چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۵:۴۰ | ۱۳۹۳/۰۸/۲۷
صنعت خودرو سبز با «هیبریدی‌ها» و «بی‌باک‌ها»
۱۵:۴۰ | ۱۳۹۳/۰۸/۲۷
اجاره خودرو

صنعت خودرو سبز با «هیبریدی‌ها» و «بی‌باک‌ها»

پرشین خودرو: خروج خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده از ناوگان حمل‌ونقل و جایگزینی آنها با خودروهای هیبریدی و برقی، خارج از بحث کاهش آلایندگی هوا و بهینه‌سازی مصرف سوخت، تجهیز این ناوگان به خودروها و موتورسیکلت‌های روز دنیا را نیز در بر خواهد داشت.

به گزارش «پرشین خودرو»، این در شرایطی است که فناوری ساخت خودروهای هیبریدی و موتورسیکلت‌های برقی تنها در اختیار چندین کشور بوده و به‌نظر می‌رسد با ورود این وسایل نقلیه پاک و فرهنگ‌سازی استفاده از آنها، شرایط برای ساخت و تولید خودروهای سبز با انتقال دانش فنی آنها در ایران نیز فراهم شود.

با این حال خودروسازان ما در سال‌های اخیر با در اختیار گذاشتن بخش اندکی از تولیدات خود به مبحث جایگزین کردن خودروهای نو به‌جای فرسوده‌ها، در این حوزه مشارکتی مقطعی داشتند اما توجه به این نکته ضروری است که جایگزینی این دو با یکدیگر باید با نگاه تغییر ساختار صورت گیرد تا نیاز این بخش یکپارچه و استراتژیک تامین شود. در واقع باید خودروهایی جایگزین فرسوده‌ها شوند که در چرخه زمان و فرآیند فرسوده شدن مجدد به افزایش آلودگی و مصرف سوخت دامن نزده و تنها نیازمند تعویض قطعات یا تعمیر باشند که خودروهای برقی و هیبریدی بهترین گزینه‌اند. با این حال قیمت این خودروها نسبت به دیگر خودروهای موجود در بازار گران‌تر بوده و برای استفاده از آن بسترهای کاربردی و فرهنگ‌سازی نیز باید به موازات ورود این خودروها فراهم شود.

از سوی دیگر هر ساله با توجه به افزایش فناوری‌ها در حوزه خودروسازی، این ناوگان نیاز به تجدید فناوری در تجهیزات دارد. با این حال نباید نگرانی در این حوزه وجود داشته باشد آن هم در شرایطی که خودروهای فرسوده فعلی نقش فیزیکی فعالی را در آلودگی هوا، افزایش مصرف سوخت و مخدوش کردن چهره زیبای شهر بازی می‌کنند اما همچنان به حیات خود ادامه می‌دهند.

تعرفه صفر هیبریدی‌ها

این در حالی است که اهمیت توسعه صنعت خودرو و همگامی با فناوری روز با هدف کاهش آلاینده‌ها و بهینه‌سازی مصرف سوخت تا به آنجاست که پیش از این مهندس نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت از صفر کردن تعرفه بازرگانی واردات خودروی هیبریدی خبر داده و گفته بود که خودروهای هیبریدی تنها حدود ۴ درصد تعرفه گمرکی دارند که باید با این بسترسازی‌ها تردد خودرو هیبریدی در داخل کشور را توسعه دهیم.

به هر حال صفر کردن تعرفه واردات خودرو را می‌توان گامی موثر در راستای بسترسازی حضور خودروهای خاص در ناوگان حمل‌ونقل کشور دانست که بر پایه آن واردکنندگان و تولیدکنندگان این دست خودروها می‌توانند از این امتیاز برای ورود خودروهای برقی و هیبریدی بهره گرفته و در کنار توسعه و تنوع محصول، در حوزه سبز کردن صنعت و بازار خودرو پیشگام شوند.

پیش از این نیز مدیرکل صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت از آغاز واردات خودروهای هیبریدی و کم‌مصرف به کشور خبر داده و گفته بود: شرکت‌هایی برای واردات خودروهای هیبریدی و کم‌مصرف اعلام آمادگی کرده‌اند که براساس مصوبات و رعایت استانداردها، باید شرایط لازم را احراز کنند.

