جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۵۱ | ۱۳۹۰/۰۳/۲۸
عرضه کامیون‌های کارکرده تا پایان سال
۱۰:۵۱ | ۱۳۹۰/۰۳/۲۸
اجاره خودرو

عرضه کامیون‌های کارکرده تا پایان سال

پرشین خودرو: آیین‌نامه ورود کامیون‌های کارکرده با عمر کمتر از سه سال در حالی طی هفته آینده، نهایی خواهد شد که به گفته یکی از مسوولان ستاد مدیریت، طرح ورود کامیون‌های انباری به جای کارکرده در این آیین‌نامه، پیش‌بینی شده است.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از دنیای اقتصاد، به گفته قائم‌مقام ستاد مدیریت حمل‌ونقل و مصرف سوخت کشور در پیش‌نویس آیین‌نامه مذکور، اعضای کارگروه، در کنار کامیون‌های کارکرده با عمر کمتر از سه سال، کامیون‌های انباری (کامیون‌هایی که سه سال از عمر تولید آنها گذشته اما صفر محسوب می‌شوند) را نیز لحاظ کردند.

عبدالله جلالی تاکید کرد که پذیرش کامیون‌های انباری به جای کامیون‌های کارکرده یا پذیرش تنها مصوبه برنامه پنجم مبنی بر واردات کامیون‌های دست دوم، برعهده هیات دولت است.

ورود کامیون‌های کارکرده با عمر کمتر از سه سال براساس قانون برنامه پنجم توسعه و به منظور سرعت بخشیدن به طرح نوسازی ناوگان باری بین شهری در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

براساس قانون مذکور، آیین‌نامه واردات کامیون‌های کارکرده باعمر بیش از سه سال باید در شش ماه اول سال جاری تدوین شود که با نزدیک شدن به روزهای پایانی دومین ماه سال‌جاری تدوین پیش نویس آیین‌نامه به اتمام رسیده است و تنها برگزاری جلسه تکمیلی برای نهایی کردن آیین‌نامه باقی مانده که به گفته قائم‌مقام ستاد مدیریت حمل‌ونقل و مصرف سوخت جلسه مذکور نیز چهارشنبه هفته جاری برگزار و به این طریق آیین‌نامه مذکور تکمیل خواهد شد.

به گفته جلالی، به منظور تدوین این آیین‌نامه کارگروهی متشکل از وزارتخانه‌های صنایع و بازرگانی، گمرک، ستاد مدیریت حمل‌ونقل و مصرف سوخت و معاونت برنامه‌ریزی راهبردی ریاست‌جمهور تشکیل شد که در جلسات برگزار شده برخی از اعضا طرح ورود کامیون‌های انباری را مطرح کردند به همین دلیل در آیین‌نامه تکمیلی علاوه بر کامیون‌های کارکرده، کامیون‌های انباری نیز مد نظر قرار خواهد گرفت و دولت به هنگام ابلاغ تعیین خواهد کرد که کدام نوع کامیون وارد کشور شود.

ورود کامیون‌های دست دوم، تاپایان سال جاری

براساس قانون پنجم توسعه به شركت‌های ایرانی حمل‌ونقل جاده‌ای اجازه داده شده كه با تایید سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، كامیون‌های مورد نیاز خود را كه استانداردهای روز را دارا بوده و عمری كمتر از سه سال داشته باشند مشروط به وجود خدمات پس از فروش به نام شركت خود وارد كنند. از سوی دیگر در قانون مذکور واردات کامیون‌های کارکرده با عمر کمتر از سه سال منوط به خروج یك كامیون فرسوده با عمر بیش از 25 سال در نظر گرفته شد تا به این طریق روند نوسازی کامیون‌های فرسوده شتاب بیشتری گیرد.

قائم مقام ستاد مدیریت حمل‌ونقل و مصرف سوخت کشور در این خصوص می‌گوید: براساس ماده 164 قانون برنامه پنجم توسعه این اجازه به شرکت‌های حمل‌ونقل مجاز داده شده تا نسبت به ورود کامیون‌های کارکرده اقدام کنند در این خصوص نیز هم اکنون تدوین آیین‌نامه در حال انجام است تا شرایط ورود این خودروها به کشور مشخص شود.

شهریار افندی‌زاده، معاون وزیر راه و ترابری و رییس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای كشور تاکید می‌کند که هم‌اکنون جلسات کارشناسی در کارگروه، برای تدوین آیین‌نامه در حال برگزاری است که پس از اتمام جلسات و نهایی شدن آیین‌نامه کلی، آیین‌نامه مذکور به منظور تصویب و ابلاغ به هیات دولت ارائه خواهد شد.

به گفته افندی‌زاده، پس از تصویب و ابلاغ آیین‌نامه مذکور از نیمه دوم سال جاری واردات کامیون‌های کارکرده با عمر کمتر از سه سال آغاز خواهد شد.

