سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۳۲ | ۱۳۹۳/۰۹/۲۰
روزهای خوش خودروسازان فرا رسید
۰۹:۳۲ | ۱۳۹۳/۰۹/۲۰

روزهای خوش خودروسازان فرا رسید

پرشین خودرو: درپی کاهش قیمت نفت و به دنبال آن افت قیمت بنزین در هفته‌های اخیر، رانندگان آمریکایی شگفت‌زده شده‌اند. کاهش قیمت بنزین در حالی ادامه دارد که هم اکنون رانندگان آمریکایی برای هر گالن بنزین بدون سرب به طور متوسط کمتر از 3 دلار پرداخت می‌کنند.

به گزارش «پرشین خودرو»، تاثیر این کاهش قیمت هم‌اکنون بر فروش خودرو نمایان شده است. صنعت خودروسازی بهترین ماه نوامبر را طی یک دهه گذشته ثبت کرده است. بررسی دقیق آمار فروش نشان می‌دهد که تقاضا برای وانت، شاسی‌بلند و خودروهایی مانند فورد موستانگ 2015 افزایش یافته و فروش این خودروها نسبت به سال گذشته تقریبا دو برابر شده است.

این خبر خوشی برای صنعت خودروسازی آمریکا به شمار می‌رود. در حال حاضر این صنعت از فروش خودروهایی مانند موستانگ و وانت‌های سایز بزرگ بیش از کامپکت‌های کوچک، خودروهای هیبریدی و برقی سود می‌برد. این در شرایطی است که سال گذشته که قیمت بنزین در حدود گالنی 4 دلار بود، خودروهای کوچک، هیبریدی و برقی فروش بیشتری داشتند.

خودروسازان دیترویت که در سال گذشته 6 هزار و 889 دستگاه خوروی هیبریدی و برقی فروختند، در ماه نوامبر امسال تنها 5 هزار و 584 دستگاه از این نوع خودروها به فروش رساندند. تقاضا برای فورد فوکوس برقی به‌رغم کاهش 10 هزار دلاری قیمت این خودرو از زمان عرضه آن، به‌شدت کاهش یافته است. در این مورد شرکت فورد تنها نیست. فروش تویوتا پریوس، که یک خودروی هیبریدی است، در ماه نوابر 5/13درصد سقوط کرده و در 11 ماه نخست امسال با کاهش 11 درصدی رو‌به‌رو شده است.

گرچه مصرف‌کنندگان از کاهش قیمت بنزین استقبال می‌کنند، اما روند کاهشی قیمت‌ها نگرانی‌های جدی را در صنعت خودرو به وجود آورده است. راج نایر، مدیر توسعه جهانی تولید در شرکت فورد موتور می‌گوید: «اگر الزامات قانونی مطابق با تقاضای مصرف‌کنندگان نباشد، بازار خودرو دچار آشفتگی می‌شود.» او توضیح می‌دهد که مشکل این است که خودروسازان ازجمله فورد برنامه‌هایشان را براساس قیمت بالای بنزین و استاندارهای سختگیرانه انتشار گازهای آلاینده تنظیم کرده‌اند.

تا سال 2016 بهره‌وری سوخت خودروها و کامیون‌ها باید به 1/34 مایل در هر گالن برسد و این رقم باید تا سال 2025 به 5/54 مایل در هر گالن افزایش یابد. حتی پیش از کاهش قیمت بنزین، رسیدن به این اهداف دشوار بود. اکنون کارشناسان صنعت خودرو هشدار می‌دهند اگر کاهش قیمت بنزین در بلندمدت ادامه پیدا کند، دستیابی به این اهداف دشوارتر نیز خواهد شد.

به گزارش دنیای اقتصاد، از سوی دیگر، دیوید سالیوان، تحلیلگر ارشد شرکت مشاوره آتو پاسفیک، معتقد است خودروسازان در کوتاه‌مدت از طریق تغییر برنامه‌ها، خود را با دگرگونی تقاضای بازار وفق خواهند داد. اما نگرانی اصلی این است که اگر کاهش قیمت بنزین برای یک دوره طولانی ادامه یابد، چه اتفاقی رخ خواهد داد. در واقع تامین خودروهایی که با بنزین گالنی 3 دلار مورد تقاضای مصرف‌‌کنندگان است، موجب می‌شود خودروسازان نتوانند استانداردهای تعیین شده برای بهره‌وری سوخت را رعایت کنند.

از سوی دیگر اگر خودروسازان نتوانند این استانداردها را رعایت کنند، برای عرضه خودروهای‌شان در ایالت‌هایی همچون کالیفرنیا دچار مشکل می‌شوند. این ایالت که پرجمعیت‌ترین ایالت آمریکا است، اعلام کرده است انتشار گازهای آلاینده خودروها باید به صفر برسد و خودروسازانی که نتوانند به این هدف برسند، از بازار این ایالت محروم می‌شوند.

نظر بینندگان
!
!
!