شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۳۴ | ۱۳۹۳/۰۸/۱۰
صرفه‌جویی 14میلیون دلاری با کاهش مصرف سوخت
۱۳:۳۴ | ۱۳۹۳/۰۸/۱۰
اجاره خودرو

صرفه‌جویی 14میلیون دلاری با کاهش مصرف سوخت

پرشین خودرو: معاون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از صرفه جویی 14 میلیون دلاری با کاهش مصرف سوخت خبرداد و گفت: مصرف بنزین در کشور باوجود افزایش بیش از یک میلیون و 300 هزار وسایط نقلیه موتوری به ناوگان حمل و نقل بنزینی کشور با کاهش همراه بوده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، علیرضا بیات، میزان رشد مصرف سوخت در فاصله زمانی شش ماهه نخست سال جاری نسبت به سال قبل را 2.5 درصد اعلام کرد و افزود: در شش ماهه نخست سال 1392 نسبت به مدت مشابه در سال ماقبل با افزایش 7 درصدی مصرف بنزین در کشور مواجه بودیم، این درحالی است که از ابتدای مهرماه 92 تا انتهای شهریور ماه 1393 با توجه به افزایش بیش از یک میلیون و 300 هزار عددی وسایط نقلیه بنزینی موفق به جلوگیری از رشد مصرف شده‌ایم.

وی، رشد میزان مصرف بنزین در بازه زمانی مهرماه سال 92 تا شهریورماه سال جاری را نسبت به مدت مشابه در سال ماقبل 4.5 درصد اعلام کرد و افزود: میزان کاهش مصرف سوخت در بخش ناوگان حمل و نقل بنزینی کشور قابل ملاحظه است.

معاون‌ ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اذعان به اینکه یکی از اصلی‌ترین مجاری انحراف فرآورده‌های نفتی از شبکه رسمی توزیع و تبدیل آن به قاچاق سوخت، بخش نیروگاهی کشور است، در تشریح میزان کاهش سوخت در این بخش‌گفت: در سال 1391 در مجموع 20 میلیارد لیتر سوخت مایع در اختیار نیروگاه های کشور قرار گرفت، این درحالی است که در سال 92 این میزان به 27 میلیارد لیتر افزایش پیدا کرد.

بیات، میزان سوختی که در سال 91 در اختیار نیروگاه‌ها قرارگرفته است را 55 میلیون لیتر اعلام کرد وافزود: این میزان درسال 92 به حدود 75 میلیون لیتر افزایش یافت که رشدی حدود 45درصدی را نشان می دهد.

وی گفت: در شش ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بیش از 32 درصد کاهش مصرف سوخت مایع در بخش نیروگاهی کشور را شاهد هستیم واین مساله بدین معنی است که عملا حجم قاچاق سوخت از طریق انحراف سهمیه های تخصیصی به 82 نیروگاه فعال کشور کاهش داشته است.

بیات، تمرکز ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز را بر بهره گیری از اقدامات پیشگیرانه اعلام کرد و گفت: در حوزه سوخت با توجه به اینکه 100 درصد فرآیند توزیع در اختیار شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی قرار دارد به مدیریت توزیع و بهینه سازی سهمیه ها در بخش های مختلف متمرکز شده ایم و با تلاش خوب مدیران خدوم شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی کشور در سال جاری قاچاق سوخت روندی کاهشی را در پیش گرفته است.

معاون برنامه‌ریزی، نظارت وهماهنگی اقتصادی ستاد میزان کاهش توزیع و مصرف 5 فرآورده یارانه ای شامل نفت و گاز، نفت سفید، نفت کوره، بنزین وگازمایع که دولت روزانه میلیارد ها تومان یارانه برای آنها پرداخت می کند را در شش ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 6.8 درصد اعلام کردو گفت: این در حالی است که در سال جاری هم تعداد وسایل نقلیه افزایش داشته و هم صنایع و کشاورزی کشور فعال‌تر بوده اند.

وی گفت: با توجه به این میزان کاهش در مصرف روزانه حدود 14 میلیون دلار صرفه جویی ارزی صورت می گیرد که با توجه به آمادگی کشورهای همسایه برای خرید محصولات فرآورده های نفتی کشورمان، این میزان صرفه جویی در مصرف داخلی می تواند به صادرات این فرآورده‌ها بیانجامد.

معاون‌برنامه‌ریزی، نظارت وهماهنگی اقتصادی ستادمرکزی مبارزه باقاچاق کالا وارزبا اشاره به افتتاح قریب الوقوع تمام واحدهای فاز 12 مجموعه پالایشگاهی پارس جنوبی گفت: با اجرایی شدن این پروژه، تولید گاز کشور به لحاظ کمی و کیفی به حدی از استاندارد خواهد رسید که می توانیم امیدوار باشیم انتقال گاز پایدار به مجموعه نیروگاهی کشور که به این سیستم سوخت مجهز هستند، اجرایی شود.

وی، تامین گاز پایدار برای نیروگاه‌ها را علاوه بر مزیت‌های زیست محیطی که استفاده از سوخت پاک را در برخواهد داشت موجب ارتقاء ظرفیت صادرات فرآورده های نفتی کشور دانست و اعلام کرد که این مساله کشور را به یکی از صادر کنندگان فرآورده های پالایشگاهی تبدیل خواهد کرد.

به گزارش مهر، وی افزود: براساس برنامه ریزی های وزارت نفت، درسه ماهه نخست سال 94 فاز 12 پارس جنوبی به صورت کامل وارد شبکه سراسری خواهد شد و از هم اکنون این وزارتخانه برنامه ریزی‌هایی برای احیای بازارهای صادراتی در این زمینه دارد.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
مصرفسوخت
نظر بینندگان
!
!
!