از سوی دیگر قائم مقام ستاد مدیریت حمل‌ونقل و مصرف سوخت کشور در خصوص اینکه آیین‌نامه تکمیلی چه زمان برای تصویب و ابلاغ به هیات دولت ارائه خواهد شد، می‌گوید: براساس اصل 138 قانون اساسی باید آیین‌نامه تکمیلی برای نهایی شدن به امضای تمام وزراء برسد، به همین دلیل نمی‌توان تاریخ دقیق ارسال آیین‌نامه به هیات دولت را اعلام کرد.

اولویت با داخلی‌ها

به گفته برخی از فعالان صنعت خودرو ورود کامیون‌های کارکرده، تولید تجاری‌سازان را با مشکل مواجه خواهد کرد و در نهایت اجرای این قانون به ضرر آنها تمام خواهد شد، این در حالی است که معاون وزیر راه و ترابری و رییس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای كشور با اطمینان دادن به تجاری‌سازان داخلی اولویت اول در طرح نوسازی را با تجاری‌سازان داخلی خوانده و در این خصوص می‌گوید: در جلسات کارگروه در ابتدا توان تولید خودروسازان داخلی مد نظر قرار می‌گیرد و پس از آن سهم خودروهای وارداتی صفر و خودروهای (کارکرده یا انباری) در طرح نوسازی ناوگان حمل‌ونقل باری پیش بینی می‌شود در این خصوص نیز جلساتی با تجاری‌سازان داخلی برگزار شده و تجاری‌سازان نیز توان خود برای شرکت در طرح را اعلام کرده‌اند و در صورتی‌که تجاری‌سازان داخلی نتوانند به تعهدات خود عمل کنند وارداتی‌ها جایگزین داخلی‌ها خواهند شد.

کامیون‌های کارکرده تسهیلات ندارند

از سوی دیگر و براساس یکی دیگر از بندهای قانون برنامه پنجم توسعه، عمر ناوگان حمل‌ونقل باری کشور نیز باید طی پنج سال به 10 سال برسد که برای تحقق این امر نوسازی 100 هزار کامیون فرسوده در مدت زمان مذکور پیش‌بینی شده است.

در حال حاضر و بر اساس آمار اعلام شده از سوی وزارت راه و ترابری عمر ناوگان حمل‌ونقل باری کشور 16 سال است که برای رسیدن به عمر 10 سال طی پنج سال آینده باید سالانه 20 هزار خودرو فرسوده سنگین از رده خارج شود.

به گفته رییس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای كشور، با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها نوسازی ناوگان باری کشور در اولویت قرار گرفت به طوری‌که برای تحقق این امر در سال جاری و با همکاری وزارتخانه‌های راه، صنایع، اقتصاد و بازرگانی و ستاد مدیریت حمل‌ونقل و مصرف سوخت نوسازی 20 هزار کامیون فرسوده در دستور کار قرار گرفته است که نیمی از بودجه نوسازی خودروهای مذکور از سوی صندق توسعه ملی و مابقی توسط خودروسازان، ارزش لاشه و آورده مالک خودرو فرسوده تامین خواهد شد.

رییس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای كشور در ادامه می‌گوید: علاوه بر خودروهای وارداتی نو در طرح جدید از کامیون‌های (کارکرده با عمر کمتر از 3 سال یا انباری) نیز استفاده خواهد شد.

به گفته رییس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای كشور، از آنجاکه مالکیت اغلب کامیون‌های فرسوده فردی است طرح ورود کامیون‌های کارکرده با عمر کمتر از 3 سال در دستور کار قرار گرفته اما طبیعتا در خصوص کامیون‌های کارکرده دولت تسهیلاتی برای نوسازی پرداخت نمی کند، چرا که این کامیون‌ها قیمت کمتری نسبت به کامیون‌های نو دارند، اما درخصوص کامیون‌های نو وارداتی و براساس بسته پیشنهادی ما به دولت تسهیلاتی در نظر گرفته خواهد شد.

معاون وزیر راه در خصوص تفاوت قیمت کامیون‌های کارکرده وارداتی نسبت به کامیون‌های نو می‌گوید: قیمت کامیون‌های کارکرده با عمر کمتر از 3 سال نسبت به کامیون‌های صفر، 30 تا 40 درصد کمتر است که این تفاوت قیمت موجب می‌شود تا کامیون‌های کارکرده در طرح نوسازی مورد استقبال قرار گیرند.

قائم مقام ستاد مدیریت حمل‌ونقل و مصرف سوخت کشور نیز در پاسخ به این پرسش که در صورت تصویب ورود کامیون‌های انباری به جای کامیون‌های کارکرده آیا برای این کامیون‌ها تسهیلات پرداخت خواهد شد، می‌گوید: اعطای تسهیلات به انباری‌ها به قیمت آنها بستگی دارد و این امر را باید به اعلام قیمت این کامیون‌ها موکول کرد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!