به گفته امیرحسین قناتی خودروهای وارداتی نیز باید استانداردهای لازم را داشته باشند، این در حالی است که تنوع تولید در خودروی زیر ۲۵۰۰ سی‌سی بسیار بالاست و ملاک اصلی برای واردات این خودروها، رعایت شرایط استاندارد است.

تولید خودروهای پاک در برنامه خودروسازان

اما با توجه به ظرفیت‌های تولیدی در حوزه خودروسازی ایران آنچه بیشتر به چشم می‌آید، خالی ماندن ظرفیت تولید خودروهای پاک و خودروهایی با موتور دیزل است. در واقع نیاز ما به استفاده از این خودروها با هدف بهره‌مندی بیشتر از سوخت‌های پاک برای کاهش آلایندگی‌ها و مصرف بهینه سوخت، بیش از دیگر کشورها بوده است. این در حالی است که میزان تولید خودروهای درون‌سوز نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته که می‌توان نتیجه گرفت خودروسازان توان تولید هر نوع خودرو را دارند. البته باید شرایط در این خصوص مهیا شود تا این محصولات نیز بخشی از سبد تولیدی خودروسازان ایرانی را دربرگیرند.

در همین حال قناتی با اشاره به اهمیت موضوع تولید و عرضه خودروهای هیبریدی و الکتریکی گفته بود: تولید و عرضه خودروهای هیبریدی و الکتریکی پس از طرح شورای سیاستگذاری صنعت خودرو و تاکید بر تولید آنها، در برنامه تولید خودروسازان قرار گرفته است.

وی عنوان کرده بود: این خودروها اهمیت و نقش مهمی در کاهش آلایندگی و مصرف سوخت حمل‌ونقل عمومی و در چرخه درون‌شهری دارند، بنابراین از شرکت‌های خودروساز خواسته شده است تا با همکاری و استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی و خارجی صاحب برند، برنامه‌های خود را برای تولید این‌گونه خودروها ارائه دهند.

مدیرکل صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر لزوم حمایت‌های مالی از خودروهای هیبریدی و الکتریکی تصریح کرده بود: از آنجا که تولید و عرضه این‌گونه خودروها نیازمند حمایت‌های مالی و ایجاد زیرساخت مورد نیاز است موضوع از طریق وزارتخانه در حال پیگیری است. در این میان نمی‌توان از تاثیرگذار بودن ناوگان حمل‌ونقل عمومی در افزایش مصرف سوخت و آلایندگی هوا چشم‌پوشی کرد.

این در حالی است که محسن سرخو رییس کمیته حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر تهران، محور اصلی فعالیت شورا و شهرداری تهران را توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی پایتخت دانست و گفت: در نظر داریم تا پایان برنامه ۵ساله شهر تهران، ورود تاکسی‌های هیبریدی را تکمیل کنیم.

ورود ۵۰ هزار تاکسی هیبریدی و موتورسیکلت برقی

با این حال ورود این دست خودروها نیاز به بررسی کیفی و استانداردی دارد که می‌توان یکی از عوامل کندی واردات این خودروها باشد.

در این راستا عضو کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شهر تهران با اعلام خبر اینکه موتور سیکلت‌های برقی و خودروهای هیبریدی آذرماه وارد تهران می‌شود، گفت: دلیل این تاخیر تاییدیه سازمان استاندارد به عنوان مجوز ورود است.

اقبال شاکری با بیان اینکه علت تاخیر در ورود تاکسی‌های هیبریدی و موتورسیکلت‌های برقی به تهران انجام آزمایش‌های لازم توسط سازمان استاندارد است، اظهار کرد: وزارت بازرگانی تا زمانی که در خصوص استانداردهای لازم تضمین ارائه نشود اجازه واردات این تاکسی‌ها را صادر نخواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه طبق برنامه ۵ساله برای شهر تهران ۱۰هزار تاکسی هیبریدی و ۴۰هزار موتور سیکلت برقی در نظر گرفته‌ایم، اذعان کرد: قرار بود از ابتدای مهر خودروها و موتورسیکلت‌های برقی وارد شود، اما به‌دلیل تامین استانداردهای لازم و انجام آزمایش های نهایی این کار به آذرماه موکول شد.

