این است كه بارش ها تاثیری بر بازگشت به حالت پاك ندارد و تنها همان دو روز پاك را به واسطه بارش ها داشتیم. احتمال زیاد روز شنبه به حالت هشدار خواهیم رسید.»

حشمت الله بسطامی با اعلام این نظر ادامه داد: «از آنجایی كه در دو روز پایانی هفته كه تردد كمتر در شهر اتفاق می افتد، آلودگی تا میزان 130 رفته است انتظار می رود در روز شنبه با افزایش فعالیت های اداری و مدارس دانش آموزان، این وضعیت حادتر شود.»

كانون های گرد و غبار اطراف تهران یكی از عوامل ایجاد ذرات ریز دو و نیم میكرونی است، كانون هایی كه به گفته مدیركل اداره محیط زیست استان تهران در اطراف استان های مركزی و سمنان زیاد شده و با گسترش این بیابان ها و جهت وزش باد، می توان ورود گرد و خاك در تهران را به این مناطق ربط داد.

محمدهادی حیدرزاده در این خصوص به «اعتماد» گفت: «حجم خشكسالی اینقدر زیاد شده كه گستره بیابانی شدن در اطراف این استان ها، باعث ایجاد توفان سهمگینی شد كه اوایل تابستان در تهران شاهدش بودیم. این را می توان به خشكسالی ایجاد شده در طی این سال ها و تخریب بافت خاك مرتبط دانست، خاكی كه به واسطه بی آبی، از فشردگی درآمده و با كوچك ترین وزش بادی بلند می شود و به شهرها می آید.»

حیدرزاده معتقد است: «بارش ها هرچند كم و كوتاه باعث ایجاد فشردگی در این خاك ها و ایجاد بافت می شود، اما تا باران نیاید، با كمترین وزش بادی شاهد گرد و خاك خواهیم بود.» او مالچ پاشی و توسعه فضای سبز را تنها گزینه موجود می داند كه می تواند به شكل موقت از ورود این گردو خاك به شهرها جلوگیری كند، وظیفه یی كه بر دوش سازمان جنگل ها و مراتع كه زیرنظر وزارت جهادكشاورزی است، سنگینی می كند. تنها اعتبار 10 میلیارد تومانی كه این وسط برای مبارزه با بیابان زایی تخصیص داده شده، كمی باعث دلخوشی است كه خالی بودن خزانه و تامین نشدن وجه ریالی آن، همان دلخوشی را هم از بین می برد.

سوخت دیزل، منشا ریزگرد

تنها كانون های بیابانی اطراف شهرها نیستند كه به واسطه كم آبی یا مدیریت نادرست باعث آلودگی شهرها می شوند، عامل پررنگ دیگری كه در ایجاد ذرات ریز تاثیر دارد، سوخت خودروهای دیزل است، خودروهایی گازوییلی كه گوگرد موجود در آنها زمانی ppm1500 بود و در حال حاضر به گفته محیط زیست و شهرداری، به حدود 150 رسیده است. بسطامی، حجم زیاد خودرو و انتشار بیش از حد آنها را عاملی موثر بر بالارفتن شاخص pm 5/2 می داند.

او می گوید: «به علت خشكسالی و وضعیت توپوگرافی شهر تهران، ریزگردهای با منشا طبیعی از بیابان های اطراف استان مثل قزوین، البرز و شهریار وارد شهر می شدند، این ریزگردهای طبیعی بسیار سازگار تر و قابل تحمل ترند تا ذراتی كه به واسطه سوخت وارد ریه مردم می شود. این ذرات به واسطه تركیبات كربنی كه دارند، سرطان زایی شان صدردرصد ثابت شده است. ما وابستگی شدیدی به وضعیت جوی داریم، تا باران نبارد، مردم شهر روی هوای پاك را نمی بینند.»

او همچنین از پیگیری جدی محیط زیست و دولت در خصوص الزام خودروسازان بر نصب فیلتر دوده در خودروهای دیزلی سخن می گوید: «در جلساتی كه محیط زیست با خودروسازان سنگین داشته، از این الزام سخن به میان آمده. از سوی دیگر شهرداری به صورت داوطلبانه اقدام به تجهیز اتوبوس های شركت واحد به فیلتر كرده است كه البته در حال آزمایش است تا ببینند این فیلترها با میزان گوگرد موجود در سوخت مطابقت دارد یا نه. قرار بر این است كه تعداد زیادی از اتوبوس های در حال حركت شركت واحد تا پایان سال به این فیلتر مجهز شوند.»

سلامت 30 میلیون ایرانی تحت الشعاع آلودگی هوا

«آلودگی هوا سلامت بیش از 30 میلیون شهروند ایرانی را تحت الشعاع قرار می دهد و باید در مقابله با آن جدی بود. ما هنوز در اول راه هستیم و برای رسیدن به هدف مطلوب راه زیادی در پیش داریم كه این امر جز با همكاری مردم و سازمان های مختلف محقق نمی شود.» اینها سخنان ابتكار است در فیس بوكش. او خطاب به كاربران از گزارشی می گوید كه در مجلس ارایه داده است.

معصومه ابتكار در گزارش فیسبوكی اش، اعلام كرد: «در گزارشی كه به همكاران در مجلس ارایه دادیم، به مشكلات سوخت اشاره شد كه یكی از مشكلات، بنزین توزیعی در سال های قبل كیفیت پایین و میزان بالای بنزن بود كه اندازه گیری های مربوط به این سال ها نشان می دهد بالاترین میزان بنزن در سال 90 بوده است. براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی از هر هفت مرگ یك مورد مربوط به آلودگی هواست و آلاینده های موجود در بنزین های پتروشیمی مانند بنزن عامل اصلی بروز سرطان اعلام شده است. به همین خاطر دولت یازدهم موضوع را با جدیت دنبال می كند.»

بر اساس این گزارش، از سازمان استاندارد در سال های 90 و 91 نسبت به بنزین سلب اعتماد شده بود. همچنی اعلام سرطان زا بودن بنزن از سوی وزارت بهداشت و گزارش جامع شركت كنترل كیفیت هوا در مورد وضعیت هوا و گزارش ارایه شده كمیسیون انرژی مجلس همه تایید كننده مواضع سازمان در این مورد بود.

ابتكار در ادامه گفت: «خدمت نمایندگان مجلس اعلام كردم آنچه برای سازمان حفاظت محیط زیست اهمیت دارد این است كه بنزین عرضه شده در جایگاه های مصرف سوخت باید استاندارد یورو4 را داشته باشد و اینكه این بنزین، تولید داخل باشد یا وارداتی، برای سازمان محیط زیست اهمیتی ندارد.» تصویب برنامه های اجرایی كاهش آلودگی هوا، ارایه لایحه هوای پاك به مجلس، تدوین اعتبارات لازم در مورد كاهش آلودگی هوا، حذف بنزین پتروشیمی، توزیع بنزین یورو4 و ارتقای استاندارد مربوط به گازوییل از هفت هزار ppm به 150ppm، اجرای استاندارد یورو4 در صنعت خودروسازی كشور و استاندارد شدن خروجی خودروهای تولید داخل بعد از 9 سال اقداماتی بود كه ابتكار به آنها اشاره كرد.

برچسب ها:
آلودگی هوا
نظر بینندگان
!
!
!