موتورسیکلت‌های بی‌باک در تهران

با این حال به نظر می‌رسد ورود موتورسیکلت‌های برقی به جای فرسوده‌ها جدی‌تر گرفته شده تا جایی که شهرداری گام موثری در این خصوص برداشته و با امتیاز و ارائه تسهیلاتی خاص پیشگام ورود برقی‌ها به ناوگان فرسوده‌ها شده است.

در همین حال معاون روابط عمومی مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران درخصوص ورود موتورسیکلت‌های برقی به بازار ایران به صمت گفت: این موتورسیکلت‌ها به موتورهای بی‌باک معروفند آن هم به دلیل برقی بودن و نداشتن باک بنزین است. این موتورها به‌دلیل سرعت و مقدار مصرف برق، انواع مختلفی دارند. از سوی دیگر سیستم برق مصرفی در این موتورسیکلت‌ها استاندارد بوده و به سیستم برقی مصرف‌کننده ضرر نخواهد رساند.

آرش ظفری با تاکید بر اینکه موتورسیکلت‌های فعلی به اندازه ۸ برابر یک وسیله نقلیه معمولی دودزا هستند، افزود: ورود «بی‌باک‌ها» به چرخه حمل‌ونقل عمومی نیاز به تشویق مردم برای خرید و استفاده از این موتورهای پاک دارد که درحال‌حاضر تسهیلاتی برای استفاده خریداران از قبیل اختصاص و تعبیه مراکز شارژ برق در پارکینگ‌ها و همچنین بازار بزرگ تهران در نظر داریم.

وی با بیان اینکه قیمت این موتورها متفاوت است، تصریح کرد: تسهیلاتی در این خصوص پیش‌بینی شده که میزان ۳۰درصد هزینه اولیه به عهده خریدار و بخشی نیز از سوی شهرداری پرداخت می‌شود. این طرح درحال‌حاضر در تهران اجرا می‌شود و تولیدکنندگان داخلی و خارجی موتورسیکلت‌های برقی تامین‌کنندگان این محصولات هستند. به نظر می‌رسد با این شرایط پای موتورسیکلت‌های برقی که از نوع وسایل نقلیه پاک به شمار می‌روند سرانجام به تهران باز شده است، این در حالی است که شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از آغاز ثبت‌نام متقاضیان خرید این موتورها خبر داده است.

آغاز ثبت‌نام موتورسیکلت‌های برقی

مدیر پروژه موتورهای برقی و حمل‌ونقل هیبرید از آغاز ثبت‌نام برای نخستین سری موتورسیکلت‌های برقی در تهران خبر داد و گفت: بررسی انواع موتورسیکلت‌های برقی در شرکت به پایان رسیده که بر این اساس بسیاری از موتورهایی که برای بررسی آمده بودند، فاقد استانداردهای لازم بودند، ضمن آنکه نگاه سخت‌گیرانه‌ای در این زمینه وجود داشت؛ چرا که معتقدیم فناوری که قرار است برای نخستین‌بار وارد کشور شود، باید موفق باشد، بنابراین موتورهایی که تاییدیه گرفتند دارای کیفیت بالایی هستند.

حسین افشین با بیان اینکه تا امروز ۶ نوع موتورسیکلت مورد تایید قرار گرفته است، اظهار کرد: ۲۰ نوع موتور به ما معرفی شده بود که در نهایت پس از بررسی‌ها ۶ نوع از آنها که متعلق به ۴ شرکت است، تاییدیه گرفته و در آزمایش‌ها موفق بودند. قرار است ۵ شرکت دیگر هم که تاییدیه مشروط به آنها داده شده نسبت به رفع اشکالات خود اقدام کنند و پس از آن دوبارهآزمایش گرفته و سپس نسبت به عرضه آنها اقدام شود.

وی تصریح کرد: موتورهای وارداتی با کیفیت هستند و به همین دلیل قیمت نهایی آنها از قیمت موتورهای بنزینی بیشتر بوده و بین ۷ تا ۱۱میلیون برآورد شده است.

منبع: روزنامه گسترش صنعت

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
خودرو سبز
نظر بینندگان
!
!
!